Dobór kasku narciarskiego
Jak wszyscy zainteresowani już wiedzą, od 1 stycznia 2012 r. w Polsce istnieje obowiązek prawny, aby osoby do 16 roku życia jeździły na nartach lub snowboardzie wyłącznie w kaskach. Dzięki akcji Bezpieczny Stok, której portal KOGIS jest jednym z partnerów medialnych, staramy się propagować znajomość zasad bezpiecznej jazdy i przekonać wszystkich (a nie tylko dzieci i młodzież), iż kask na głowie to podstawowa ochrona przed najgroźniejszymi kontuzjami, jakich możemy doznać, uprawiając zimowe sporty.
Czy naprawdę potrzebujemy nosić ochronny kask narciarski?
Używanie kasku podczas jazdy na nartach czy snowboardzie jest jedną z najtrafniejszych i inteligentnych decyzji jakie możesz podjąć, rozpoczynając swoją przygodę ze sportami zimowymi. Odpowiedzialne korzystanie ze stoku oznacza, że powinieneś wziąć pod uwagę nie tylko swój ewentualny upadek, ale również to, że może dojść do zderzenia z innym użytkownikiem. Możliwe jest także zderzenie z dużą przeszkodą np. drzewem, wywrotka na muldzie czy zahaczenie częścią ubioru o odjeżdżający/przyjeżdżający wyciąg. Właśnie podczas takich zdarzeń najłatwiej dochodzi do urazów głowy. Kask ma zadanie chronić Twój mózg, który odpowiada za prawidłową pracę wszystkich narządów niezbędnych do życia. Złamaną nogę można wyleczyć, uszkodzony mózg oznacza najczęściej kalectwo do końca życia.
Biorąc to wszystko pod uwagę nakładanie kasku powinno być automatycznym odruchem kiedy wchodzimy na stok, analogicznie do zapinania psów przed rozpoczęciem jazdy samochodem.
Pamiętaj o odpowiednim dopasowaniu kasku
Weź elastyczną taśmę i zmierzyć obwód czoła w najszerszym miejscu. Zazwyczaj jest to 1-2 centymetry nad brwiami, są oczywiście wyjątki. Należy także pamiętać, aby pomiar dokonywać razem z włosami. Jeśli nie planujesz drastycznej zmiany fryzury (np. z długich na krótkie) jest to najbardziej dokładny sposób pomiaru.
Oczywiście najlepiej jest jak odczytu pomiaru dokona druga osoba. Jeśli nie jest to możliwe, uchwyć dokonaj samodzielnego odczytu, dodając około 1 cm. Proces powtórz kilkakrotnie, aby upewnić się, że Twój pomiar jest prawidłowy.
Jeśli chcesz przeliczyć centymetry na cale, po prostu dzielisz przez 2,54 (czyli np. 52 cm to 52 : 2,54 = 20,47 cali).
Rozmiary jakie widnieją na kaskach często bywają mylące, zresztą podobnie w rozmiarach ubrań. Te same oznaczenia rozmiarów mogą być zupełnie inne u różnych producentów. Najważniejsze jest dopasowanie danego kasku do swojej głowy.
Jeśli trudno Ci zdecydować czy dany kask jest odpowiednio dopasowany czy nie, kup taki który ma tylną regulację, pozwalającą na regulowanie wielkości (rozluźniać bądź przykręcać).
Zasady używania kasku na stoku
- Kask zawsze musi być zapięty.
- Zapinamy kask pod brodą, nigdy na brodzie lub ustach!
- Zapięcie i prowadzące do niego taśmy muszą być odpowiednio wyregulowane i dopasowane.
- Kask nie jest na całe życie! Kupujemy nowy, jeśli zauważymy rysy, pęknięcia na jego skorupie lub wewnętrznej części.
Dlaczego niektórzy nie zakładają kasków?
Dla większości z nas duże znaczenie ma obowiązująca moda. Dlatego niektórzy unikają zakładania kasków, bo jest to „niemodne” w ich środowisku. Nie ma nic głupszego niż igranie własnym życiem i zdrowiem wyłącznie z chęci zaspokojenia modnego trendu.Z pewnością trudno dziś znaleźć człowieka, który nie rozumie konieczności zapinania pasów w samochodzie czy jazdy w kasku na motorze. W kwestii bezpieczeństwa na stokach mamy jednak pewne zaległości. Ciekawe, że nikt nie zgodziłby się wziąć udział w eksperymencie polegającym na tym, że bez żadnego ubrania ochronnego rozpędzimy go do prędkości 35 km/h i zderzymy z twardą przeszkodą. Tymczasem przeciętny narciarz rozwija na stoku prędkość ok. 30 km/h, a ci doskonale jeżdżący ok. 40 km/h. Wyobraź sobie, że przy takiej prędkości zderzasz się z drzewem… Drugi człowiek stojący na stoku w momencie zderzenia przypomina właśnie kłodę drzewa. A czy chciałbyś najechać swoją masą dorosłego człowieka na dziecko, które nie ma kasku?
Jeśli ma dla ciebie to tak duże znaczenie, po prostu podczas kupowania kasków spytaj o najnowsze trendy. Jeśli jesteś rodzicem nastolatka pogódź się z tym, że musisz wydać trochę więcej pieniędzy na „modny” model, ale będziesz mieć pewność, że Twoje dziecko jest bezpieczne i chętnie używa kasku, niż gdy kupisz nieładny, „obciachowy” kask, który zostanie w pokoju zamiast chronić głowę Twojego dziecka.
Artykuł na podstawie materiałów dostarczonych przez: BEZPIECZNY STOK – prospołeczną kampanię, edukująca dzieci i młodzież szkolną z zagadnień bezpieczeństwa na stokach narciarskich. Upowszechnia zasady tzw. kodeksu narciarskiego, przygotowania do sezonu narciarskiego, konieczności jazdy w kasku zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. W jej ramach przeprowadzane są praktyczne akcje na stokach narciarskich z wykorzystaniem odpowiednich do wieku uczestników materiałów, zabaw i spotkań. Hasło akcji brzmi: „Najważniejsza komenda na stoku brzmi: Kaski włóż!”.
Partnerem medialnym akcji Bezpieczny Stok jest KOGIS – portal turystyki dziecięcej, organizator zimowisk snowboardowych i narciarskich i inni.