Skomentuj relację

Ocena atrakcji
 
4.0
Aby dostać się nad Jezioro Czerniańskie trzeba przejechać ładnych parę kilometrów od centrum Wisły w kierunku płd.-wsch. Niestety można to zrobić jedynie celach spacerowych i widokowych. Sztuczny zbiornik utworzono w bardzo malowniczym terenie, ale jego przeznaczenie na rezerwuar wody pitnej wyklucza funkcje rekreacyjne. 
Głównym deptakiem jest zapora,  położona tuż przy drodze. Po jednej stronie mamy rozległe jezioro z wlotem Czarnej Wisełki,  a po drugiej jej głęboką dolinę. Urokliwe widoki uzupełnia jeszcze góra nad drogą z Zameczkiem - słynną rezydencją Prezydentów  RP (dziś raczej Namiestnika) w Wiśle. Choć wiedziałem o niej, nie sądziłem, że jest  położona w tym miejscu i  tak  daleko od centrum miasta.
Zapora posiada betonową barierę zabezpieczająca, więc małe dziecko nic nie zobaczy bez podniesienia. Po drugiej stronie zapory jest zamknięty teren jakiegoś ośrodka wypoczynkowego, więc po przejściu się po zaporze nie ma co tu robić (zwiedzanie Zameczku odpadało, bo odbywa się w wyznaczone dni po uprzednim  umówieniu). Chcieliśmy się przynajmniej napić kawy w tak ładnym otoczeniu, ale nie było żadnego punktu gastronomicznego. Stała jednak jakaś zamknięta buda, więc w sezonie jest szansa, że można  tu coś dostać.
Jako, że pozostał w nas pewien niedosyt, postanowiliśmy przejechać się dookoła jeziora. Był to dobry pomysł, bo kawałek dalej, jadąc 2 km wg  drogowskazów na  Czarne znaleźliśmy drugie miejsce turystyczne, przy wlocie do Jeziora Czerniańskiego  Białej Wisełki. Są tam domy wypoczynkowe i sklep,  a przy nim parking. Asfaltową  alejką na skraju lasu doszliśmy  do jeziora od drugiej strony.  Biała Wisełka okazała się tylko małym strumyczkiem w dużym bagnistym korycie, natomiast panorama jeziora z dobrze widocznym  z tej strony całym kompleksem prezydenckim na jesieni jest wyśmienita. Mamy też tutaj piaszczysto-żwirowy brzeg, który aż prosi się o utworzenie plaży. I właśnie piasek, kamyczki plus oczywiście woda były jedyną atrakcją dla naszego dziecka nad Jeziorem Czerniańskim.

Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
Malownicze widoki
W oba miejsca dojazd wózkiem bezproblemowy
- Wady
Brak zaplecza
Miejsce tylko na krótki wypad
Wiek dziecka/i
3 lata
Data pobytu
październik 2011
Zapora
Widok z zapory
Widok u wlotu Białej Wisełki
Góra nad Jeziorem Czerniańskim z kompleksem prezydenckim

Komentarze

Dodaj komentarz
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać komentarz nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać nick/pseudonim i prawidłowy e-mail (pozostanie ukryty i bezpieczny). Ocena atrakcji jest możliwa tylko przy dodawaniu relacji.