Tu się steruje statkiem

GDAŃSK - Ośrodek Kultury Morskiej

 
4.5 (2)
  3281 1

GDAŃSK - Ośrodek Kultury Morskiej

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ośrodek Kultury Morskiej
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku powstał w 2012 roku jako oddział Narodowego Muzeum Morskiego. Zajmuje budynek nad brzegiem Motławy, przylegający do słynnego Żurawia. Dawniej był tu spichlerz, w XIX wieku zamieniony na kamienicę mieszkalną. Zniszczona w czasie wojny służyła ona później jako kotłownia miejska. W 1977 r. budynek przejęło i wyremontowało na cele biurowe, magazynowe i wystawiennicze Narodowe Muzeum Morskie nadając mu nazwę Skład Kolonialny. Na początku XXI w. został on wyburzony i postawiono obecną 4-piętrową siedzibę. Każde piętro zajmuje inny dział Ośrodka: interaktywna ekspozycja "Ludzie-Statki-Porty" (400 m2 ze stanowiskami doświadczalnymi i multimedialnymi, wejście co godzinę), wystawa etnograficzna "Łodzie ludów świata" (z 41 jednostkami, od eskimoskiego kajaka, przez afrykańskie czółna po wenecką gondolę) i wystawa czasowa. Najwyższa kondygnacja to restauracja z tarasem oraz sala konferencyjna na 100 osób. Placówka jest czynna codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godz. 10-16, a w soboty i niedziele do 18 (w lipcu i sierpniu także w poniedziałki i do godz. 19). Środa jest dniem wolnego wstępu na wystawę "Łodzie ludów świata".

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Zdjęcie
Zdjęcie
Wystawa o łodziach
Zdjęcie
Zdjęcie
Tu się steruje statkiem

Filmy

Narodowe Muzeum Morskie - Ośrodek Kultury Morskiej

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Ośrodek Kultury Morskiej - ul. Tokarska 21-25, Gdańsk   tel. +48 58 329 87 77 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Gdańsk (woj. Pomorskie) - Ośrodek Kultury Morskiej

format D: N54.3509848°,  E18.6574808°
format DM: 54° 21.059088'N, 18° 39.448848'E 
format DMS: 54° 21' 03.55''N, 18° 39' 26.93''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
4.5(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
ostrzegam, że wiele rzeczy niedostępnych z powodu covidu. brak widocznej informacji o tym fakcie.
fajne miejsce, gdy wszystko działa. pamiętam sprzed lat, aktualnie nie warto płacić
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 i 11 lat
Data pobytu
czerwiec 2019
K
Ocena atrakcji
 
5.0
Ośrodek Kultury Morskiej odwiedziliśmy 2 razy w odstępie 2 lat. Składa się z 3 niezależnych części, na które obowiązują  3 osobne bilety. Całość mieści się w robiącym wrażenie, nowoczesnym przeszklonym budynku z windą i wiszącymi łodziami. 
Główna atrakcja tego miejsca to sala interaktywna. Niestety za pierwszym razem  wiele urządzeń było w niej zepsutych. Za drugą wizytą wszystko już grało i tylko batyskaf częściowo szwankował. Warto zaznaczyć, że turysta nie ma przy kasie informacji o stanie urządzeń. Ciekawe jak często zdarzają się tu takie "awaryjne" dni?
Po wejściu chętne dzieci mogą się sprawdzić w rękawie ewakuacyjnym, co polega na zejściu w dół tunelem siatkowym. Jest to dla dzieciaków duża  frajda i nie należy tego pominąć, bo atrakcja jest dostępna tylko z obsługą na samym początku i ewentualnie na końcu zwiedzania.
Symbolem Ośrodka jest basen z żaglówkami i statkami różnej wielkości, którymi można sterować. Wygląda to bardzo fajnie na zdjęciach, ale zabawa jest średnia, bo sterowanie i odpowiednie ustawienie żagla  względem wiatru nie jest łatwe, więc dzieci po krótkiej fascynacji szybko się nudzą  i przy basenie pozostają co najwyżej tylko rodzice. Kilka innych  stanowisk także zajmuje dziecko na mniej niż minutę albo nie wciąga w ogóle, tak jak naszego syna np. węzły marynarskie. 
Jednak ogólnie nie brakuje fajnych stanowisk, niektóre są bardzo pouczające, przedstawiają np.  jak działa echosonda, dźwig portowy, jak powstaje tsunami, w jaki sposób zanieczyszczane są morza i oceny, a inne typowo rozrywkowe np.  mata do tańczenia. Większość opiera się na technice i elektronice (wyróżnia się batyskaf), ale są też czysto "analogowe" np.  układanie klocków, nauka wiązania węzłów marynarskich czy przymierzalnia strojów. 
Dzieci bawią się więc znakomicie, jest tylko jedno ale - na oglądniecie całej wystawy przeznaczono tylko 1 godzinę! Nigdzie indziej w podobnej placówce nie ma takiego limitu. Zwiedzanie, które z założenia ma polegać na zabawie i nauce równocześnie, nie powinno  sprowadzać się do wyścigu z czasem. Po dwukrotnych odwiedzinach wydaje mi się, że wystarczyłoby podnieść ograniczenie do 90 minut, by dziecko mogło w miarę spokojnie wybawić się bez poczucia niedosytu (przy założeniu że grupa nie jest przepełniona i bez długiego przesiadywania przy pochłaniaczach czasu typu klocki). 
Przeraża też trochę maksymalna grupa jaka może wejść na jeden raz - ponad 50 osób! My zwiedzaliśmy zawsze po sezonie w kilkanaście osób, więc nie było żadnego problemu z tłokiem i dostępnością stanowisk.

Piętro wyżej znajduje się druga część Ośrodka Kultury Morskiej - wystawa poświęcona tradycyjnym łodziom z różnych krajów i kontynentów (bez ograniczeń czasowych). Są to głównie proste czółna i tratwy, ale jednak jak można  się przekonać każdy lud wykształcił własną technikę ich wytwarzania i każda wygląda inaczej. Aranżacja ekspozycji  zasługuje na pochwałę. Niektóre łodzie zawierają manekiny i wyposażenie. Ich konstrukcje, napęd, sterowanie, znacznie w danej kulturze omawiane są na tablicach ze zdjęciami. Uzupełnieniem bywają eksponaty w gablotkach.  
Mi się tu bardzo podobało, dla dorosłych jest to całkiem ciekawe.  Dla dzieci może mniej, ale postawiono kilka paneli komputerowych, które oprócz dodatkowych materiałów jak zdjęcia  i filmy, zawierały prostą, ale wciągającą grę o rzecznej wyprawie, wymagającą nie tylko sprawności manualnej lecz również znajomości treści wystawy (pojawiają się pytania testowe), więc i ta ekspozycja może zainteresować dzieciaka, a przynajmniej można go zostawić przy  komputerach i w spokoju skupić się na zwiedzaniu.

Kolejne piętro to zmieniane chyba co roku wystawy czasowe. Nie muszą być wcale o tematyce morskiej, bo my za pierwszym razem trafiliśmy na ekspozycję-quiz o Solidarności.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
8 lat
Data pobytu
wrzesień 2014 i 2016
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Wystawa o łodziach
Zdjęcie
Zdjęcie
Tu się steruje statkiem

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdańsk w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gdańsk wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.