ZWIERZYŃ - Cudowne źródełko

 
4.0 (1)
6145 1

ZWIERZYŃ - Cudowne źródełko

Informacje o atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Cudowne źródełko
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Żródło wody uznanej za cudowną, bo leczącą zwłaszcza choroby oczu, znajduje się na obrzeżach wsi Zwierzyń, nad zakolem Sanu. Wg podania spisanego przez Oskara Kolberga w XIX w. w świeżo wykopanej studni, kobieta znalazła krzyż, który przeniesiono do miejscowej cerkwi, a samą studnię otoczono kultem religijnym. Przybywali tu pielgrzymi z odległych okolic, a co roku uroczyście obchodzono święto Podwyższenia Krzyża. Tradycja ta został zapomniana po II wojnie św., po akcjach przesiedleńczych. W 1922 r. krzyż ze zwierzynieckiej cerkwi wzbudził zainteresowanie znanego historyka sztuki A. Bochnaka. Wyniki badań były sensacyjne - okazało się że jest to XIII-wieczny krzyż procesyjny z francuskiego miasta Limognes, będącego jednym z największych ośrodków średniowiecznego rzemiosła artystycznego w Europie. Obecnie można go oglądać w Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu, jako jeden z 3 tak dobrze zachowanych w Polsce. W 1994 r. nad źródełkiem rozpoczęto budowę groty z figurą Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, poświęconą rok później przez bp Białogłowskiego. W każdą pierwszą sobotę miesiąca (V-X) odbywają się tu Nabożeństwa Fatimskie, przyciągające wielu pielgrzymów.

GALERIA

Zdjęcia

ATRAKCJE W POBLIŻU

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

DANE KONTAKTOWE, LOKALIZACYJNE

Współrzędne geograficzne*:
Zwierzyń / Podkarpackie - Cudowne źródełko

format D: N49.4356278°,  E22.3986399°
format DM: 49° 26.137668'N, 22° 23.918394'E 
format DMS: 49° 26' 08.26''N, 22° 23' 55.10''E 

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.

MAPA I DOJAZD

Swap Start/End

NOCLEGI

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Zwierzyń w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Zwierzyń wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Jedna z bieszczadzkich osobliwości, którą bardzo chcieliśmy zobaczyć. I zobaczyliśmy, ale zobaczyć w tym przypadku to mało. Wodę z "cudownego" źródełka trzeba jeszcze spróbować,  niestety nie jest łatwo ją dostać, a właściwie dostać się do niej.  Do kranika ustawia się bowiem  kolejka ludzi, i każdy ma po parę butelek  albo baniaków kilku-dziesięciolitrowych. A woda leci jednym  niewielkim strumieniem z kamiennego zbiornika, gdzie zainscenizowano tutejszą legendę o krzyżu znalezionym w studni.  Myślę że gdybyśmy czekali to zeszłaby z godzina, więc zrezygnowaliśmy.
Wygląda na to ze popularność temu miejscu zaszkodziła i doprowadziła do opanowania przez "hurtowników",  zwykły turysta musi więc się uzbroić w cierpliwość albo obejść smakiem. Szkoda, bo okolica malownicza i ładnie to wszystko  urządzono. Nad źródełkiem stoi kaplica w kamiennej grocie obrośniętej pnączami,  taras otoczony jest  kolumnowym  ogrodzeniem. Dla oczekujących na swoją kolejkę jak i chcących się pomodlić jest dużo ławek.   

Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Data pobytu
październik 2015