RADOMIERZ - Wieża widokowa

RADOMIERZ - Wieża widokowa

 
4.0 (1)
  4579 1

Dawny kościół z wieżą

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Wieża widokowa
  • Atrakcja ekonomiczna

Wieża widokowa w Radomierzu to pozostałość kościoła katolickiego z początku XIV wieku. Jednak sama wieża pełniąca funkcję dzwonnicy powstała na przełomie XV/XVI wieku i nosi cechy stylu późnośredniowiecznego. Świątynia przechodziła w ręce protestanckie i powracała do katolików, aż w połowie XIX wieku została rozebrana. Pozostała tylko zrujnowana wieża z 3 dzwonami z XVI i XVII wieku, ufundowanymi przez ród Schaffgotschów. Pierwszy remont obiektu rozpoczęto dopiero w 2010 roku, a zakończono w 2012, przystosowując go do celów turystycznych jako taras widokowy na Rudawy Janowickie, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie i Karkonosze. Na fundamentach kościoła postawiono zaś nowy budynek służący od kwietnia 2013 r. jako siedziba Informacji Turystycznej gminy Janowice Wielkie. W grudniu 2013 r. podpięto system sterujący biciem jednego z zabytkowych dzwonów. Całość otacza stary cmentarz, a obok stoi XVIII-wieczny budynek dawnej plebanii, dziś prywatny dom. Wieża i Informacja Turystyczna są czynne od 01.05 do 30.09 (poza poniedziałkami) w godz. 9:00-17:00 (wt.-pt.) i 10:00-18:00 (sb-niedz.). Wstęp bezpłatny.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok z wieży
Widok z wieży
RADOMIERZ - Wieża widokowa

Filmy

Jelenia.TV - Wieża widokowa w Radomierzu

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Wieża Widokowa w Radomierzu - Radomierz 60   tel. +48 75 700 00 27 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Radomierz (woj. Dolnośląskie) - Wieża widokowa

format D: N50.9033397°,  E15.9074862°
format DM: 50° 54.200382'N, 15° 54.449172'E 
format DMS: 50° 54' 12.02''N, 15° 54' 26.95''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Wieża widokowa  reklamuje się przy drodze w Karkonosze,  więc zrobiliśmy  sobie przerwę w podróży, aby ją odwiedzić. Trzeba tylko nieznacznie odbić z głównej drogi i jechać za znakami. Wieża  posiada darmowy parking, ale nieco oddalony - trzeba więc ją minąć, a potem wrócić kawałek piechotą.
Obiekt przypomina zwykły odnowiony lub nowo wybudowany kościół, co niezbyt dobrze świadczy o sposobie renowacji średniowiecznej wieży, której zabytkowy charakter jakby zatracono. Gdyby nie tablica informacyjna trudno byłoby domyślić się, że część budowli  ma tak bogatą historię. Dopiero w czasie wchodzenia schodami na taras widoczne są stare mury i dzwony.  
Wejście prowadzi przez "kościół" czyli Informację Turystyczną. Jest tu sporo różnego rodzaju materiałów promocyjnych i informacyjnych i to nie tylko dotyczących terenu lokalnej gminy, pobliskich Rudaw Janowickich czy Gór Kaczawskich, ale także Karkonoszy. 
Taras widokowy to metalowa konstrukcja doczepiona do szczytu wieży. Umożliwia  obserwację okolicy Radomierza z każdej strony. Widok całkiem ładny, szczególnie przy dobrej pogodzie, choć pasma górskie są zbyt daleko. Niestety możemy podziwiać krajobraz, ale na co patrzymy, nie wiadomo! Brak jakiejkolwiek informacji, mapki czy rysunku na punkcie widokowym jest poważnym zaniedbaniem. 
Na pewno jednak miejsce  warte jest odwiedzenia - nic nie kosztuje, a oprócz walorów widokowych można zaopatrzyć się w ciekawe broszury. Obsługa IT jest uprzejma i chętna do pomocy.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
wrzesień 2013
Dawny kościół z wieżą
Widok z wieży
Widok z wieży
RADOMIERZ - Wieża widokowa

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Radomierz w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Radomierz wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.