ikonka USTKA - Bunkry Blüchera

Informacje o atrakcji turystycznej

USTKA - Bunkry Blüchera
Kraj / Region
  • Atrakcja na złą pogodę
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Bunkry Blüchera

Bunkry Blüchera to fortyfikacja niemiecka mająca za zadanie bronić Portu Ustka, który w planach miał zostać znacznie rozbudowany aby zapewnić komunikację z Prusami Wschodnimi z pominięciem opłat celnych pobieranych przez nasz kraj. Powstała ona tuż przed II wojną światową jako część Wału Pomorskiego (najbardziej wysunięta na północ). Zajmowała w sumie ok. 200 m2, składała się z 22 pomieszczeń na 50 żołnierzy. Główny oręż stanowiła bateria przeciwlotnicza z 4 działami kalibru 105 mm. Nigdy nie została ona użyta - z bunkrów nie oddano nawet jednego strzału. Ich nazwa pochodzi od pruskiego feldmarszałka Gerharda von Blüchera, współautora zwycięstwa nad Napoleonem pod Waterloo, a wcześniej dowódcy pułku huzarów ze Słupska. Do celów turystycznych bunkry zostały zaadaptowane w 2012 roku przez dzierżawiące je małżeństwo Barnowskich. Jesienią następnego roku otwarto ekspozycję multimedialną przedstawiającą m.in. życie w bunkrach oraz grozę wojny. Wykorzystano do tego celu projekcje 3D i nowoczesne, silikonowe manekiny sprowadzane z Holandii. Obiekt jest czynny przez cały rok, w sezonie (VI-VIII) od godz. 9 do 21. W przypadku opadów plan zwiedzania jest odpowiednio modyfikowany (zamiast oglądania bunkrów z zewnątrz, strzelnica i filmy).

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Ustka - Bunkry Blüchera
format D: N 54.586928°,   E 16.84966°
format DM: N 54° 35.21568',   E 16° 50.9796'
format DMS: N 54° 35' 12.94'',   E 16° 50' 58.78''
pytajnik
Adres:
Bunkry Bluchera - ul. Boh. Westerplatte, Ustka, gsm 698 669 446

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Ustka w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Ustka wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Sprawdzone i polecane
Smażalnia "Pod Rybką"

Zasada, że dobrej ryby warto szukać w porcie, w Ustce się potwierdza. Stoją tutaj w rzędzie 3 smażalnie, z których sprawdziliśmy pierwszą od prawej. To niepozorny bar ze stolikami pod namiotem. Dorsz jest przepyszny - gruby, soczysty i dobrze wypieczony!

Lokalizacja:   Ustka, ul. Marynarki Polskiej 3 - pokaż na mapie
Kontakt:   -

Sprawdzone i polecane
Smażalnia "Przystań Rybaka"

Druga, świetna smażalnia mieści się z boku parku Chopina, przy jednej z dróżek na promenadę. Sprawdzona podczas dwóch pobytów w Ustce. Tutaj można dostać rzadką rybę - turbota. Jest rewelacyjna!

Lokalizacja:   Ustka, ul. Chopina 6 - pokaż na mapie
Kontakt:   -

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 2 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 2)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
kara_78  Autor  Autor: kara_78     Data dodania  17 marca 2015

Wielki brawa za superowe przygotowanie tej atrakcji. Dzieci zachwycone i jeszcze dostały dyplomy na koniec!! Wcześniej nie wiedzieliśmy nawet ze istnieje jezcze jedno molo w Ustce, to nas zmobilizowalo do przejścia się po drugiej plaży.


Galeria
Wiek dziecka(i)
8 i 10 lat
Data pobytu
sierpień 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   2 marca 2015

Od kilku lat można obserwować zagospodarowywanie kolejnych opuszczonych bunkrów i fortów na terenie Pomorza. Zazwyczaj robią to pasjonaci i wychodzi im to bardzo dobrze. Nie inaczej jest w Ustce. Po wybudowaniu mostu ruchomego do bunkrów jest łatwy dostęp, a wszechobecne reklamy zachęcają do zwiedzania, więc ludzi jest tam zawsze sporo. Dłuższą chwilę musieliśmy stać w kolejce. Do wyboru były dwie trasy z przewodnikiem (z których wybraliśmy krótszą) oraz zwiedzanie samodzielne. Dodatkowo są ze 2 strzelnice, wojskowa stołówka z grochówką, paliło się ognisko (więc chyba można było upiec kiełbaskę) oraz kram militarny. Zapoznaliśmy się bliżej tylko z tym ostatnim. Zadziwia on asortymentem, jest tu pełno różnych akcesoriów od drobnych typu naboje do cięższego sprzętu jak granaty, hełmy, maski gazowe, menażki, lornetki, nie brakuje też zabawkowych pistoletów i odzieży nawet dla małych dzieci. Jeśli chcecie kupić dzieciakowi fajną pamiątkę to polecam ten sklepik.
Zwiedzanie rozpoczyna się od przejścia trasą naziemną. Jest na niej kilka przystanków, m.in. przy działobitni i na małym punkcie widokowym na Ustkę. Każdy z nich posiada tablicę informacyjną, więc można by się obejść bez przewodnika, jednak wg mnie zdecydowanie lepiej jest posłuchać jego opowieści. Bez przewodnika to właściwie tylko chodzenie po wydmach i oglądanie wystających z ziemi betonów oraz miejsc po działach. My trafiliśmy chyba na studenta, który znakomicie wywiązywał się ze swojej roli. Nie często spotyka się kogoś z taką umiejętnością żywego i ciekawego opowiadania.
Po ok. 50 minutach nasza grupa weszła już sama do głównego bunkra zamienionego na bunkier interaktywny. W półmroku oglądamy oryginalne przedmioty z czasów wojny np. telefony w których po podniesieniu słuchawki możemy usłyszeć słynne, choć okupione morzem polskiej krwi, przemówienie min. Becka, na planszach i ekranach dotykowych poznajmy plany Niemców co do Ustki, makiety pokazują rozkład i wyposażenie poszczególnych pomieszczeń bunkra.
W kilku salach ustawione są bardzo realistyczne manekiny niemieckich żołnierzy. Można się poczuć jak w prawdziwym bunkrze, bo robią oni to co powinni w danym pokoju robić, czyli np. w sypialni śpią, a w ubikacji... jeden żołdak właśnie wstaje z klozetu! Przechodząc koło wartowni słyszymy alarm i wredną facjatę nazisty wykrzywioną od krzyku "Achtung! Achtung!". W innym słychać odgłosy nalotu i bombardowania. Mamy tu też małe kino z filmem 3D, traktującym o zatopionym przez Sowietów statku Wilhelm Gustloff, wypełnionym cywilami. Jest to mroczny obraz, pełen symboli śmierci więc dla dzieci się nie nadaje. Inne filmy wyświetlane są na panelach LCD - to archiwalne, czarno białe dokumenty historyczne, które podobnie jak leżące albumy ze starymi zdjęciami dotyczą Ustki i tematyki wojennej.
Ogólnie przygotowano to świetnie, choć nasz przedszkolak długo w bunkrze nie wysiedział. Jest w nim ciasno i tłoczno - wszystko zależy jak liczna jest grupa. Zawsze można poczekać aż się trochę przerzedzi, bo nie ma limitu czasowego. Wiadomo jednak, że za niedługo wejdzie kolejna grupa...


Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
lipiec 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
40
Zgłoś naruszenie zasad