Oryginalna ławka przed wejściem

ĆMIELÓW - Żywe Muzeum Porcelany

 
6.0 (1)
  6326 1

ĆMIELÓW - Żywe Muzeum Porcelany

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Żywe Muzeum Porcelany
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Żywe Muzeum Porcelany powołano do życia w Ćmielowie w 2005 roku. Fabryka porcelany działała tu już na początku XIX wieku za sprawą hrabiego Jacka Małachowskiego, który przejął niewielki zakład produkujący od 1790 roku fajanse. W 1936 roku fabryka podzieliła się na dwie. Jednak po wojnie obie znacjonalizowano i połączono. Dzisiejsza fabryka jest spadkobiercą jednej z nich - wytwórni porcelany "Świt", którą w 1996 przejął prywatny inwestor Adam Spała i podniósł z całkowitej ruiny. Stąd obecny zakład posiada w nazwie inicjały właściciela - Fabryka Porcelany AS Ćmielów. Nawiązał on kontakt z dawnymi projektantami, którzy niegdyś pracując w Warszawie wysyłali projekty realizowane potem w Ćmielowie i ponownie związał ich z fabryką. Jeden z nich, mieszkający w USA to znany artysta Lubomir Tomaszewski, m.in. jego prace prezentowane są w Galerii Sztuki Współczesnej van Rij umiejscowionej w fabryce. Oprócz tej galerii muzeum prezentuje ponad 350 zabytkowych eksponatów na Wystawie Starej Porcelany, unikatowy w Europie piec do wypalania porcelany o wysokości 22 m i szerokości 10 m z 8 paleniskami, zamieniony na salę multimedialną oraz pracownię z interaktywnymi stanowiskami gdzie powstają porcelanowe figurki. Można też wziąć udział w warsztatach ceramicznych i samemu stworzyć figurkę, którą można zabrać do domu. Przy muzeum działa sklep z porcelanowymi wyrobami oraz kawiarnia "Leżąca Kotka" serwująca najdroższą kawę świata "kopi luwak". Muzeum jest otwarte codziennie w godzinach 9.00 do 18.00 (maj - wrzesień) i 9.00 - 16.00 (pozostałe miesiące).

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Budynek muzeum
Tutaj ozdabia się porcelanę
Wielki piec i stanowisko z formami do odlewów porcelany
Galeria van Rij
Korytarz ekspozycyjny
Oryginalna ławka przed wejściem

Filmy

NIE TYLKO Bałtów - odc. 2 - ĆMIELOWSKA FABRYKA PORCELANY

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Kielecczyźnie. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Fabryka Porcelany AS Ćmielów ul. Sandomierska 243, Ćmielów   tel. +48 535 588 960 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Ćmielów (woj. Świętokrzyskie) - Żywe Muzeum Porcelany

format D: N50.8863645°,  E21.5324679°
format DM: 50° 53.18187'N, 21° 31.948074'E 
format DMS: 50° 53' 10.91''N, 21° 31' 56.88''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Ćmielowskie muzeum dobrze promuje się wokół JuraParku w Bałtowie, więc liczyliśmy z żoną, że mało atrakcyjny dla dzieci temat zostanie ciekawie zaprezentowany także dla nich. Budynek mieści się przy głównej drodze przelotowej przez miasto. Parking jest darmowy. 
Do wyboru są dwa rodzaje karnetów lub trzy osobne bilety. W tej chwili nie pamiętam już jakie bilety czy karnety kupiliśmy, bo patrząc na obecny cennik nie da się dopasować tego co otrzymaliśmy  i widzieliśmy do żadnej opcji. Chyba pani z kasy nam coś zaoferowała i to nam odpowiadało. Pamiętam jednak, że kosztowało niemało.
Zaczęliśmy od historii czyli wystawy starej porcelany. Prezentowane są chronologicznie  pojedyncze sztuki jak i całe komplety porcelany od XVII wieku do XX-wiecznych klasycznych i  awangardowych projektów. Są też bardzo fajne figurki, dzieciakom szczególnie podobały się fantazyjne postacie zwierząt. Ciekawostką są podróbki zestawione z oryginałami. Eksponaty umieszczone są w oświetlonych gablotach  w ścianie, a oprowadza przewodnik. W tej części stoi też współczesny piec do wypalania ceramiki. Niejako przedłużeniem tej wystawy jest sklep - wzorcownia fabryki, gdzie prezentowane jest jeszcze więcej egzemplarzy ćmielowskiej porcelany. Można zobaczyć  podarunki wytwarzane w Ćmielowie dla papieża czy prezydenta USA, a nawet porcelanowe nocniki! Większość produktów można kupić, ale ceny zwalają z nóg.
Druga część muzeum to Galeria sztuki współczesnej van Rij w wielkiej hali produkcyjnej. Wzbranialiśmy się przed nią, ale że i tak była  wliczona w cenę to poszliśmy. I bardzo dobrze, bo była to najciekawsza wystawa współczesnej sztuki jaką dotąd widzieliśmy. Wystawiane były bardzo oryginalne eksponaty np. rzeźby powstałe z połączenia drewna, metalu i szkła, genialne obrazy tworzone za pomocą ognia i kolekcja obrazów porcelanowych pt. Małpy Europy, gdzie każdy rysunek z małpą przedstawia jakąś nację, którą można odgadywać.
Podobało nam się to, ale atrakcji dla maluchów było jak dotąd tyle co nic i syn był już znudzony. Na szczęście dalej było już lepiej. Weszliśmy do ogromnego pieca, w którym kiedyś wypalało się ceramikę. Tutaj sporo dowiedzieliśmy o procesie powstawania porcelany, na projektorze puszczany jest film z cyklu "Zaproszenie" Wojciecha Nowakowskiego odwiedzającego Ćmielów. Okazuje się, że jest to zaskakująco fascynujący temat, a wysokie ceny porcelany przestają dziwić po zapoznaniu się z kosztami jej wytwarzania. 
Następnie przeszliśmy do części praktycznej zwiedzania. Wraz z przewodniczką przerabialiśmy poszczególne etapy powstawania porcelanowej figurki. Składało się to z paru stanowisk, na których można było wszystkiego dotykać i samemu próbować swoich sił przy niektórych czynnościach.  To już angażuje dzieci (dorosłych też) całkowicie i jest super  zabawą. Przewodniczka przedstawia różnicę między porcelaną a fajansem, zdradza tajniki 
zdobienia produktów końcowych np. złotem i ich sygnowania. W ramach zakupionego biletu otrzymaliśmy porcelanowe kubki, średniej wielkości. Pamiątka fajna, choć nie są one jakiejś specjalnej urody. Patrząc na cennik muzeum, kubki dodawane są do najdroższego karnetu obejmującego warsztaty ceramiczne, w których  nie uczestniczyliśmy, dlatego nie wiem jaki rodzaj biletu nam sprzedano. Ogólnie całe zwiedzanie muzeum i sklepu trwało prawie 1,5 godziny, wrażenia mieliśmy bardzo pozytywne, oby więcej  było takich muzeów, choć ceny mogłyby być niższe. 
Na koniec poszliśmy do stylowej kawiarni, w której m.in. można napić się najdroższego gatunku kawy na świecie. Nie próbowaliśmy jej, bo już zwykła kawa  jest tam wystarczająco droga, ale podawana w pięknej ćmielowskiej filiżance smakuje wyśmienicie.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
kwiecień 2013
Zdjęcie
Tutaj ozdabia się porcelanę
Budynek muzeum
Wielki piec i stanowisko z formami do odlewów porcelany
Galeria van Rij
Korytarz ekspozycyjny
Oryginalna ławka przed wejściem

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Ćmielów w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Ćmielów wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.