Staw główny - dawna odnoga Odry

WROCŁAW - Ogród botaniczny

 
6.0 (1)
  5220 1

WROCŁAW - Ogród botaniczny

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ogród botaniczny
  • Miejsce na medal 2015

Ogród botaniczny powstał we Wrocławiu równocześnie z uniwersytetem na początku XIX wieku. Zajął teren po zburzonych fortyfikacjach miejskich i zasypanej odnodze Odry, po której pozostał podłużny staw. Poważne zniszczenia przyniosła II wojna św. Wznowienie działalności placówki nastąpiło w 1950 r. Obecnie zajmuje powierzchnię 7,4 ha, na której uprawia się ponad 7 tys. gatunków roślin i 4 tys. odmian. 27 drzew posiada status pomnika przyrody. W skład 10 działów ogrodu wchodzą m.in. alpinarium, arboretum, pnącza, ro śliny szklarniowe. W 1974 r. wpisano go do rejestru zabytków, a w 1994 r. wraz z całym centrum Wrocławia został uznany za pomnik historii. Na terenie ogrodu organizowane są liczne imprezy takie jak Majówki Tumskie, Magnolia Wrocławska, czy Festiwal Dyni. Ogród otwarty jest codziennie od połowy marca do końca października w godz. 8:00-20:00 (V-VIII) i 8:00-19:00 (pozostałe mies.). Kasa czynna do godz. 18:00. Zwiedzający mają możliwość wejścia przez 2 bramy od ul. Sienkiewicza oraz od ul. Kanonii.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Zbliżenie na kaktusa
Staw przy alei z tulipanami
Jedna z alejek
Kaskada na stawie
Zdjęcie
Staw główny - dawna odnoga Odry

Filmy

wapuno1 - Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego jesienią

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego - ul. Sienkiewicza 23, Wrocław   tel. +48 71 322 59 57 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Wrocław (woj. Dolnośląskie) - Ogród botaniczny

format D: N51.1164307°,  E17.0477485°
format DM: 51° 6.985842'N, 17° 2.86491'E 
format DMS: 51° 06' 59.15''N, 17° 02' 51.89''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Ogród  botaniczny położony jest w centrum Wrocławia, przy ruchliwych ulicach, ale za bramą wejściową zgiełk miasta cichnie. Przenosimy się w zachwycający świat przyrody, choć nie dzikiej lecz ukształtowanej przez człowieka, ale dzięki temu podziwiać możemy bogactwo kwiatów i egzotycznych roślin, ułożonych w ciekawe kompozycje. 
Ogród jest duży i podzielony na kilka stref, dobrze mieć przy sobie plan, który jest dostępny wraz biletem za darmo, albo za jakąś drobną opłatą (nie pamiętam dokładnie).  Warto bowiem przejść się każdą alejką i zobaczyć każdy zakamarek.
Miejsca, które mi się podobały najbardziej to staw z mostkami i fontanną oraz kolekcja kaktusów w szklarni. Urokliwa jest też aleja  z mnóstwem odmian tulipanów, która sąsiaduje z mniejszym  stawem i średniowiecznym kościołem za ogrodzeniem. Wrażenie robi alpinarium z przekrojem geologicznym  warstw skalnych i skamielinami drzew. Bardzo pomysłowo zrobiona jest  część, gdzie prezentowane są zioła i  inne rośliny wykorzystywane w przemyśle. Na tabliczkach z nazwą jest przyczepiony prawdziwy produkt, który powstał na bazie danej rośliny, np. przy pokrzywie  - szampon pokrzywowy.
W ogrodzie są oczywiście porozstawiane ławki, można znaleźć przyjemne miejsce w cieniu, a alejki są wygodne i nie stanowią problemu dla wózków. Naszemu przedszkolakowi z czasem trochę się  zaczęło nudzić, ale i tak mu się podobało i długo wytrwał. Dobrze, że jest plac zabaw i parę innych interesujących  rzeczy jak kaskada,  szyszki giganty czy ryby i żaby, które można obserwować.
Podsumowując jest to najpiękniejsze założenie ogrodowo - parkowe jakie dotąd widziałem i  świetny plener do zdjęć przyrodniczych!
W ogrodzie działają 2 stałe punkty gastronomiczne, położone w różnych strefach  oraz kilku mobilnych sprzedawców z lodami czy kawą. Jeden z barów  stoi przy wspomnianym placu zabaw, drugi większy,  sąsiaduje z fajną sadzawką z 2 fontankami. My  posililiśmy  się fastfoofem w  barze i mimo że był niezły to żałowaliśmy, bo drugi lokal (Cafe Flora) ma bogatsze menu.  Mogę w nim polecić desery i kawę. Obok są też sklepiki z roślinami i pamiątkami.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
maj 2015
Zdjęcie
Staw przy alei z tulipanami
Jedna z alejek
Zbliżenie na kaktusa
Kaskada na stawie
Zdjęcie
Staw główny - dawna odnoga Odry

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Wrocław w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Wrocław wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.