Kładki na dawnym stawie

OLESZYCE - Ruiny dworu w parku

 
4.0 (1)
  134 0

OLESZYCE - Ruiny dworu w parku

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruiny dworu w parku
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Początki dworu w Oleszycach sięgają XV lub XVI wieku. Była to siedziba rycerskiego rodu Ramszów. Budowla była niszczona podczas najazdów tatarskich. Po przejściu wsi w ręce Sieniawskich w 1570 roku lokowano tu miasto Hieronimów, a w następnym stuleciu postawiono nowy okazalszy dwór na obronnym kopcu otoczonym fortyfikacjami bastionowymi (lokalna nazwa "Księcia Górka"). W wyniku szeregu mariaży w XVIII-XX w. dwór przechodził w ręce najpotężniejszych rodów arystokratycznych w Polsce. Początkowo drewniany, parterowy budynek z 4 narożnymi alkierzami, w epoce saskiej, stał się znaną rezydencją magnacką słynącą z jednych z najwspanialszych ogrodów w kraju. Założyli go Sieniawscy, ale rozwinęli Czartoryscy, którzy również przebudowali dwór na budynek murowany. Rezydencja podupadła w 2. połowie XIX w. Gdy kupili ją Sapiehowie i zamieszkiwali aż do wybuchu wojny, siedziba odzyskała część dawnej świetności. W 1941 roku dwór został całkowicie zniszczony podczas walk niemiecko-sowieckich. Z czasem mury zostały rozebrane praktycznie do zera. W XXI wieku przystąpiono do rewitalizacji kopca dworskiego a potem całego parku. W 2019 roku, po zbadaniu przez archeologów i pełnym, zabezpieczeniu, odsłonięto piwnice i fundamenty dworu. Można je oglądać z tarasu widokowego. W dalszej kolejności zrewitalizowano park dworski, który stał się centrum rekreacyjnym z alejkami, siłownią, ogrodem wypoczynkowym, placem zabaw dla dzieci. Wstęp i parking bezpłatne.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Zbocze kopca dworskiego i fosa
Taras widokowy
Resztki dworu i makieta z rekonstrukcją
OLESZYCE - Ruiny dworu w parku
Odsłonięte mury zabytku
Strefa relaksu w parku
Kładki na dawnym stawie
OLESZYCE - Ruiny dworu w parku

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Oleszyce (woj. Podkarpackie) - Ruiny dworu w parku

format D: N50.1662744°,  E23.0410337°
format DM: 50° 9.976464'N, 23° 2.462022'E 
format DMS: 50° 09' 58.59''N, 23° 02' 27.72''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Księcia Górka z parkiem krajobrazowym leży na wschód od centrum miasta. W momencie naszych odwiedzin był to ładny, uporządkowany teren z alejkami. Na razie w pośród starodrzewia widać tylko siłownię, skromny plac zabaw i drewniane leżaki. Sprzęt budowlany wskazywał jednak, że miejsce to czeka na dalsze prace zagospodarowujące.
Dwór stał na sporym kopcu, który do niedawna był zarośniętym pagórkiem z wystającymi cegłami, teraz jest całkowicie pozbawiony roślinności, aby wyeksponować pozostałości popularnej wśród dawnej arystokracji rezydencji. Jak ona wyglądała, można zobaczyć na stojącej obok makiecie. Nie prezentuje się jak okazały zamek czy pałac, ale w XVIII wieku stawiano na wygodę i sielskie otoczenie. Dlatego budowla posiadała tylko jedną kondygnację z poddaszem i wspaniałe ogrody z parkiem.
Ze specjalnych pomostów można zobaczyć fundamenty i piwnice dworu oraz obejść go dookoła. Poniżej kopca widać jeszcze odsłonięte fundamenty budynku dworskiego.
A z drugiej strony znajduje się stawik i podmokły teren po dawnym, rozleglejszym stawie. To urokliwy obszar parku, poprowadzono po nim kładki i przyjemnie jest tu pospacerować, tylko szkoda że kładki nie prowadziły do niczego konkretnego. Może w przyszłości się to zmieni....

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 i 13 lat
Data pobytu
czerwiec 2021
OLESZYCE - Ruiny dworu w parku
Zbocze kopca dworskiego i fosa
Taras widokowy
Resztki dworu i makieta z rekonstrukcją
OLESZYCE - Ruiny dworu w parku
Odsłonięte mury zabytku
Strefa relaksu w parku
Kładki na dawnym stawie
OLESZYCE - Ruiny dworu w parku

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Oleszyce w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Oleszyce wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.