Zapora

WISŁA - Jezioro Czerniańskie

 
4.0 (1)
Hot   18583 1

WISŁA - Jezioro Czerniańskie

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Jezioro Czerniańskie
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna

Jezioro Czerniańskie to akwen wodny o powierzchni 360 000 m2 utworzony sztucznie jako rezerwuar wody pitnej i zbiornik retencyjny. Powstał w 1973 roku w wyniku budowy zapory ziemnej w miejscu połączenia Białej i Czarnej Wisełki w dzielnicy Wisły - Czarne. Zapora ma 37 m wysokości i 270 m długości.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok z zapory
Widok u wlotu Białej Wisełki
Góra nad Jeziorem Czerniańskim z kompleksem prezydenckim
Zapora

Filmy

Tomasz Nycz - Zapora w Czarnem

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Górnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Wisła (woj. Śląskie) - Jezioro Czerniańskie

format D: N49.6153815°,  E18.9218903°
format DM: 49° 36.92289'N, 18° 55.313418'E 
format DMS: 49° 36' 55.37''N, 18° 55' 18.81''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Aby dostać się nad Jezioro Czerniańskie trzeba przejechać ładnych parę kilometrów od centrum Wisły w kierunku płd.-wsch. Niestety można to zrobić jedynie celach spacerowych i widokowych. Sztuczny zbiornik utworzono w bardzo malowniczym terenie, ale jego przeznaczenie na rezerwuar wody pitnej wyklucza funkcje rekreacyjne. 
Głównym deptakiem jest zapora,  położona tuż przy drodze. Po jednej stronie mamy rozległe jezioro z wlotem Czarnej Wisełki,  a po drugiej jej głęboką dolinę. Urokliwe widoki uzupełnia jeszcze góra nad drogą z Zameczkiem - słynną rezydencją Prezydentów  RP (dziś raczej Namiestnika) w Wiśle. Choć wiedziałem o niej, nie sądziłem, że jest  położona w tym miejscu i  tak  daleko od centrum miasta.
Zapora posiada betonową barierę zabezpieczająca, więc małe dziecko nic nie zobaczy bez podniesienia. Po drugiej stronie zapory jest zamknięty teren jakiegoś ośrodka wypoczynkowego, więc po przejściu się po zaporze nie ma co tu robić (zwiedzanie Zameczku odpadało, bo odbywa się w wyznaczone dni po uprzednim  umówieniu). Chcieliśmy się przynajmniej napić kawy w tak ładnym otoczeniu, ale nie było żadnego punktu gastronomicznego. Stała jednak jakaś zamknięta buda, więc w sezonie jest szansa, że można  tu coś dostać.
Jako, że pozostał w nas pewien niedosyt, postanowiliśmy przejechać się dookoła jeziora. Był to dobry pomysł, bo kawałek dalej, jadąc 2 km wg  drogowskazów na  Czarne znaleźliśmy drugie miejsce turystyczne, przy wlocie do Jeziora Czerniańskiego  Białej Wisełki. Są tam domy wypoczynkowe i sklep,  a przy nim parking. Asfaltową  alejką na skraju lasu doszliśmy  do jeziora od drugiej strony.  Biała Wisełka okazała się tylko małym strumyczkiem w dużym bagnistym korycie, natomiast panorama jeziora z dobrze widocznym  z tej strony całym kompleksem prezydenckim na jesieni jest wyśmienita. Mamy też tutaj piaszczysto-żwirowy brzeg, który aż prosi się o utworzenie plaży. I właśnie piasek, kamyczki plus oczywiście woda były jedyną atrakcją dla naszego dziecka nad Jeziorem Czerniańskim.

Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
Malownicze widoki
W oba miejsca dojazd wózkiem bezproblemowy
- Wady
Brak zaplecza
Miejsce tylko na krótki wypad
Wiek dziecka/i
3 lata
Data pobytu
październik 2011
Zdjęcie
Widok z zapory
Widok u wlotu Białej Wisełki
Góra nad Jeziorem Czerniańskim z kompleksem prezydenckim
Zapora

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Wisła w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Wisła wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.