Poradnik bezpiecznego korzystania ze stoku
Nauka jazdy na nartach to super zabawa i radość z życia dla dzieci - ale jeśli nie są one odpowiednio przygotowane i chronione na stokach, bolesne wypadki mogą spowodować zarówno utratę wiary we własne możliwości i niechęć do sportów zimowych, jak i niebezpieczne w skutkach urazy.
Jeśli dzieci dopiero będą stawiały pierwsze kroki na nartach lub są początkującymi narciarzami najlepiej wybrać ośrodek, który ma trasy niebieskie i tzw. „ośle łączki”. Takie miejsca zapewnią komfort i bezpieczeństwo młodym narciarzom i na pewno nie przyciągają pewnych siebie starszych stażem uczestników jazdy często szarżujących z prędkością.
Poza tzw. przygotowaniem „na sucho”, czyli czytaniem materiałów o bezpieczeństwie na stoku, zapoznaniem się z regulaminem FIS warto wybrać odpowiednią szkołę narciarską i instruktora, który ma dobrą opinię (tutaj rekomendacja słowna jest najlepsza!). Należy pamiętać, aby instruktor nie miał w jednym czasie zbyt dużo dzieciaków pod opieką. Przyjmuje się, jako maksimum – do dziesięciorga dzieci na jednego instruktora.
Upewnij się, że dzieci znają podstawowe zasady Międzynarodowej Federacji Narciarskiej tzw. narciarski regulamin (zwany też narciarskim savoir vivre). Wprawdzie regulamin FIS nie jest ustawowo obowiązującym, tak jak na przykład kodeks drogowy, jednak uważamy, że jego znajomość i posługiwanie się nim na stoku to nie tylko dobry ton, ale i konieczność, jeśli chcemy czuć się bezpiecznie na stoku. Trudno sobie wyobrazić jakikolwiek ruch czy to na drodze, czy na ścieżce rowerowej czy na stoku bez obowiązujących reguł, które są znane i przestrzegane przez ich użytkowników.
Owe zasady regulują między innymi: kontrolę szybkości, szacunek dla innych użytkowników stoku narciarskiego, wytyczne odnośnie wyprzedzania. Polska wersja dekalogu narciarskiego FIS znajduje się tutaj: http://www.bezpiecznienastoku.pl/index.php?go=kodeks
Staranny dobór stroju
Ważnym elementem przygotowania pierwszej wyprawy na stok jest staranny wybór ubioru i sprzętu narciarskiego. Połączenie dwóch elementów: wysokiej jakości odzieży ochronnej i prawidłowo dopasowanych butów z nartami pomoże zapobiegać groźnym kontuzjom. Nie kupujmy sprzętu i odzieży w pośpiechu. Większość producentów sprzętu ma na swoich stronach internetowych szczegółowy opis użytych materiałów i sposobu ich dobierania w zależności od wieku i umiejętności narciarza czy snowboardzisty. Coraz więcej sklepów sportowych ma wykwalifikowanych sprzedawców, którzy poświęcą swój czas i pomogą nam dobrać ubiór i sprzęt.
Zainwestuj w kask dla dziecka! Pamiętajmy, że wchodząca w życie z dniem 30 grudnia 2011 Ustawa o bezpieczeństwie w górach i na zorganizowanych terenach górskich, mówi iż dzieci do 16 roku życia muszą jeździć w kasku, a spełnienie tego obowiązku spada na rodziców i opiekunów. Naszym jednak zdaniem mimo ustawowego nakazu jazdy w kaskach każdy z nas powinien go używać. Nie możemy zapominać, iż mimo wielkiej frajdy jaką dają sporty zimowe pozostają niewątpliwie dyscyplinami z dużym ryzykiem kontuzji. W kolejnym artykule zasady dobierania stroju, kasku i korzystania ze stoków.
Autorem materiału jest: BEZPIECZNY STOK – prospołeczna kampania, edukująca dzieci i młodzież szkolną z zagadnień bezpieczeństwa na stokach narciarskich. Upowszechnia zasady tzw. kodeksu narciarskiego, przygotowania do sezonu narciarskiego, konieczności jazdy w kasku zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. W jej ramach przeprowadzane są praktyczne akcje na stokach narciarskich z wykorzystaniem odpowiednich do wieku uczestników materiałów, zabaw i spotkań. Hasło akcji brzmi: „Najważniejsza komenda na stoku brzmi: Kaski włóż!”.
Partnerem medialnym akcji Bezpieczny Stok jest KOGIS – portal turystyki dziecięcej, organizator zimowisk snowboardowych i narciarskich i inni.