Odkryte mury przykryto brezentem

ULUCZ - Murowana cerkiew obronna

 
2.0 (1)
  6924 0

Pozostałości po cerkwi

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Murowana cerkiew obronna
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Cerkiew św. Mikołaja w Uluczu istniała już prawdopodobnie w XV wieku, ale pierwsza wzmianka historyczna o niej pochodzi z roku 1507. Jeśli traktować poważnie miejscowe podania o zamku w Uluczu, który obronił się przed Szwedami podczas "potopu" to można przyjąć, że zamkiem tym była właśnie ta świątynia zwana też "białą cerkwią" od koloru ścian. Była to bowiem budowla murowana o cechach obronnych. Nie ma o niej wiele informacji, przypuszcza się że w swych dziejach była przez pewien okres zborem ariańskim, a rozebrano ją przy protestach architektów i starostwa brzozowskiego w 1909 roku ze względu na zły stan techniczny. Następnie w 1925 roku w jej miejscu stanęła nowa cerkiew drewniana. Po wojnie została ona rozebrana, a pamięć o starej, murowanej cerkwi zaginęła na kilkadziesiąt lat. Dopiero w w 2010 roku członkowie Stowarzyszenia Magurycz natrafili na fotografie z początku XX wieku przedstawiające nieznaną nikomu świątynię w Uluczu. Był to biały budynek z masywnymi przyporami przypominający słynna obronną cerkiew w Posadzie Rybotyckiej. W 2011 r. przeprowadzili oni prace wykopaliskowe na miejscu rozebranej cerkwi i pod jej fundamentami odkryli średniowieczne mury o grubości 1 metra. Prace miały być kontynuowane w 2012 r., ale prawdopodobnie nie zdobyto funduszy i zostały przerwane. Turyści mogą jednak zobaczyć ich efekt.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Krzyż prawoslawny na drzewie
Cmentarz przycerkiewny
Archiwalne zdjęcie z początku XX wieku
Odkryte mury przykryto brezentem

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Ulucz (woj. Podkarpackie) - Murowana cerkiew obronna

format D: N49.6800559° E22.2688365° 
format DM:     49°40.803354'N 22°16.13019'E 
format DMS: 49°40'48.20''N 22°16'07.81''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie
Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
2.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
2.0
Do Ulucza zboczyłem z trasy gdy dowiedziałem się od znajomego o sensacyjnym odkryciu drugiej cerkwi, obok tej dobrze znanej na wzgórzu Dębnik.
Tylko ludzie bardzo dociekliwi mogą znaleźć  informacje o tej sprawie. Odkryty przez pasjonatów bardzo rzadki zabytek  nie jest opisywany w przewodnikach a podkarpacka prasa i telewizja nie uznała tematu za interesujący. 
Aby trafić na miejsce trzeba odnaleźć plac do składowania drewna, po lewej stronie drogi z Dydni. Mała tabliczka kierująca do cerkwiska jest przyczepiona do drzewa. Z placu należy iść drogą  leśną i po niecałych 100 metrach skręcić w prawo w las.
Na polanie w otoczeniu krzyży nagrobnych znajduje się  wykop archeologiczny. Szkoda, że jest częściowo przykryty brezentem, ale i tak widać trochę fundamentów zapomnianej świątyni. Wokoło jest dużo gruzu i nierówności terenu a roślinność  niska, ale gęsta i nie widać co kryje więc nie jest całkiem bezpiecznie dla dziecka.
Pozostaje mieć nadzieję, że mury zostaną zakonserwowane i odsłonięte w pełnym wymiarze, bo na razie przeciętny turysta nie ma tu co oglądać. Dla dziecka większą atrakcją będzie skład drewnianych bali niż cerkwisko.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed wielu lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
-
Data pobytu
maj 2012
Pozostałości po cerkwi
Krzyż prawoslawny na drzewie
Cmentarz przycerkiewny
Archiwalne zdjęcie z początku XX wieku
Odkryte mury przykryto brezentem

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Ulucz w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Ulucz wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.