W szale plażowania czy zwiedzania nie możemy zapomnieć o podstawowych zasadach higieny, szczególnie u naszych pociech. Również stołowanie się w różnej kategorii barach/restauracjach oraz kontakty z dużą ilością ludzi mogą narazić nas na zarażenie się mniej lub bardziej groźnymi bakteriami i wirusami. Tak więc pilnowanie stanu czystości rączek mniejszych i większych pozwoli zaoszczędzić sobie kłopotów i zmarnowanego urlopu, a dziecku przykrych dolegliwości.
Posiadanie butelki z czystą wodą jest raczej średnio praktyczne i mało skuteczne na zarazki - na rynku można znaleźc obecnie kilkanaście nowoczesnych produktów rozwiązujących problem czystych rąk poza domem. Głównym ich składnikiem jest alkohol, ale różnią się dodatkami i mogą występować w różnych formach. Ich użycie polega na wcieraniu w dłonie, aż do wyschnięcia.

Najwygodniejszą wg mnie grupę produktów stanowią spraye.

 • Tribactic - 100 ml płynu w cenie ok. 6-8 zł. Działanie typowo dezynfekujące - antybakteryjne
 • Asept - 100 ml płynu w cenie ok. 6-8 zł. Działanie dezynfekujące, ale również na ukąszenia owadów, drobne rany, poparzenia słoneczne
 • Beauty Formulas - 125 ml płynu o cytrusowym zapachu w cenie ok. 10 zł. Posiada kilka dodatków odróżniających go od wcześniejszych produtków. Polecany do dezynfekcji rąk, jak i powierzchni twardych: desek klozetowych, klamek

Druga i najliczniejsza grupa odkażaczy to żele.

 • Aflubin Septigel - 100 ml żelu z alkoholem i gliceryną nawilżającą dłonie w cenie ok. 8-9 zł. Powyżej 3-go roku życia.
 • Nexcare Stop Bakteria - 75 ml żelu w cenie ok. 11-13 zł. Dezynfekcyjne działanie.producent opisuje bardzo szczegółowo:: bakterie (pałeczka ropy błękitnej, gronkowiec złocisty, paciorkowiec kałowy), prątki (Mycobacterium terra), grzybobójcze (Aspergillus fumigatus, Candida Albicans), wirusobójczea (HIV-1, PRV, WZW B, Herpes virus, Adenovirus typ 5, Coronavirus bydlęcy Surogat SARS CoV, wirus H5N1, poliwirus).
 • Osmoza - 100 ml żelu w cenie ok. 20 zł. Produkt wyraźnie droższy, ale posiada chyba większy zasięg bakteriobójczy, bo zwalcza także pałeczki Salmonelli, wirusy opryszczki, rotowirusy oraz wirusy wywołujące wirusowe zapalenie wątroby typu C i B
 • Dettol - 50 ml żelu w cenie ok. 15 zł. Zabija 99,9% bakterii i wirusów. Powyżej 3-go roku życia.
 • Beauty Formulas - 75 ml żelu o odświeżającym zapachu w cenie ok. 6-8 zł. Działanie dezynfekujące z dodatkiem gliceryny i innych składników.
 • Anida - 50 ml żelu w cenie ok. 5 zł. Działanie dezynfekujące wzbogacone o wiele składników jak aloes, gliceryna, naturalna betaina, które nawilżają i zapobiegają wysuszaniu skóry.

Jest jeszcze kilka mniej popularnych produktów występujących w formie chusteczek i pianki.

 • Tribactic One - chusteczki nasączone środkiem dezynfekującym, 40 saszetek w cenie ok. 20 zł.
 • Osmoza, pianka musująca, antybakteryjna, 50 ml w cenie ok. 25 zł. Środek bardzo łagodny dla skóry, nawilżający i odświeżający, z prowitaminą B5 troszczy się o skórę, uwzględniając jej naturalne pH.  opracowanie: foetus (wakacjezdzieciakiem.pl)