Wnętrze zamku

KISNANA - Zamek średniowieczny

 
5.8 (2)
  2608 1

KISNANA - Zamek średniowieczny

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek średniowieczny
  • Atrakcja całoroczna

Zamek w miasteczku Kisnana niedaleko Egeru pochodzi z XV wieku. Początkowo, w XII wieku, na wzgórzu zamkowym stał kościół pw. Wszystkich Świętych otoczony cmentarzem, poniżej którego rozłożona była osada. Okolica należała wtedy do Csobánków, pochodzących od najznamienitszego rodu węgierskiego - Aba. W 1325 r. zamek przejęli krewni z tego rodu - Kompolti i wznieśli przy kościele swą siedzibę - kamienno-drewniany dwór. Stulecie później Janos Kompolti postawił drugi, w pełni murowany dwór z wieżą. Następnie niebezpieczeństwo najazdu husytów skłoniło Janosa do ufortyfikowania całego wzgórza. Otoczył on oba budynki i kościół murem obronnym z fosą, wieżą bramną i mostem zwodzonym. Od tej pory założenie występuje w dokumentach jako zamek. Przebudowie uległ też drugi dwór, który pod koniec XV wieku połączono z kościołem i rozbudowano do czteroskrzydłowej budowli z wewnętrznym dziedzińcem i potężną czworoboczną wieżą obronną. Do tego warownia posiadała też 2 mniejsze wieże. W XVI wieku wymarł ród Kompolti, a ich dziedzicami byli krewni - Orszaghowie. Przebudowali oni zamek w stylu renesansowym i rozebrali najstarszy dwór. Kolejny właściciel István Losonczy przekazał zamek swojemu przyrodniemu bratu rycerzowi - rozbójnikowi - Laszlo More. Ten napadając m.in. na kupców tureckich rozsierdził sułtana na tyle, że kazał swemu paszy najechać i zniszczyć budowlę w 1543 r. Zamek planowano odbudować na twierdzę nadgraniczną, ale nic z tego nie wyszło, a wkrótce potem teren ten zajęli Turcy. Mury zamkowe traktowano w okolicy jako materiał budowlany. Pierwsze prace konserwacyjne przeprowadzono dopiero po II wojnie św. W 2011 r. zakończył się gruntowny remont i rewitalizacja na cele turystyczne, powstał m.in. taras widokowy na wieży, sala projekcyjna filmu 3D o historii zamku. Obiekt jest otwarty codziennie z wyjątkiem poniedziałków (poza sezonem także wtorków) w godz. 9.00–18.00 (poza sezonem krócej). Parking bezpłatny.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Dziedziniec
Mury kościoła włączonego do zamku
Widok z wieży
Chronoskop
Wnętrze zamku
Piwnica

Filmy

John Feher - Kisnána Gothic Castle - Hungary

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Kisnánai vár - Béke út 1, Kisnána   tel. +36 37 324 065 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Kisnana - Zamek średniowieczny

format D: N47.8512052°,  E20.1446516°
format DM: 47° 51.072312'N, 20° 8.679096'E 
format DMS: 47° 51' 04.34''N, 20° 08' 40.75''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
5.8(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.5
Przyjemna odskocznia od atrakcji wodnych, od niedawna w Egerze są znaki kierujące do zamku.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
lipiec 2019
ML
Ocena atrakcji
 
6.0
Zamek leży w centrum miasteczka, a parking znajduje się przy samej drodze. Przy budynku kasowym rozłożono straganik z mieszanką typowo polskich owoców jak porzeczki, agrest i maliny - wypróbowaliśmy i węgierskie również smakują wybornie. Przy kasie wiszą też różne tablice informacyjne m.in. z ciekawie pokazanymi etapami rozbudowy zamku z tekstem  w j. angielskim. Warto się zapoznać, choć  informacje te są  potem przedstawione na filmie.  Historia zamku, choć nie był on miejscem potyczek i walk (raz go najechano i od razu zniszczono),  jest bowiem całkiem ciekawa. Z romańskiego kościółka powstała spora gotycko-renesansowa warownia, będąca przez pewien czas w rękach rabusiów, stąd legendy o wciąż ukrytych tu gdzieś skarbach. 
Po przejściu remontu ruiny zamku stały się bardzo interesującą atrakcją. Można oglądnąć prawie każdą zachowaną cześć, pochodzić po murach, zejść do piwnic, a przede wszystkim wyjść na wieżę obronną, na której utworzono taras widokowy. Tylko druga wieża - z zamkowego kościoła, pozostała nieudostępniona.   
Na ekspozycję składają się kamienne elementy i ozdoby architektoniczne, a po drodze na taras widokowy w wieży mała wystawa znalezisk archeologicznych, makieta zamku i odtworzona komnata rycerska.  Co godzinę wyświetlany jest bardzo fajny film 3D o dziejach zabytku.  To co nas zachwyciło i jest unikatowe w Kisnana to chronoskopy. Są to urządzenia na słupkach, coś jak małe fotoplastikony,  rozstawiane w kilku punktach zamku,  które pokazują jak w danym miejscu wyglądała  budowla  w czasach jej świetności. Można więc zobaczyć ufortyfikowaną warownię zza fosy czy  wnętrze kościoła zamkowego.  Genialny pomysł i aż dziw bierze, że nie zyskał  większej popularności.  Widać, że urządzenia są już dość zdewastowane, więc wprowadzono to dawno temu, a  nigdzie indziej się z czymś takim nie spotkałem...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
1 i 9 lat
Data pobytu
czerwiec 2017
Zdjęcie
Dziedziniec
Mury kościoła włączonego do zamku
Widok z wieży
Chronoskop
Wnętrze zamku
Piwnica

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kisnana w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kisnana wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.