Skomentuj relację

Ocena atrakcji
 
6.0
Zamek leży w centrum miasteczka, a parking znajduje się przy samej drodze. Przy budynku kasowym rozłożono straganik z mieszanką typowo polskich owoców jak porzeczki, agrest i maliny - wypróbowaliśmy i węgierskie również smakują wybornie. Przy kasie wiszą też różne tablice informacyjne m.in. z ciekawie pokazanymi etapami rozbudowy zamku z tekstem  w j. angielskim. Warto się zapoznać, choć  informacje te są  potem przedstawione na filmie.  Historia zamku, choć nie był on miejscem potyczek i walk (raz go najechano i od razu zniszczono),  jest bowiem całkiem ciekawa. Z romańskiego kościółka powstała spora gotycko-renesansowa warownia, będąca przez pewien czas w rękach rabusiów, stąd legendy o wciąż ukrytych tu gdzieś skarbach. 
Po przejściu remontu ruiny zamku stały się bardzo interesującą atrakcją. Można oglądnąć prawie każdą zachowaną cześć, pochodzić po murach, zejść do piwnic, a przede wszystkim wyjść na wieżę obronną, na której utworzono taras widokowy. Tylko druga wieża - z zamkowego kościoła, pozostała nieudostępniona.   
Na ekspozycję składają się kamienne elementy i ozdoby architektoniczne, a po drodze na taras widokowy w wieży mała wystawa znalezisk archeologicznych, makieta zamku i odtworzona komnata rycerska.  Co godzinę wyświetlany jest bardzo fajny film 3D o dziejach zabytku.  To co nas zachwyciło i jest unikatowe w Kisnana to chronoskopy. Są to urządzenia na słupkach, coś jak małe fotoplastikony,  rozstawiane w kilku punktach zamku,  które pokazują jak w danym miejscu wyglądała  budowla  w czasach jej świetności. Można więc zobaczyć ufortyfikowaną warownię zza fosy czy  wnętrze kościoła zamkowego.  Genialny pomysł i aż dziw bierze, że nie zyskał  większej popularności.  Widać, że urządzenia są już dość zdewastowane, więc wprowadzono to dawno temu, a  nigdzie indziej się z czymś takim nie spotkałem...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
1 i 9 lat
Data pobytu
czerwiec 2017
Zdjęcie
Dziedziniec
Mury kościoła włączonego do zamku
Widok z wieży
Chronoskop
Wnętrze zamku
Piwnica

Komentarze

Dodaj komentarz
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać komentarz nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać nick/pseudonim i prawidłowy e-mail (pozostanie ukryty i bezpieczny). Ocena atrakcji jest możliwa tylko przy dodawaniu relacji.