Zalew

SOLINA - Zapora

 
5.0 (1)
  14639 2

SOLINA - Zapora

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zapora
  • Atrakcja całoroczna

Pierwotna wieś Solina znajdują się na dnie obecnego zbiornika wodnego. Został on utworzony po 12 latach budowy w 1968 roku, poprzez spiętrzenie wód Sanu i Solinki przez zaporę, która ma 81,8 m wysokości (najwyższa w Polsce) i 664 m długości. Zbiornik ma powierzchnię ok. 22 km2 i największą w Polsce pojemność (472 mln m3). Maksymalna głębokość zbiornika solińskiego to 60 m przy zaporze. Poniżej znajduje się elektrownia wodna o mocy 200 MW. Teren zapory w Solinie jest dostępny dla turystów, a wnętrze można zwiedzać z przewodnikiem. Także powstałe jezioro zostało w pełni zagospodarowane na cele rekreacyjne, jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez żaglarzy z całej Polski.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Port, a obok plaża
San za zaporą
Na zaporze
Zalew
SOLINA - Zapora
Przystań i plaża w 2022 r.
Widok z zapory na San
San za zaporą i kolejka gondolowa
SOLINA - Zapora

Filmy

Solina - Zapora

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Centrum Informacyjne Energetyki Odnawialnej przy Elektrowni Wodnej Solina - Solina   tel. +48 13 492 12 75 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Solina (woj. Podkarpackie) - Zapora

format D: N49.3953903°,  E22.4542522°
format DM: 49° 23.723418'N, 22° 27.255132'E 
format DMS: 49° 23' 43.41''N, 22° 27' 15.31''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Położona w malowniczym terenie zapora na Sanie w Solinie jest najpopularniejszym deptakiem w Bieszczadach.  Można tu z jednej strony podziwiać potężny zalew i pływające po nim  kolorowe żaglówki, a z drugiej zalesioną dolinę Sanu.   Wstęp na zaporę jest bezpłatny i nieograniczony czasowo. Podobno warto przespacerować się  wieczorem przy włączonych latarniach, ale sami nigdy nie zostaliśmy tu do zmroku. Można też zwiedzać wnętrze z elektrownią wodną, należy w tym celu umówić się na konkretną godzinę. W sezonie warto zrobić to z wyprzedzeniem, bo wolne miejsca szybko się wyczerpują, nam przynajmniej nie udało się wejść.
Jadąc z dziećmi najlepiej dla bezpieczeństwa znaleźć parking jak najbliżej wejścia na zaporę, ponieważ w sezonie ruch samochodowy jest spory. Zaparkować można również po drugiej stronie zapory, kierując się na ośrodek Jawor.
Przed właściwym wejściem na zaporę jest szereg barów, cukierni, restauracji i straganów z pamiątkami. Zagrożenia dla rodzicielskiego portfela ograniczają się w zasadzie do lodów i dupereli na straganach,  praktycznie nie ma automatów dla dzieci.
Na zaporze trzeba być przygotowanym na zdarzający się czasem silny wiatr.  Barierki bardzo bezpieczne, betonowe, ale z prześwitem na samym dole, więc dzieci mogą tamtędy podglądać wielkie ryby w wodzie.
Zapora to monumentalna budowla, która na każdym zrobi wrażenie. Widoki są cudne, na wszystkie strony. Tu jezioro, tam rzeka, dookoła pięknie zalesione wzgórza, a nad samą tamą charakterystyczne, trochę piramidoidalne wzgórze.
Można też zobaczyć lądowisko z helikopterami (nasz młody był zachwycony).
Cała zapora jest łatwa do przejechania wózkiem, schody są dopiero po drugiej stronie, ale do przebrnięcia. Tam też strefa gastronomiczna z licznymi restauracjami, smażalniami, goframi itp., a z atrakcji plaża z wypożyczalnią rowerków wodnych w kształcie autek. Sporo na niej kamieni, a piasek niefajny, do zabawy się nie nadaje. Obok kilka dmuchańców, kule wodne, leżaki, taras z krzesełkami i wielkimi szachami. Poza sezonem całą tę część zamykano około  godz. 19.  Przy plaży  jest port oferujący rejsy statkiem po zalewie, a kawałek dalej w stronę zapory działa niewielkie wesołe miasteczko. 

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
Do oglądnięcia największa zapora w Polsce
Łatwo poruszać się wózkiem
Dużo lokali gastronomicznych
- Wady
Mała widoczność z zapory dla najmłodszych
Drogie parkingi
Wiek dziecka/i
1,2,3 lata
Data pobytu
Jesteśmy tu co roku
Zdjęcie
Port, a obok plaża
Na zaporze
San za zaporą
Zalew
Ina

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Solina w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Solina wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.