Widok na okolicę z wieży

KEKESTETO - Najwyższy szczyt Węgier Kekes

 
5.5 (1)
  2096 0

Postument z najwyższym punktem Węgier

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Najwyższy szczyt Węgier Kekes
  • Atrakcja całoroczna

Kékes (po polsku "niebieska") to najwyższa węgierska góra (1014 m npm) w paśmie Mátra, położona na terenie miejscowości Kékestető  (często błędnie używa się jej nazwy na określenie szczytu, nawet pamiątkowa tabliczka na miejscu podaje błędną informację).  Jest to jedno z najważniejszych węgierskich uzdrowisk (powietrze przyjazne alergikom) i ośrodków narciarskich. Kekes jest również popularnym miejscem uprawiania sportu i turystyki pieszej oraz rowerowej. Przechodzi tędy międzynarodowy niebieski szlak pieszy Blue Tour, a wyasfaltowane strome drogi są najtrudniejszą częścią kolarskiego wyścigu Tour de Hongrie. Już w końcu XIX stała tu 20-metrowa wieża widokowa, potem zbudowano hotele uzdrowiskowe. Pierwszy wyciąg narciarski powstał w latach 50-tych XX wieku, choć narciarstwo uprawiano tu znacznie wcześniej. W pobliżu szczytu znajdują się pozostałości jedynej na Węgrzech zachowanej skoczni narciarskiej, działającej od lat 30-tych do 80-tych XX wieku. W 1958 r. Instytut Telekomunikacji postawił na szczycie wysoką kamienną wieżę, która mogła turystom posłużyć za punkt widokowy po uzyskaniu specjalnego pozwolenia. W 1981 r. jej funkcję przejęła nowa wieża antenowa z żelbetu i stali o wysokości 180 m, która została odnowiona w 2018 r. Znajduje się na niej taras widokowy i kawiarnia. Natomiast stara wieża, po remoncie w 2001 r., działa jako hotel. W 2008 r. na Kekes utworzono miejsce pamięci motocyklistów zmarłych tragicznie na drogach. W celu ograniczenia ruchu samochodowego projektowana jest kolejka linowa na szczyt.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Na tarasie widokowym
Widok na okolicę z wieży
Stara wieża telekomunikacyjna
Pierwszy stok narciarski
Miejsce pamięci motocyklistów
Widok na plac pod wieżą z barem i placem zabaw
Nowa wieża antenowa i widokowa

Filmy

zsolt szalisznyo - Kékestető the heart of the Mátra DJI Mavic Mini video 2020

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

tel. +36 37 567 007 (wieża) kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Kekesteto - Najwyższy szczyt Węgier Kekes

format D: N47.8728349°,  E20.0088501°
format DM: 47° 52.370094'N, 20° 0.531006'E 
format DMS: 47° 52' 22.21''N, 20° 00' 31.86''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.5
Na najwyższy szczyt Węgier jechaliśmy najwyżej położoną w tym kraju drogą asfaltową. Wjazd na samą górę poprzedzony jest wręczeniem biletu parkingowego. Auto można zostawić na parkingu przy drodze lub podjechać jeszcze kawałek - wyżej na prawo jest parking trawiasty. Wtedy będziemy najbliżej szczytu.
Dobrze jest przyjechać tu, tak jak my, w upalny dzień, bo na wysokości 1000 m robi się bardzo przyjemnie.
Najpierw widzimy wyciąg narciarski. Dzięki temu, że wycięto fragment lasu otwiera się pierwszy górski widok. Wszędzie indziej widać tylko drzewa. Przy wyciągu stoi okrągła, drewniana kawiarnia z tarasem skierowanym na góry. Fajne miejsce na kawę.
Na Kekes idzie się dalej asfaltem lub po trawie trasą narciarską. Dochodzimy do wysokiej wieży telewizyjnej, przy której skręcamy w lewo do dziwnie wyglądającago drzewa z ogrodzeniem obłożonym zdjęciami, zniczami i szarfami. Mimo braku jakiegokolwiek napisu w języku innym niż węgierski, można się domyślić że jest to miejsce pamięci zmarłych motocyklistów. Podobno wielu ich ginie na malowniczych, lecz krętych i zdradliwych górskich drogach.
Tuż za tym miejscem znajduje się symbolicznie przedstawiony najwyższy szczyt Węgier - na schodkowym postumencie stoi głaz wymalowany w barwy narodowe Węgier. Każdy turysta musi zrobić sobie tu zdjęcie, więc tworzą się kolejki.
Za szczytem mamy trawiastą polanę, która jest początkiem kolejnego wyciągu narciarskiego. I znów tylko w miejscu utworzenia trasy możemy zobaczyć góry. Po więcej trzeba wykupić bilet na wieżę telewizyjną. Winda zawozi turystów na taras widokowy i tu już nie można narzekać. Widok jest fantastyczny na wszystkie strony świata!
Podziwiać możemy góry i niziny, a nawet odległy teren Słowacji. Taras jest nowoczesny, obszerny, nie ma żadnego problemu z zatłoczeniem. Zmieściły się nawet ławki. Na niższej kondygnacji działa gastronomia - oczywiście każdy stolik zapewnia podobne doznania wzrokowe jak na tarasie. Zdziwienie budzi obecność drugiej, bardzo wysokiej wieży tuż przy telewizyjnej. Ma zupełnie inny wygląd - mocno wydłużonego kamiennego klocka. Na szczycie są balkony, które kiedyś ewidentnie pełniły funkcje widokowe. Podobno to hotel i dla osób postronnych wstępu nie ma.
Wg opisów w przewodniku pod wieżą powinien być jeszcze plac zabaw. Faktycznie jest ogrodzony teren, obok baru przy stoku. Niestety w fatalnym stanie, z jakimiś starymi zdezelowanymi huśtawkami. Podobno wymieniają go na nowy...

W sumie fajne miejsce, będąc w pobliżu na pewno warto zdobyć najwyższy szczyt Węgier, jednak pozostaje niedosyt że atrakcji czy rozrywek mogłoby być tu więcej, np. tor saneczkowy. Całkiem niedaleko jest jednak park rozrywki Oxygen Adrenalin Park.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
sierpień 2018
Data pobytu
2 i 10 lat
Postument z najwyższym punktem Węgier
Widok na okolicę z wieży
Stara wieża telekomunikacyjna
Na tarasie widokowym
Pierwszy stok narciarski
Miejsce pamięci motocyklistów
Widok na plac pod wieżą z barem i placem zabaw
Nowa wieża antenowa i widokowa

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kekesteto w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kekesteto wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.