Brodzik

SAROSPATAK - Baseny termalne

 
5.5 (1)
Hot   32653 0

SAROSPATAK - Baseny termalne

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Baseny termalne
  • Atrakcja całoroczna

Wodę termalną w dzielnicy Sarospatak Végardó odkryto przypadkiem w 1959 roku podczas poszukiwania ropy naftowej. Jej temperatura wynosi 47 st. C i jest wydobywana z 2 źródeł. Zawiera spore ilości minerałów: wapnia, magnezu, sodu, siarczanu, węglanu, fluoru. Wpływa korzystnie w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych i stawów oraz łagodzi objawy schorzeń ginekologicznych. Pierwszy basen nad brzegiem rzeki Bodrog był drewniany. Kolejne, murowane ale płytkie niecki powstały już na terenie obecnego kąpieliska w ramach prac społecznych. Prawdziwe baseny przeznaczone do pływania, wraz z infrastrukturą zbudowano w latach 70-tych. Rozbudowa nastąpiła na początku XXI wieku, powstał wtedy pierwszy basen ze zjeżdżalnią, a następnie z hydromasażami i dziecięcy. W 2009 roku cały kompleks został wyremontowany i dodano basen rekreacyjny nazwany Acapaulco i brodzik niemowlęcy. W 2015 r. postawiono 3 zjeżdżalnie, dodatkowo płatne. Przy basenach znajduje się camping oferujący od maja do września noclegi w domkach drewnianych oraz pole namiotowe. Kompleks jest otwarty przez cały rok w godz. 8:00-20:00 (w sezonie zimowym kilka basenów jest przykrywanych namiotem).

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Basen do nauki i pływacki
Acapulco
Zjeżdżalnie
Basen leczniczy
Brodzik
Brodzik

Filmy

thegoldman66 - Sárospatak Végardó Fürdő..

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Végardó Fürdő - Pataqua Kft., Határ út 2/B, Sárospatak   tel. +36 47 655 317 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Sarospatak - Baseny termalne

format D: N48.3294925°,  E21.5805819°
format DM: 48° 19.76955'N, 21° 34.834914'E 
format DMS: 48° 19' 46.17''N, 21° 34' 50.09''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.5
Baseny położone są na peryferiach miasteczka, na osiedlu domków, pośród których znajduje się sklepik spożywczy, można więc zaopatrzyć się np. w picie. Parking jest duży i płatny, gdy przyjedziemy wcześnie da się  znaleźć  miejsce  w cieniu. Podobnie jest z miejscem w środku kompleksu. Jest dużo trawnika, są drzewa i bez problemu rozłożyliśmy się pod jednym z nich. 
Jesteśmy już przyzwyczajeni, że nawet w w drugiej połowie czerwca na węgierskich basenach zawsze coś jest nie gotowe i tu też tak było - nie działały zjeżdżalnie.  Jest ich w sumie 4. Trzy tworzą kompleks  wydzielony od innych basenów - rynna zakręcona, rynna prosta z dużym spadkiem i łagodna wielotorowa. Czwarta to bardzo fajna łagodna rynna głównie dla dzieci prowadząca do basenu nazwanego "wielofunkcyjnym" (choć nie posiada on żadnych  urządzeń). Cały czas liczyliśmy że ją, uruchomią, ale niestety nie zrobili tego.
Najlepszy i najbardziej oblegany basen to rekreacyjny "Acapaulco".  Jest tam jaskinia, różne bicze i masaże wodne,  płytka strefa dla maluchów,  mogłoby być jednak więcej atrakcji (np. rwąca rzeka). 
Dla najmłodszych jest  niezły basen z paroma urządzeniami chlapiącymi woda z wydzieloną niecką  dla niemowlaków nakrytą płóciennym daszkiem. Szkoda jednak, że  brak tu jakiejkolwiek zjeżdżalni. W przerwie od pluskania,  dzieciaki mogą pobawić się na piaszczystym placu zabaw.
Basen termalny - leczniczy  jest chyba  najbardziej rozbudowany i urozmaicony. Podzielony na 2 części, także posiada z daszek dający cień i trochę hydromasaży. 
Poza tym obok siebie znajdują się 2 baseny: pływacki i do nauki pływania, ale nie korzystaliśmy z nich w ogóle, skupiając się głównie na Acapulco, wielofunkcyjnym i termalnym. Jednak nasz 9-latek  przy wyłączonych zjeżdżalniach narzekał na nudę. Mimo to dzień tu spędzony był całkiem udany, choć nastawienie Węgrów zaczyna naprawdę drażnić. Czasem odnoszę wrażenie że bardzo starają się aby ludzie na ich basenach, szczególnie młodzi, nie bawili się zbyt dobrze. 
To co utkwiło mi w pamięci z Sarospatak to woda, która była cieplejsza niż w innych basenach, które odwiedzaliśmy w kolejnych dniach, choć niby oficjalnie temperaturę miały taką samą. Poza tym  jest to jeden z najtańszych kompleksów termalnych na Węgrzech, pod względem  biletów wstępu, jak i gastronomii. Jedyny zgrzyt to że za 3 wydzielone zjeżdżalnie trzeba osobno płacić (zdaje  się, że za każde 10 zjazdów 500 forintów, nie jest to więc dużo). Gastronomia jest na dobrym poziomie zarówno jeśli chodzi o jakość jak i ilość punktów (nie tworzą się duże kolejki), a w 1 barze mieli nawet terminal na karty, co jest rzadkością na basenach.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
1 i 9 lat
Data pobytu
czerwiec 2017
Zdjęcie
Basen do nauki i pływacki
Acapulco
Zjeżdżalnie
Basen leczniczy
Brodzik
Brodzik

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Sarospatak w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Sarospatak wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.