ikonka USTKA - Bunkry Blüchera

Informacje o atrakcji turystycznej

USTKA - Bunkry Blüchera
Kraj / Region
  • Atrakcja na złą pogodę
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Bunkry Blüchera

Bunkry Blüchera to fortyfikacja niemiecka mająca za zadanie bronić Portu Ustka, który w planach miał zostać znacznie rozbudowany aby zapewnić komunikację z Prusami Wschodnimi z pominięciem opłat celnych pobieranych przez nasz kraj. Powstała ona tuż przed II wojną światową jako część Wału Pomorskiego (najbardziej wysunięta na północ). Zajmowała w sumie ok. 200 m2, składała się z 22 pomieszczeń na 50 żołnierzy. Główny oręż stanowiła bateria przeciwlotnicza z 4 działami kalibru 105 mm. Nigdy nie została ona użyta - z bunkrów nie oddano nawet jednego strzału. Ich nazwa pochodzi od pruskiego feldmarszałka Gerharda von Blüchera, współautora zwycięstwa nad Napoleonem pod Waterloo, a wcześniej dowódcy pułku huzarów ze Słupska. Do celów turystycznych bunkry zostały zaadaptowane w 2012 roku przez dzierżawiące je małżeństwo Barnowskich. Jesienią następnego roku otwarto ekspozycję multimedialną przedstawiającą m.in. życie w bunkrach oraz grozę wojny. Wykorzystano do tego celu projekcje 3D i nowoczesne, silikonowe manekiny sprowadzane z Holandii. Obiekt jest czynny przez cały rok, w sezonie (VI-VIII) od godz. 9 do 21. W przypadku opadów plan zwiedzania jest odpowiednio modyfikowany (zamiast oglądania bunkrów z zewnątrz, strzelnica i filmy).

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Pomorzu Gdańskim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Ustka - Bunkry Blüchera
format D: N 54.586928°,   E 16.84966°
format DM: N 54° 35.21568',   E 16° 50.9796'
format DMS: N 54° 35' 12.94'',   E 16° 50' 58.78''
pytajnik
Adres:
Bunkry Bluchera - ul. Boh. Westerplatte, Ustka, gsm 698 669 446

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Ustka w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Ustka wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Sprawdzone i polecane
Smażalnia "Pod Rybką"

Zasada, że dobrej ryby warto szukać w porcie, w Ustce się potwierdza. Stoją tutaj w rzędzie 3 smażalnie, z których sprawdziliśmy pierwszą od prawej. To niepozorny bar ze stolikami pod namiotem. Dorsz jest przepyszny - gruby, soczysty i dobrze wypieczony!

Lokalizacja:   Ustka, ul. Marynarki Polskiej 3 - pokaż na mapie
Kontakt:   -

Sprawdzone i polecane
Smażalnia "Przystań Rybaka"

Druga, świetna smażalnia mieści się z boku parku Chopina, przy jednej z dróżek na promenadę. Sprawdzona podczas dwóch pobytów w Ustce. Tutaj można dostać rzadką rybę - turbota. Jest rewelacyjna!

Lokalizacja:   Ustka, ul. Chopina 6 - pokaż na mapie
Kontakt:   -

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 2 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 2)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
kara_78  Autor  Autor: kara_78     Data dodania  17 marca 2015

Wielki brawa za superowe przygotowanie tej atrakcji. Dzieci zachwycone i jeszcze dostały dyplomy na koniec!! Wcześniej nie wiedzieliśmy nawet ze istnieje jezcze jedno molo w Ustce, to nas zmobilizowalo do przejścia się po drugiej plaży.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
8 i 10 lat
Data pobytu
sierpień 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   2 marca 2015

Od kilku lat można obserwować zagospodarowywanie kolejnych opuszczonych bunkrów i fortów na terenie Pomorza. Zazwyczaj robią to pasjonaci i wychodzi im to bardzo dobrze. Nie inaczej jest w Ustce. Po wybudowaniu mostu ruchomego do bunkrów jest łatwy dostęp, a wszechobecne reklamy zachęcają do zwiedzania, więc ludzi jest tam zawsze sporo. Dłuższą chwilę musieliśmy stać w kolejce. Do wyboru były dwie trasy z przewodnikiem (z których wybraliśmy krótszą) oraz zwiedzanie samodzielne. Dodatkowo są ze 2 strzelnice, wojskowa stołówka z grochówką, paliło się ognisko (więc chyba można było upiec kiełbaskę) oraz kram militarny. Zapoznaliśmy się bliżej tylko z tym ostatnim. Zadziwia on asortymentem, jest tu pełno różnych akcesoriów od drobnych typu naboje do cięższego sprzętu jak granaty, hełmy, maski gazowe, menażki, lornetki, nie brakuje też zabawkowych pistoletów i odzieży nawet dla małych dzieci. Jeśli chcecie kupić dzieciakowi fajną pamiątkę to polecam ten sklepik.
Zwiedzanie rozpoczyna się od przejścia trasą naziemną. Jest na niej kilka przystanków, m.in. przy działobitni i na małym punkcie widokowym na Ustkę. Każdy z nich posiada tablicę informacyjną, więc można by się obejść bez przewodnika, jednak wg mnie zdecydowanie lepiej jest posłuchać jego opowieści. Bez przewodnika to właściwie tylko chodzenie po wydmach i oglądanie wystających z ziemi betonów oraz miejsc po działach. My trafiliśmy chyba na studenta, który znakomicie wywiązywał się ze swojej roli. Nie często spotyka się kogoś z taką umiejętnością żywego i ciekawego opowiadania.
Po ok. 50 minutach nasza grupa weszła już sama do głównego bunkra zamienionego na bunkier interaktywny. W półmroku oglądamy oryginalne przedmioty z czasów wojny np. telefony w których po podniesieniu słuchawki możemy usłyszeć słynne, choć okupione morzem polskiej krwi, przemówienie min. Becka, na planszach i ekranach dotykowych poznajmy plany Niemców co do Ustki, makiety pokazują rozkład i wyposażenie poszczególnych pomieszczeń bunkra.
W kilku salach ustawione są bardzo realistyczne manekiny niemieckich żołnierzy. Można się poczuć jak w prawdziwym bunkrze, bo robią oni to co powinni w danym pokoju robić, czyli np. w sypialni śpią, a w ubikacji... jeden żołdak właśnie wstaje z klozetu! Przechodząc koło wartowni słyszymy alarm i wredną facjatę nazisty wykrzywioną od krzyku "Achtung! Achtung!". W innym słychać odgłosy nalotu i bombardowania. Mamy tu też małe kino z filmem 3D, traktującym o zatopionym przez Sowietów statku Wilhelm Gustloff, wypełnionym cywilami. Jest to mroczny obraz, pełen symboli śmierci więc dla dzieci się nie nadaje. Inne filmy wyświetlane są na panelach LCD - to archiwalne, czarno białe dokumenty historyczne, które podobnie jak leżące albumy ze starymi zdjęciami dotyczą Ustki i tematyki wojennej.
Ogólnie przygotowano to świetnie, choć nasz przedszkolak długo w bunkrze nie wysiedział. Jest w nim ciasno i tłoczno - wszystko zależy jak liczna jest grupa. Zawsze można poczekać aż się trochę przerzedzi, bo nie ma limitu czasowego. Wiadomo jednak, że za niedługo wejdzie kolejna grupa...


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
lipiec 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
40
Zgłoś naruszenie zasad