Dziedziniec grodu

STOBIERNA - Osada Słowiańska

 
3.5 (1)
  2570 0

STOBIERNA - Osada Słowiańska

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Osada Słowiańska
Aktualne ceny

Wczesnośredniowieczny gród w Stobiernej koło Dębicy powstał w 2012 roku. Jest odwzorowaniem słowiańskiej osady z doliny Wisłoki, choć nie stoi w oryginalnym miejscu po takim obiekcie. Celem osady jest promowanie kultury słowiańskiej i przybliżenie życia codziennego dawnych Słowian. Gród składa się z kilku chat pokrytych strzechą i otoczony jest palisadą. W sezonie letnim organizowane są tu pokazy walk wojów, turniej łuczniczy i różne imprezy historyczne. Osada Słowiańska jest otwarta codziennie poza poniedziałkami, w sezonie w godzinach 10.00 - 17.00. Wstęp płatny, parking darmowy. Dojazd prowadzi dwiema drogami, pierwsza od wsi Zawada jest okrężna i dłuższa, łatwiej dojeżdżać drugą krótszą drogą - za Parkiem Owadów.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Makieta w głównej chacie
Jedna z chat
Wieża
Widok z palisady
Dziedziniec grodu

Filmy

OsadaSlowianska - Osada Słowiańska - czerwiec 2015

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Osada Słowiańska - Stobierna   tel. +48 724 346 922 kliknij numer, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Stobierna (woj. Podkarpackie) - Osada Słowiańska

format D: N50.0280619°   E21.4968538°
format DM: 50° 1.683714'N 21° 29.811228'E 
format D M S:   50° 01' 41.02''N   21° 29' 48.67''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie
Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
3.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
3.5
Miejsce na odtworzenie wczesnośredniowiecznej osady słowiańskiej wybrano znakomicie. Cypel na wzniesieniu o stromych zboczach i naturalnych walorach obronnych aż prosi się o jakąś warownię i aż trudno uwierzyć, że nasi przodkowie nie wykorzystali go wcześniej.
Gród wygląda całkiem realistycznie i wydawało się, że w środku będzie ciekawie, jednak rozczarowaliśmy się. Przy wejściu byliśmy świadkami niecodziennej sceny gdy rodzice z niepełnosprawnym dzieckiem musieli wyciągać je z wózka i przepychać się przez bramę, bo wejście prowadzi przez uchylne drzwiczki położone sporo nad ziemią, więc nie ma jak wjechać żadnym wózkiem, a już na pewno nie inwalidzkim. Większe drzwi oczywiście były, ale szacowni mieszkańcy grodu nie raczyli ich otworzyć, tylko się przyglądali. Może akurat odtwarzali wczesnośredniowieczne znęcanie się nad chromym przybyszem?
W grodzie zaproszono nad do dużej chaty z makietą grodu gdzie przewodnik trochę opowiedział o dawnym życiu. Potem pooglądaliśmy całą konstrukcję, czyli pozamykane chaty i ganek strażniczy przy palisadzie. Tylko wieża będąca punktem widokowym jest jakąś atrakcją, widoczki na okolice są bowiem bardzo ładne. Do tego pani z łukiem, przy której można było postrzelać do tarczy (5 strzał wliczonych jest w cenę biletu). I to tyle.
Może trzeba tu przyjechać w ścisłym sezonie, albo w dzień jakiejś imprezy, bo w tę majową niedzielę nie miało to sensu. Nic się nie działo. A wystarczyłoby wypuścić jakieś zwierzaki, które przecież hodowano w grodach (chociażby kozy) i dzieci miałyby radochę, a tak były totalnie wynudzone.
Ponoć jest to atrakcja stworzona przez pasjonatów, co należy docenić, ale razi brak pomysłów na zaciekawienie zwiedzających.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed wielu lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
2 i 10 lat
Data pobytu
maj 2018
STOBIERNA - Osada Słowiańska
Makieta w głównej chacie
Jedna z chat
Wieża
Widok z palisady
Dziedziniec grodu

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Stobierna w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Stobierna wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.