Ściany ze śladami malowideł

ZAGÓRZ - Ruiny klasztoru

 
6.0 (2)
  5413 1

Klasztor w Zagórzu

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruiny klasztoru
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Klasztor Karmelitów bosych wraz z kościołem pw. Zwiastowania NMP. w Zagórzu, będącym bramą Bieszczadów, wzniesiono w 1. poł. XVIII w. na wzgórzu Mariemont (345 m npm) z inicjatywy wojewody wołyńskiego Jana Adama Stadnickiego jako wotum dziękczynne za ocalenie pobliskiego Leska przed potopem szwedzkim. Budowla posiada cechy architektury późnobarokowej i obronny charakter (mury ze strzelnicami, 2 baszty). W 1772 r. w wyniku ostrzału Moskali zniszczył ją wielki pożar (w klasztorze schronili się konfederaci barscy). Obiekt został odbudowany i poszerzony o dom poprawczy dla księży, którzy zbłądzili. W 1822 r. wybuchł kolejny pożar, doszczętnie niszcząc zabudowę.Jego efekt oglądamy do dzisiaj. Przyczyny katastrofy nie są pewne, mówiono ze ogień zaprószyli kłócący się zakonnicy lub o celowym podpalenie przez Austriaków Po II wojnie św. próbowano odbudować klasztor, ale mimo dużej ofiarności karmelitów i mieszkańców Zagórza, w 1962 r komunistyczne władze nakazały przerwać prace. Po 2000 r. gdy zabytek przejęła gmina Zagórz i rozpoczęto prace zabezpieczające, odbudowano też baszty. Dzięki miejscowemu proboszczowi droga do klasztoru zyskała rzeźbione w drewnie stacje męki Pańskiej. W 2014 r., kosztem 1,4 mln zł oddano do użytku taras widokowy (wys. 22 m) na południowo-wschodniej wieży oraz odtworzono ogród z drzewami owocowymi, krzewami, ziołami i rosarium. Wstęp darmowy.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Droga Krzyżowa
Wewnątrz ruin
Widok na dolinę Osławy
Ściany ze śladami malowideł
Widok z tarasu na ruiny

Filmy

Darek Delmanowicz - Ruiny XVIII-wiecznego późnobarokowego kościoła i klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu.

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych - ul. Klasztorna 40, Zagórz  
Współrzędne geograficzne*:
Zagórz (woj. Podkarpackie) - Ruiny klasztoru

format D: N49.5006661°,  E22.2728099°
format DM: 49° 30.039966'N, 22° 16.368594'E 
format DMS: 49° 30' 02.40''N, 22° 16' 22.12''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
6.0(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Malownicze ruiny niczym zamek i wspaniały punkt widokowy. Prawie kilometrowy marsz na górę urozmaicają stacje drogi krzyżowej.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Data pobytu
maj 2018
A
Ocena atrakcji
 
6.0
Kamienne  ruiny  przypominają trochę zamek, również położenie na górce otoczonej wijącą się dokoła rzeką Osławą wskazuje że mamy do czynienia z budowlą o cechach obronnych. Kościół, choć bez sklepień, zachował się całkiem nieźle. Mury są wysokie, ale mimo remontów wciąż wiszą ostrzeżenia że wstęp jest wzbroniony. Nie ma jednak żadnych ogrodzeń, więc na własną odpowiedzialność można zobaczyć wnętrze z resztkami malowideł ściennych, łuków  czy  wejść do piwnic. 
Odremontowana wieża pozwala spojrzeć na okolicę ze sporej wysokości i prawie z każdej strony widzimy Osławę,  a z charakterystycznych budowli cerkiew w Wielopolu. Gdzieś za nim trzeba wypatrywać skoczni narciarskich, ale o tym dowiedziałem się później. 
Taras w wieży jest zrobiony porządnie -  posiada zdjęcia z opisem, przedstawiające  widok z danej strony, co pozwala zidentyfikować góry w oddali, ale  grube mury na szczycie ograniczają  nieco widoczność.  
Na dole utworzono jeszcze ładny ogródek z alejkami, więc ogólnie miejsce zmieniło się w ostatnich latach znacznie. Wciąż są to jednak malownicze ruiny w pięknym krajobrazie.  Nic dziwnego, że podczas naszych odwiedzin na obszernym terenie klasztornym rozłożeni byli artyści ze sztalugami i szkicownikami.
Takiej atrakcji w Bieszczadach nie można pominąć.

Punktem orientacyjnym początku trasy do klasztoru jest murowana cerkiew w Zagórzu. Przy niej znajduje się darmowy parking. Spacer na górę uprzyjemnia oglądanie ciekawej, drewnianej drogi krzyżowej. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
wrzesień 2015
Klasztor w Zagórzu
Droga Krzyżowa
Wewnątrz ruin
Widok na dolinę Osławy
Ściany ze śladami malowideł
Widok z tarasu na ruiny

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Zagórz w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Zagórz wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.