ZWIERZYŃ - Cudowne źródełko

ZWIERZYŃ - Cudowne źródełko

 
4.5 (2)
  6848 1

ZWIERZYŃ - Cudowne źródełko

Informacje o atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Cudowne źródełko
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Żródło wody uznanej za cudowną, bo leczącą zwłaszcza choroby oczu, znajduje się na obrzeżach wsi Zwierzyń, nad zakolem Sanu. Wg podania spisanego przez Oskara Kolberga w XIX w. w świeżo wykopanej studni, kobieta znalazła krzyż, który przeniesiono do miejscowej cerkwi, a samą studnię otoczono kultem religijnym. Przybywali tu pielgrzymi z odległych okolic, a co roku uroczyście obchodzono święto Podwyższenia Krzyża. Tradycja ta został zapomniana po II wojnie św., po akcjach przesiedleńczych. W 1922 r. krzyż ze zwierzynieckiej cerkwi wzbudził zainteresowanie znanego historyka sztuki A. Bochnaka. Wyniki badań były sensacyjne - okazało się że jest to XIII-wieczny krzyż procesyjny z francuskiego miasta Limognes, będącego jednym z największych ośrodków średniowiecznego rzemiosła artystycznego w Europie. Obecnie można go oglądać w Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu, jako jeden z 3 tak dobrze zachowanych w Polsce. W 1994 r. nad źródełkiem rozpoczęto budowę groty z figurą Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, poświęconą rok później przez bp Białogłowskiego. W każdą pierwszą sobotę miesiąca (V-X) odbywają się tu Nabożeństwa Fatimskie, przyciągające wielu pielgrzymów.

GALERIA

Zdjęcia

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
ZWIERZYŃ - Cudowne źródełko

ATRAKCJE W POBLIŻU

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

DANE KONTAKTOWE, LOKALIZACYJNE

Współrzędne geograficzne*:
Zwierzyń / Podkarpackie - Cudowne źródełko

format D: N49.4356278°,  E22.3986399°
format DM: 49° 26.137668'N, 22° 23.918394'E 
format DMS: 49° 26' 08.26''N, 22° 23' 55.10''E 

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

MAPA I DOJAZD

Swap Start/End

NOCLEGI

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Zwierzyń w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Zwierzyń wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
4.5(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Nie wiem czy cudowna ale na pewno dobra zimna woda. Miejsce ładne i zadbane. Nie warto jechać tu autem, bo GPS wariuje.

Relacja - dodatkowe informacje

Data pobytu
czerwiec 2021
A
Ocena atrakcji
 
4.0
Jedna z bieszczadzkich osobliwości, którą bardzo chcieliśmy zobaczyć. I zobaczyliśmy, ale zobaczyć w tym przypadku to mało. Wodę z "cudownego" źródełka trzeba jeszcze spróbować,  niestety nie jest łatwo ją dostać, a właściwie dostać się do niej.  Do kranika ustawia się bowiem  kolejka ludzi, i każdy ma po parę butelek  albo baniaków kilku-dziesięciolitrowych. A woda leci jednym  niewielkim strumieniem z kamiennego zbiornika, gdzie zainscenizowano tutejszą legendę o krzyżu znalezionym w studni.  Myślę że gdybyśmy czekali to zeszłaby z godzina, więc zrezygnowaliśmy.
Wygląda na to ze popularność temu miejscu zaszkodziła i doprowadziła do opanowania przez "hurtowników",  zwykły turysta musi więc się uzbroić w cierpliwość albo obejść smakiem. Szkoda, bo okolica malownicza i ładnie to wszystko  urządzono. Nad źródełkiem stoi kaplica w kamiennej grocie obrośniętej pnączami,  taras otoczony jest  kolumnowym  ogrodzeniem. Dla oczekujących na swoją kolejkę jak i chcących się pomodlić jest dużo ławek.   

Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Data pobytu
październik 2015
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
ZWIERZYŃ - Cudowne źródełko