Skomentuj relację

Ocena atrakcji
 
6.0
Ruiny w Smoleniu to kolejny zabytek na malowniczej jurze, który przeszedł metamorfozę i przestał być zarastająca ruiną. Jednak w przeciwieństwie do Bobolic czy Rabsztyna tutaj ingerencja w zabytek była niewielka.
Zamek wzbogacił się o porządna asfaltową drogę dojazdową i parking (bezpłatny). W budce kasowej można kupić lody, a obok stoi wiata piknikowa, miejsce na ognisko, toalety.
Powstała nawet strefa gastronomiczna z dodatkowymi atrakcjami historycznymi, których nie mieliśmy czasu zobaczyć.
Wzgórze zamkowe to rezerwat przyrody z wytyczoną ścieżką edukacyjną. Wpleciono w nią ścieżkę prowadząca do dwóch wejść zamkowych, bo warownia ta nietypowo posiada dwie bramy (a jeszcze inną bramą wychodzimy z ruin).
Po drodze można zapoznać się z dziejami zamku i opisem jego elementów. Tablice nie spełniają swoje roli, nie są wykonane tak by zachęcić do zapoznania się z wiedzą historyczną, raczej odstraszają ilością tekstu i mało poglądowymi rysunkami. Mimo sporej liczby odwiedzających nikt się przy nich nie zatrzymywał na dłużej.
Na rozstaju ścieżek lepiej najpierw skierować się na prawo, na skromniejsze przedzamcze wschodnie. Nie ma tu żadnej zabudowy, tylko mury obwodowe. Można popatrzeć na zamek górny na potężnej skale i pospacerować po ganku strażniczym zrekonstruowanym na murach obronnych.
Druga część budowli jest obszerniejsza. Widać resztki zabudowy mieszkalnej, ale nie na tyle dobrze zachowanej aby mogła tu powstać jakaś ekspozycja pod dachem.
Jest za to wejście po murach na zamek górny. Ta część zamku to świetny przykład małej średniowiecznej warowni na wyniosłej skale (prawdziwe orle gniazdo), która po części przetrwała do naszych czasów.
Widać tu ślady budynku mieszkalnego, zbiornika na deszczówkę i częściowo zrekonstruowaną wieżę. Przy okienku postawiono armatę.
Panoramiczny widok z wieży na malowniczą okolicę zachwyca. Warto tu przyjechać nawet tylko dla niego. Z góry dobrze widzimy całe ruiny jak i jurajskie lasy, pola, skałki (np. Skały Zegarowe). Przy dobrej widoczności na horyzoncie wyłaniają się Tatry jak i Góry Świętokrzyskie! I w takim miejscu nie ma żadnej tablicy z opisem widoków - karygodne zaniedbanie...

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 i 15 lat
Data pobytu
sierpień 2023
SMOLEŃ - Ruiny zamku Pilcza
Wzgórze zamkowe z oddali
SMOLEŃ - Ruiny zamku Pilcza
Wieża mieszkalna na zamku dolnym
Zamek dolny zachodni
Zamek górmy
Tartas widokowy na wieży
Widok z wieży

Komentarze

Dodaj komentarz
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać komentarz nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać nick/pseudonim i prawidłowy e-mail (pozostanie ukryty i bezpieczny). Ocena atrakcji jest możliwa tylko przy dodawaniu relacji.