ikonka ZWIERZYŃ - Cudowne źródełko

Informacje o atrakcji turystycznej

ZWIERZYŃ - Cudowne źródełko
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Cudowne źródełko

Żródło wody uznanej za cudowną, bo leczącą zwłaszcza choroby oczu, znajduje się na obrzeżach wsi Zwierzyń,  nad zakolem Sanu. Wg podania spisanego przez Oskara Kolberga w XIX w. w świeżo wykopanej  studni,   kobieta  znalazła krzyż, który przeniesiono do miejscowej cerkwi, a samą studnię otoczono kultem religijnym. Przybywali tu pielgrzymi z odległych okolic, a co roku uroczyście  obchodzono święto Podwyższenia Krzyża. Tradycja ta został zapomniana po II wojnie św., po akcjach przesiedleńczych. W 1922 r. krzyż ze zwierzynieckiej  cerkwi wzbudził zainteresowanie znanego historyka sztuki A. Bochnaka.  Wyniki badań były sensacyjne - okazało się że  jest to XIII-wieczny krzyż procesyjny z francuskiego miasta Limognes, będącego jednym z  największych ośrodków  średniowiecznego  rzemiosła artystycznego w Europie. Obecnie można go oglądać w  Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu, jako jeden z 3 tak dobrze zachowanych w Polsce.   W 1994 r. nad źródełkiem rozpoczęto budowę  groty z figurą Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, poświęconą rok później przez bp Białogłowskiego.  W każdą pierwszą sobotę miesiąca (V-X) odbywają się tu Nabożeństwa Fatimskie,  przyciągające wielu pielgrzymów.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Podkarpaciu ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Zwierzyń - Cudowne źródełko
format D: N 49.435628°,   E 22.39864°
format DM: N 49° 26.13768',   E 22° 23.9184'
format DMS: N 49° 26' 08.26'',   E 22° 23' 55.10''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:
Atrakcje w pobliżu (34) wraz odległością od opisywanego miejsca w linii prostej.Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Zwierzyń w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Zwierzyń wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
amusial  Autor  Autor: amusial     Data dodania  30 października 2015

Jedna z bieszczadzkich osobliwości, którą bardzo chcieliśmy zobaczyć. I zobaczyliśmy, ale zobaczyć w tym przypadku to mało. Wodę z "cudownego" źródełka trzeba jeszcze spróbować, niestety nie jest łatwo ją dostać, a właściwie dostać się do niej. Do kranika ustawia się bowiem kolejka ludzi, i każdy ma po parę butelek albo baniaków kilku-dziesięciolitrowych. A woda leci jednym niewielkim strumieniem z kamiennego zbiornika, gdzie zainscenizowano tutejszą legendę o krzyżu znalezionym w studni. Myślę że gdybyśmy czekali to zeszłaby z godzina, więc zrezygnowaliśmy.
Wygląda na to ze popularność temu miejscu zaszkodziła i doprowadziła do opanowania przez "hurtowników", zwykły turysta musi więc się uzbroić w cierpliwość albo obejść smakiem. Szkoda, bo okolica malownicza i ładnie to wszystko urządzono. Nad źródełkiem stoi kaplica w kamiennej grocie obrośniętej pnączami, taras otoczony jest kolumnowym ogrodzeniem. Dla oczekujących na swoją kolejkę jak i chcących się pomodlić jest dużo ławek.


Galeria
Data pobytu
październik 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad