Kościółek i strumyk

SWOŁOWO - Stolica Krainy w Kratę

 
6.0 (1)
  6417 1

SWOŁOWO - Stolica Krainy w Kratę

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Stolica Krainy w Kratę
  • Atrakcja całoroczna
  • Miejsce na medal 2012

Swołowo to wieś pod Słupskiem ze średniowieczną formą zabudowy na planie owalnicy, czyli równolegle do strumienia przepływającego przez środek wsi. Obecnie jest uznawana za stolicę tzw. "Krainy w Kratę", ponieważ zachowało się w niej najwięcej obiektów budownictwa szkieletowego (szachulcowego) z I poł. XIX wieku. Od początku XXI wieku przejmuje je i odnawia Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. W 2006 roku rozpoczęła się pierwsza restauracja 6 zniszczonych budynków tworzących Zagrodę Albrechta - przykład gospodarstwa bogatego pomorskiego chłopa. Drugi etap renowacji rozpoczął się w roku 2010 i objął 8 kolejnych obiektów w 2 zagrodach, w których urządzono m.in. multimedialne ekspozycje muzealne. Swołowo zostało uznane za Europejską Wieś Dziedzictwa Kulturowego, a oficjalna nazwa placówki muzealnej to Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Jest ono otwarte codziennie, przez cały rok, ale w poniedziałek zwiedzanie jest ograniczone do 1 zagrody (po sezonie takim dniem jest wtorek, a w poniedziałek zamknięte zupełnie).

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Zabawa w teatr
Domy w zagrodzie muzealnej
Jedna z sal muzealnych
Widok koło strumyka
Kościółek i strumyk

Filmy

Z lotu ptaka - Swołowo z drona | Kraina w kratę z lotu ptaka

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Zachodnim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie - Swołowo 8   tel. +48 59 811 94 10 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Swołowo (woj. Zachodniopomorskie) - Stolica Krainy w Kratę

format D: N54.4776886°,  E16.8386346°
format DM: 54° 28.661316'N, 16° 50.318076'E 
format DMS: 54° 28' 39.68''N, 16° 50' 19.08''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Swołowo to niewielka miejscowość sprawiająca wrażenie, jakby była z innego świata. Zachowana duża ilość szachulcowych budynków, potoczek, staw, niewielki kościółek, droga z kocich łbów. Wszystko to sprawia, że nagle czujemy się jak na obrazach Chełmońskiego. I w zasadzie już samo to mi by wystarczyło do pełni zachwytu. Okazało się jednak, że ta miejscowość ma do zaoferowania znacznie więcej.  Pośród tego szachulcowego budownictwa poukrywane są obiekty muzealne. Ich obecność jest do tego stopnia wkomponowana w tę niesamowitą przestrzeń, że  nawet niezauważalna. W sumie są to 3 zagrody skupiające kilkanaście  budynków. Warto zwiedzić wszystkie, oglądnąć kościółek, przejść się od położonego przy nim mostka wzdłuż strumyka nad staw. 
Główne budynek muzeum to Zagroda Albrechta. Jest to w zasadzie skansen, w którym można zobaczyć wnętrze bogatego domu oraz "przyległości" typu stodoła, obora itp. Gdzieś tam plącze się kotek, za śmiesznym "sztachetowym" płotkiem, pasą owce, gąski - sielsko anielsko! Można też przekąsić smaczne racuchy czy pierogi  w oryginalnych pomieszczeniach. 
Muzeum bardzo dba  o najmłodszych. Mieliśmy okazję obejrzeć – czy raczej wziąć udział w spektaklu teatru ze Słupska "Cztery mile za piec"  (w 2012 odbywał się  w każdą lipcową niedzielę).  To nie tylko teatrzyk. Aktorzy angażują w występ dzieci i rodziców, i chociaż nie jestem fanką tego typu atrakcji, to nawet poprzebierana w dziwne stroje i wywołana na scenę bawiłam się naprawdę dobrze. Oczywiście nikt nie jest do niczego zmuszany, ale radosna atmosfera łatwo się wszystkim udziela. Dodatkowo aktorzy przywożą ze sobą świetne zabawki, których nawet nie potrafię nazwać, takie co to bawiła się nimi prababcia. Nasz syn najbardziej upodobał sobie staroświeckiego cymbergaja. Planują odwiedzenie Swołowa z dziećmi warto więc sprawdzić kiedy odbywają się tego typu imprezy.
W innych budynkach we wsi można np. poznać tajniki wyrobu ubrań czy zobaczyć "prawdziwego" kowala w akcji, dowiedzieć się o sposobie budowy szachulcowych domów, oglądnąć strych takiego budynku. 
Zwiedzanie przebiega w bardzo przyjaznej atmosferze, jest tak zorganizowane, że  zainteresują każdego bez względu na wiek, bo ekspozycje muzealne to  wycieczka w przeszłość zrealizowana bardzo nowoczesnymi środkami.  Pełno w nich ekranów tv, stanowisk odsłuchowych, paneli komputerowych. Na pełne przyswojenie tego wszystkiego  trzeba by pewnie poświęcić cały dzień.
Naprawdę polecam Swołowo, można spędzić wiele godzin zachwycając się spokojem i urokiem tego miejsca. Nie ma tu natomiast infrastruktury turystycznej jak noclegi czy gastronomia (poza tą w zagrodzie Albrechta).
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
atmosfera starej wsi pomorskiej
sielskie widoki
ciekawe ekspozycje, z wykorzystaniem nowoczesnej techniki
wspaniała zabawa dla dzieci i dorosłych ze słupskim teatrem
- Wady
brak we wsi restauracji i noclegów
Wiek dziecka/i
4 lata
Data pobytu
lipiec 2012
Zdjęcie
Zabawa w teatr
Domy w zagrodzie muzealnej
Jedna z sal muzealnych
Widok koło strumyka
Kościółek i strumyk
Ina

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Swołowo w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Swołowo wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.