Wzgórze zamkowe z oddali

SMOLEŃ - Ruiny zamku Pilcza

 
6.0 (1)
  386 0

SMOLEŃ - Ruiny zamku Pilcza

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruiny zamku Pilcza
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Zamek Pilcza to ruiny XIV-wiecznej warowni na Jurze Krakowsko Częstochowskiej, należącej do systemu obronnego zachodniej granicy Polski nazwanego Orlimi Gniazdami. Zbudował go na skalistym wzniesieniu przedstawiciel rycerskiego rodu Toporczyków - kasztelan radomski Jan z Pilczy lub starosta ruski Otto z Pilczy. Baszta z budynkiem mieszkalnym wzniesiona na skalnym ostańcu stanowiące zamek górny powiększyła się wkrótce o 2 przedzamcza od wschodu i zachodu, otoczone murem z wieżami obronnymi. Każde posiadało osobną bramę. Po przejściu w ręce rodu Leliwitów Granowskich w XV wieku zamek został rozbudowany na podzamczu zachodnim. Powstał tam renesansowy gmach, a stara wieża obronna została rozbudowana do wieży mieszkalnej. Pod koniec XVI wieku zamek został opuszczony - nowi właściciele Padniewscy wybudowali warowną rezydencję w sąsiedniej Pilicy, co nie przeszkodziło Szwedom podczas "potopu" zniszczyć budowlę.
Od tego czasu pozostaje w ruinie. W 1959 r. zalesione wzniesienie zamkowe posiada status rezerwatu krajobrazowego pn. "Smoleń". Niedawno wytyczono w nim ścieżkę z tablicami informacyjnymi, która odcinkami pokrywa się z drogą wejściową i wyjściową do zamku.
W 2012 rok rozpoczęto prace rewitalizacyjne, dzięki którym ruiny są przystosowane do zwiedzania, a na niedostępny dawniej zamek górny przywrócono wejście po murach przedzamcza zachodniego. Baszta na zamku górnym stała się tarasem widokowym. Odtworzono most na przedzamcze wschodnie i ganek obronny. Zabudowa skrzydła zachodniego pozostaje w ruinie. Pod zamkiem powstał parking, budynek kasy, bar oraz dodatkowo płatne atrakcje jak Warownia Jurajska i Okna Czasu.
Zabytek jest otwarty codziennie przez cały rok, w sezonie w godz. 9.00 – 18.00, po sezonie krócej.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Wzgórze zamkowe z oddali
SMOLEŃ - Ruiny zamku Pilcza
Wieża mieszkalna na zamku dolnym
Zamek dolny zachodni
Zamek górmy
Tartas widokowy na wieży
Widok z wieży

Filmy

Smoleń - Ruiny zamku Pilcza

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Górnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Ruiny zamku Pilcza - Smoleń 61   tel. +48 530 702 056 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Smoleń (woj. Śląskie) - Ruiny zamku Pilcza

format D: N50.4384123°,  E19.6752048°
format DM: 50° 26.304738'N, 19° 40.512288'E 
format DMS: 50° 26' 18.28''N, 19° 40' 30.74''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Ruiny w Smoleniu to kolejny zabytek na malowniczej jurze, który przeszedł metamorfozę i przestał być zarastająca ruiną. Jednak w przeciwieństwie do Bobolic czy Rabsztyna tutaj ingerencja w zabytek była niewielka.
Zamek wzbogacił się o porządna asfaltową drogę dojazdową i parking (bezpłatny). W budce kasowej można kupić lody, a obok stoi wiata piknikowa, miejsce na ognisko, toalety.
Powstała nawet strefa gastronomiczna z dodatkowymi atrakcjami historycznymi, których nie mieliśmy czasu zobaczyć.
Wzgórze zamkowe to rezerwat przyrody z wytyczoną ścieżką edukacyjną. Wpleciono w nią ścieżkę prowadząca do dwóch wejść zamkowych, bo warownia ta nietypowo posiada dwie bramy (a jeszcze inną bramą wychodzimy z ruin).
Po drodze można zapoznać się z dziejami zamku i opisem jego elementów. Tablice nie spełniają swoje roli, nie są wykonane tak by zachęcić do zapoznania się z wiedzą historyczną, raczej odstraszają ilością tekstu i mało poglądowymi rysunkami. Mimo sporej liczby odwiedzających nikt się przy nich nie zatrzymywał na dłużej.
Na rozstaju ścieżek lepiej najpierw skierować się na prawo, na skromniejsze przedzamcze wschodnie. Nie ma tu żadnej zabudowy, tylko mury obwodowe. Można popatrzeć na zamek górny na potężnej skale i pospacerować po ganku strażniczym zrekonstruowanym na murach obronnych.
Druga część budowli jest obszerniejsza. Widać resztki zabudowy mieszkalnej, ale nie na tyle dobrze zachowanej aby mogła tu powstać jakaś ekspozycja pod dachem.
Jest za to wejście po murach na zamek górny. Ta część zamku to świetny przykład małej średniowiecznej warowni na wyniosłej skale (prawdziwe orle gniazdo), która po części przetrwała do naszych czasów.
Widać tu ślady budynku mieszkalnego, zbiornika na deszczówkę i częściowo zrekonstruowaną wieżę. Przy okienku postawiono armatę.
Panoramiczny widok z wieży na malowniczą okolicę zachwyca. Warto tu przyjechać nawet tylko dla niego. Z góry dobrze widzimy całe ruiny jak i jurajskie lasy, pola, skałki (np. Skały Zegarowe). Przy dobrej widoczności na horyzoncie wyłaniają się Tatry jak i Góry Świętokrzyskie! I w takim miejscu nie ma żadnej tablicy z opisem widoków - karygodne zaniedbanie...

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 i 15 lat
Data pobytu
sierpień 2023
SMOLEŃ - Ruiny zamku Pilcza
Wzgórze zamkowe z oddali
SMOLEŃ - Ruiny zamku Pilcza
Wieża mieszkalna na zamku dolnym
Zamek dolny zachodni
Zamek górmy
Tartas widokowy na wieży
Widok z wieży

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Smoleń w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Smoleń wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.