SIROK - Ruiny zamku na górze

SIROK - Ruiny zamku na górze

 
6.0 (1)
  1150 0

SIROK - Ruiny zamku na górze

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruiny zamku na górze

Zamek w Sirok stoi na wulkanicznym wzgórzu o wysokości 296 m należącym do gór Matra. Osadnictwo na nim sięga przynajmniej VII w., przypuszcza się że ufortyfikowali go Awarowie. W XIII wieku madziarscy rycerze Birh-Bodon należący do potężnego rodu Aba wznieśli pierwszy zamek, zwany potem górnym. Składał się z wieży mieszkalnej z systemem podziemnych korytarzy wykutych w skale, otoczonej murem z basztami. Przechodził w ręce wielu rodów węgierskich, z których najbardziej odznaczył się Kristóf Országh. W 1561 r. dokonał on modernizacji i rozbudowy o zamek dolny i 3 bastiony. Stara wieża została zastąpiona nową, mniejszą, a zamek górny połączony z dolnym podziemnym korytarzem (dostęp był więc tylko pieszo) pełnił tylko funkcje strażnicze i obronne. Był to okres świetności warowni, która stała się jedną z najsilniejszych twierdz w okolicy i miała za zadanie chronić miasto Eger. Nie wywiązała się jednak z tej roli, bo pod koniec stulecia była już zaniedbana, wymagała remontu i nie zapobiegła zdobycia przez Turków Egeru w 1596 r. Załoga zrezygnowała z walki i opuściła zamek. Wojsko tureckie zdobyło go bez oblężenia i po dofortyfikowaniu ustanowiło tu bazę do poboru podatków oraz wypadów na terytoria węgierskie Habsburgów. Niespełna 100 lat później Węgrzy również bez walki odzyskali Sirok, ponieważ załoga turecka wyruszyła na pomoc oblężonemu Egerowi. Ostatecznie zniszczyli ją Austriacy podczas powstania Rakoczego na pocz. XVIII w. Od 1842 do 1945 r. właścicielem niezamieszkałej ruiny był wpływowy polityk i mecenas sztuki, znany reformata hrabia György Károlyi oraz jego potomkowie. Po znacjonalizowaniu ruin przeprowadzono badania archeologiczne i uznano, że jest to prawdopodobnie najwcześniejsza na Węgrzech budowla z systemem obronnym wykutym w skale. Brakowało jednak środków na remont. Prace rewitalizacyjne i konserwacyjne rozpoczęto dopiero pod koniec XX stulecia i potrwały one do 2012 r. Od tego czasu zamek można zwiedzać odpłatnie, codziennie w godz. 10.00-18.00 (IV-X). Parking płatny.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

SIROK - Ruiny zamku na górze
SIROK - Ruiny zamku na górze
SIROK - Ruiny zamku na górze
SIROK - Ruiny zamku na górze
SIROK - Ruiny zamku na górze
SIROK - Ruiny zamku na górze
SIROK - Ruiny zamku na górze

Filmy

John Feher - Castle of Sirok - HUNGARY - 4K
Csaba Jonas - Castle of Sirok , A Siroki Var, Hungary, By Drone | DJI Mavic Pro | 26.02.2018.

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Sirokivár - Vár út 1, Sirok   tel. +36 70 902 6854 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Sirok - Ruiny zamku na górze

format D: N47.9395051°,  E20.1947165°
format DM: 47° 56.370306'N, 20° 11.68299'E 
format DMS: 47° 56' 22.22''N, 20° 11' 40.98''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Niewiele zostało z tego zamku, ale zdecydowanie warto go zobaczyć. Lepiej jednak unikać niepewnej pogody, bo nie jest to zabytek z parkingiem u bramy - dojście wymaga trochę czasu.
Dojazd jest dobrze oznaczony, poza ostatnim etapem w miasteczku. Za sklepem trzeba tam skręcić w prawo, my początkowo pojechaliśmy prosto, bo tabliczka nie była widoczna. Wąska droga pod górę prowadzi na płatny parking. Stąd jest do przejścia ok. 1 km. Cały czas pod górę, ale wygodną drogą. Dla zwiedzających z wózkiem problemem będzie tylko krótki (choć stromy) ostatni odcinek, bo pojawia się nierówna kamienista nawierzchnia, ale da się przeżyć. Po drodze jest budka z lodami i napojami.
Obecnie z warowni przetrwały niskie mury obwodowe, resztki wież i bastionów. Widać zrekonstruowane zarysy budynków.
Po rewitalizacji ruin, wykonano wiele różnych przejść, mostków, podestów, można więc trochę pospacerować i pooglądać okolicę z każdej strony, wchodzić w różne dziury i zakamarki.
Najciekawsze są jednak podziemia, bo nie są to murowane piwnice lecz korytarze wydrążone w skale, a częściowo naturalne jaskinie połączone ze średniowiecznymi murami. Cała sieć takich tuneli była wykorzystywana na potrzeby zamku, co jest naprawdę niezwykłe!
Druga fajna rzecz to widoki i przyroda. Zamek stał na najwyższej górze w okolicy i jest na co popatrzeć, przy zamku stoją nawet wysokie skałki, choć są zarośnięte.
W części zadaszonej funkcjonuje wystawa o historii zamku i dawnych rzemiosłach z rekonstrukcjami warsztatów. Niestety żadna tablica informacyjna nie była przetłumaczona na jakikolwiek język obcy. Dziwne, zważywszy że przyjeżdża tu wielu turystów z pobliskiego Egeru, a w nim spotyka się sporą mieszankę narodowościową...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
2i 10 lat
Data pobytu
sierpień 2018
SIROK - Ruiny zamku na górze
SIROK - Ruiny zamku na górze
SIROK - Ruiny zamku na górze
SIROK - Ruiny zamku na górze
SIROK - Ruiny zamku na górze
SIROK - Ruiny zamku na górze
SIROK - Ruiny zamku na górze
SIROK - Ruiny zamku na górze

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Sirok w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Sirok wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.