Wodospadzik na lawie wulkanicznej

WAŁBRZYCH - Palmiarnia

 
4.5 (1)
  3687 1

WAŁBRZYCH - Palmiarnia

Palmiarnia w Wałbrzychu powstała z inicjatywy Jana Henryka XV Hochberga von Pless w latach 1908 - 1911, właściciela pobliskiego zamków Książ i rezydencji w Pszczynie. Był to prezent dla jego małżonki Marii Teresy Cornwallis zwanej "Daisy". Kosztem aż 7 milionów marek w złocie zagospodarowano 1900 m2 na terenie wsi Lubiechów (od 1975 r włączona do Wałbrzycha). Oprócz palmiarni powstała cieplarnia, ogród japoński, rosarium, ogród owocowo -warzywny. Całość tworzyła ogród zimowy przy zamku Książ. Do urządzenia wnętrza palmiarni, w tym grot i wodospadów wykorzystano zastygłą lawę sprowadzoną wagonami z sycylijskiego wulkanu Etna. Obecnie obiekt posiada ponad 250 gatunków roślin z całego świata, w tym kolekcję drzewek bonsai z okazem 200-letniego jałowca. Aktualnie w skład kompleksu wchodzi: palmiarnia, szklarnie, ogród oraz budynki gospodarcze i administracyjne. Od 2012 r. jest własnością gminy Wałbrzych - zarządza nim spółka Zamek Książ. W 2017 r. rozpoczął się remont palmiarni, dofinansowany z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwotą 20 mln zł. W ramach współpracy z czeskim zoo Dvůr Králové przy palmiarni mają pojawić się zwierzęta. Placówka jest otwarta przez cały rok codziennie, w sezonie (VI-VIII) w godz.10:00-19:00, po sezonie krócej (kasy zamykane są zawsze 1 godzinę wcześniej). Zwiedzając palmiarnię wraz z zamkiem Książ, można kupić tańszy bilet łączony.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Drzewko na zwnątrz
Alejka w palmiarni
Kawiarnia
Oczko wodne z żółwiami
Drzewka bonsai
Wodospadzik na lawie wulkanicznej

Filmy

AA Okiem Drona - Zamek Książ - Palmiarnia
Media Fakty - Palmiarnia w Wałbrzychu

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Palmiarnia Wałbrzych - ul. Wrocławska 158, Wałbrzych, tel. (74) 66 43 834, (74) 666 33 15   tel. +48 74 66 43 834 , +48 74 66 43 872 , +48 74 666 33 15 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Wałbrzych (woj. Dolnośląskie) - Palmiarnia

format D: N50.8296501°,  E16.3056574°
format DM: 50° 49.779006'N, 16° 18.339444'E 
format DMS: 50° 49' 46.74''N, 16° 18' 20.37''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.5
Palmiarnia położona jest niedaleko zamku przy głównej drodze, tuż przy dużym rondzie. Posiada mały płatny parking (na parkometr), który w sezonie zapewne okazuje się niewystarczający. Wiosną jednak nie mieliśmy z zaparkowaniem problemu.   
Za bramą jest tylko kasa i droga do głównego budynku. Brak niestety ogrodowych alejek do spacerów. Wokół drogi rosną za to fantazyjnie przycięte i ukształtowane krzewy oraz drzewka.
Budynek palmiarni jest całkiem  oryginalny, widać że to zabytek, ale jego stan z przyległymi szklarniami pozostawia wiele do życzenia. W środku można podziwiać wiele różnorodnej roślinności, przede wszystkim  kaktusy, cytrusy, pnącza, krzewy z pięknymi kwiatami no i oczywiście palmy, choć one akurat nie zachwycają. 
Są bananowce, figowce i drzewka bonsai, rośliny mięsożerne, utworzono małe wodospady, skalniaki i oczka wodne, spaceruje się więc przyjemnie, mimo szklarniowego klimatu i mocno zaniedbanego budynku. W jednym ze stawików  można oglądać żółwie  i to takie bardzo ruchliwe. Spędziliśmy sporo czasu patrząc jak pływają i chodzą po skałkach. Na trasie umieszczono kilka ławek, więc można  odpocząć pośród roślinności, choć trudno się tu zmęczyć, ponieważ  obszar do zwiedzania jest niewielki. Dlatego nie podobał mi się  nadmiar mandarynek czy pomarańczy. Na początku robią wrażenie, bo owoców mają co niemiara, ale potem okazało się, że obsadzono nimi bardzo dużą powierzchnię palmiarni, którą można było przeznaczyć na coś innego. Minusem jest również brak tablic informacyjnych i opisów.

Wewnątrz działa sklepik oraz kawiarnia. Sklepik posiada spory asortyment, można kupić bonsai i wiele interesujących roślinek. Jednak nie radzę specjalnie się napalać. My kupiliśmy sadzonki kawy i coś tam jeszcze, co wydawało się ładne i unikalne,  a potem wszystko okazało  się  dostępne w moim mieście w niższej cenie. 
Kawiarnia natomiast jest bardzo urokliwa i doskonale wpasowana w budynek, w którym się znajduje. Stylowo urządzona i wypełniona roślinnością łącznie z sufitem, więc latem trudno odmówić sobie pucharu lodowego w takim miejscu. Lokal oferuje nie tylko kawę i desery,  ale również dania obiadowe i alkohol. Tuż po wybuchu gorączki "złotego pociągu" był już nawet dostępny deser  o takiej nazwie. Dla najmłodszych jest kącik z zabawkami.

Ogólnie fajne miejsce, jednak porównując do leżącego trochę ponad godzinę drogi od Wałbrzycha  wrocławskiego ogrodu botanicznego, palmiarnia jest bardzo skromnym obiektem.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
8 lat
Data pobytu
kwiecień 2016
Zdjęcie
Drzewko na zwnątrz
Alejka w palmiarni
Kawiarnia
Oczko wodne z żółwiami
Drzewka bonsai
Wodospadzik na lawie wulkanicznej

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Wałbrzych w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Wałbrzych wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.