Bazylika

KRZESZÓW - Opactwo Cystersów

 
6.0 (2)
  6854 1

KRZESZÓW - Opactwo Cystersów

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Opactwo Cystersów
Aktualne ceny
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Cystersi zostali sprowadzeni do Krzeszowa przez księcia Bolka I Surowego z Henrykowa w 1292 r. na miejsce benedyktynów, którzy opuścili Sudety 3 lata wcześniej. Pierwsze opactwo zostało zniszczone w czasie wojen husyckich w XV wieku Odbudowano je w połowie tego stulecia. Ponowne spustoszenia przyniosła wojna trzydziestoletnia w XVII w. Powstało wtedy popularne bractwo św. Józefa i najpierw wzniesiono kościół św. Józefa, a następnie świątynię klasztorną (1. poł. XVIII w.), kalwarię, dom gościnny opata, Mauzoleum Piastów z linii świdnicko-jaworskiej. W 1770 r. przystąpiono do budowy nowego klasztoru, zachowując skrzydło średniowieczne od wschodu. Kościół klasztorny pw. Wniebowzięcia NMP założony został na rzucie krzyża łacińskiego z dwuwieżową (71 m wysokości) elewacją frontową. Jest największą barokową świątynią Śląska, uznawany za perłę baroku. Starano się zachować całe ocalałe wyposażenie z wcześniejszych świątyń. Dominującym elementem wnętrza jest 24-metrowy ołtarz główny ozdobiony m.in posągami 9 chórów anielskich. Centralne miejsce zajmuje cudowny obraz Bogurodzicy, datowany na XIII w (najstarsza ikona w Europie Środkowej), w 1997 r. ukoronowanej w Legnicy przez św. Jana Pawła II).
Kościół św. Józefa zbudowano w latach 1690 - 1696, służył jako świątynia parafialna dla ludności Krzeszowa i bractwa św. Józefa liczącego w szczytowym momencie 100 tys. osób. Projektanci wnętrza wzorowali się na kaplicy sykstyńskiej. Malarz Michał Willmann, zwany śląskim Rembrandtem, stworzył tu ogromne dzieło, liczące ponad 50 polichromii będące największy zbiorem fresków w Europie na północ od Alp. Motywem przewodnim malowideł jest rola św. Józefa w boskim dziele Odkupienia. Po 1741 r., gdy Śląsk zajęły Prusy klasztor uległ sekularyzacji, wyposażenie wywieziono do Wrocławia, a kościół zakonny stał się parafialnym. W 1919 r. budowlę przejęli benedyktyni z Pragi, a podczas wojny hitlerowcy. Po wojnie w klasztorze zamieszkały siostry benedyktynki wysiedlone ze Lwowa.
W 2004 opactwo zostało uznane za Pomnik historii. Przebiega tędy Europejski Szlak Cysterski oraz Sudecka Droga św. Jakuba. Zwiedzanie jest odpłatne i w 2 wersjach: podstawowej (ok. 10 zł) oraz rozszerzonej (ok. 18 zł, dostępna głównie w weekendy). W usługę wliczone wypożyczenie przewodnika audio.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Kościół św. Józefa
Mauzoleum, po lewej sarkofag książęcy
Podziemia
Widok z wieży na kościół św. Józefa i Dom Opata
Muzeum w Domu Opata
Pawilon na wodzie
Bazylika

Filmy

Pomniki Historii  - Krzeszów

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Opactwo Cystersów w Krzeszowie - plac Jana Pawła II 1, Krzeszów, tel. (75) 742 32 79  
Współrzędne geograficzne*:
Krzeszów (woj. Dolnośląskie) - Opactwo Cystersów

format D: N50.7325532°   E16.0685471°
format DM: 50° 43.953192'N 16° 4.112826'E 
format D M S:   50° 43' 57.19''N   16° 04' 06.77''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie
Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
6.0(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Przepiękny kościół i godne uwagi obiekty towarzyszące. Bardzo dobra organizacja zwiedzania. 
To wyróżnia krzeszowskie opactwo, każdy turysta powinien być zadowolony.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed wielu lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
10 lat
Data pobytu
sierpień 2017
Ocena atrakcji
 
6.0
Opactwo w Krzeszowie oferuje turystom bardzo wiele i to w postaci wygodnego zwiedzania z audioguidem, a więc raczej ciekawszego dla dzieciarni, która zwykle preferuje techniczny gadżet niż żywego przewodnika.  Dzięki temu zwiedzamy we własnym gronie i tempie, nigdzie się nie spiesząc.  
Opisuję trasę określaną jako "rozszerzoną", bo istnieje jeszcze tańsza i krótsza - "podstawowa", ale ograniczanie się do niej nie ma żadnego sensu.
Najważniejszy punkt zwiedzania to oczywiście kościół klasztorny. Jest to wprost niesamowicie piękna barokowa bazylika, bardzo bogato dekorowana malowidłami i rzeźbami. Audio-guide szczegółowo  omawia każdy jej fragment.  Przy prezbiterium wprowadził nas jednak w błąd, gdy wspomina o mauzoleum Piastów Śląskich. Szukaliśmy przejścia do niego, ale przejścia nie ma, czy też było zamknięte i zawiesiliśmy się w tym miejscu, Właściwe dojście do niego jest z zewnątrz budynku i powinno to być jasno powiedziane. Być może już to skorygowali.
Osoby chcące wybrać się  na mszę św.  powinny być gotowe na dotkliwe zimno panujące w kościelnych murach. Nas ostrzeżono w kasie, a i tak za słabo się ubraliśmy i  wyszliśmy mocno zziębnięci.
Mauzoleum to  drugi punkt zwiedzania. Ściany i kolumny wykonane są ze wspaniałego kolorowego marmuru.  I podobnie jak kościół  równie pięknie dekorowane stiukami i malowidłami, ale tutaj można jeszcze zobaczyć średniowieczne grobowce książąt piastowskich z przedstawiającymi ich rzeźbami. I one są zaskakująco barwne.
Na kolejny etap wybraliśmy podziemia, bo akurat czekało kilku innych chętnych, a nie są one swobodnie dostępne tylko musi je otworzyć obsługa. Jest to krótki odcinek, ale nie jakichś piwniczek lecz obszernych, wysokich korytarzy. Kamienne mury są klimatycznie podświetlone, a dodatkowo na ścianie odtwarzany jest film z pogrzebu cystersa. Bardzo dobry pomysł na zagospodarowanie piwnic.
Dalej cała grupa poszła na wieżę. Po drodze ogląda się strych bazyliki, czyli widzimy sklepienia, kopuły,  lecz od zewnętrznej strony! A do tego całą skomplikowaną konstrukcję dachu - połączenie mnóstwa  poziomych, pionowych i ukośnych  desek.   Kolejny fajny pomysł na pokazanie turystom czegoś nowego, bo ja przynajmniej nie spotkałem się nigdzie na trasie zwiedzania z czymś podobnym.  Możemy się tu poruszać po specjalnych pomostach. Następnie  wspinamy się po licznych schodach na punkt widokowy na wieży. Okolica jest malownicza, a wieża bardzo wysoka, więc i widok  ciekawy,  choć trochę przysłonięty przez drugą wieżę.
Kościół św. Józefa zwiedzaliśmy już sami, po przerwie obiadowej.  Na miejscu jest bowiem stołówka, można się więc posilić między oglądaniem  poszczególnych obiektów. Menu skromne, ale jedzenie w porządku.
Kościół wyróżnia się przede wszystkim   freskami wybitnego  śląskiego malarza Willmanna. Zawarł on w nich portrety ludzi ze swojej epoki, nawet parę razy siebie samego oraz  kilka zabawnych motywów, jednak trzeba  trochę cierpliwości, aby wysłuchać  w całości informacji z audioguida. Jest tego sporo,  ale  naprawdę warto, aby dotrzeć do tych perełek.
Dom Opata to z kolei ładny barokowy budynek przy kościele św. Józefa zamieniony na muzeum.  Na 2 piętrach wystawione jest malarstwo, sztuka sakralna, stare księgi i dokumenty. 
Ostatni punkt programu to pawilon letni na wodzie, gdzie zakonnicy oddawali się medytacjom i kąpielom leczniczym. Znajduje się on kilka kilometrów od opactwa. Podjechaliśmy samochodem z chłopakiem z obsługi, który wpuścił nas do budynku przypominającego kaplicę położoną na leśnym stawie. Połączony on jest z lądem drewnianym mostkiem. Dziś na pewno nikt się tu nie kąpie, ale  wygląda to interesująco. W środku nie ma żadnego wyposażenia, ale znów wnętrza prezentują się wspaniale za sprawą malowideł ściennych, które oprócz obrazów  biblijnych zawierają elementy imitujące filary, marmury i dekoracje stiukowe.  
Na oglądnięcie całej trasy rozszerzonej opactwa trzeba zarezerwować minimum 3 godziny, nam z obiadem zajęło to ponad 4 godziny.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed wielu lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
8 lat
Data pobytu
kwiecień 2016
Zdjęcie
Kościół św. Józefa
Mauzoleum, po lewej sarkofag książęcy
Podziemia
Widok z wieży na kościół św. Józefa i Dom Opata
Muzeum w Domu Opata
Pawilon na wodzie
Bazylika

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Krzeszów w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Krzeszów wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.