Basen z rzeźbami

BEREKFURDO - Kąpielisko termalne

 
6.0 (1)
Hot   17900 0

Basen rekreacyjny

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Kąpielisko termalne
  • Atrakcja całoroczna

Źródła termalne na terenie dzisiejsze wsi Berekfurdo (niegdyś Berek) leżącej na Wielkiej Nizinie w środkowych Węgrzech odkryto latach 20-tych XX wieku. Zbadana woda zawierała potas, magnez, siarkę, jod i brom. Pierwszy drewniany basen zbudowano w 1928 roku. Kilka lat później powstała infrastruktura hotelowa. Miejscowe źródła zyskały ogólnokrajową sławę, po dokładnej analizie składu wody, która wykazała że jest lepiej nasycona leczniczymi elementami niż w Hajduszoboszlo czy Debreczyn. W 1941 r. powstał drugi betonowy już basen. Dalsze rozbudowy miały miejsce w latach 50 i 60-tych, jednak rozwój kąpieliska zahamowany został przez obecność w pobliżu sowieckiej bazy wojskowej. Komunistyczny reżim wykorzystywał termy jako kurort dla swoich elit. Sytuacja zmieniła się w połowie lat 70-tych, kiedy oficjalnie uznano wodę za leczniczą. Miejscowość ponownie zaczęła się rozbudowywać i przyjmować zwykłych kuracjuszy i turystów. Przeprowadzano też zabiegi medyczne. Obecnie Berekfurdo oferuje 9 basenów otwartych i krytych. Ostatnie zbudowano w 2015 r. Rocznie Berekfurdo (pod tą nazwą od 1992 r.) odwiedza ok. 300 tys. osób. Woda termalna wspomaga leczenie schorzeń reumatycznych, zaburzeń krążenia, układu nerwowego, redukuje zmęczenie. Przez cały rok istnieje możliwość wędkowania w kilku stwach (jeden z nich stanowi naturalne ogrodzenie basenów od wsi). Do dyspozycji jest boisko piłkarskie, korty tenisowe i pole do minigolfa. Z basenem sąsiaduje kemping na 1000 miejsc. Kompleks jest otwarty w godzinach 8.00 - 20.00 przez cały rok.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Basen leczniczy nr 3
Karuzela i namiot z basenem kulkowym
Brodzik
Basen z rzeźbami
Zjeżdżalnie
Basen leczniczy nr 2
Basen leczniczy
Część kryta

Filmy

Légi képek - Berekfürdői Gyógy-és Strandfürdő
Miłosz Jaskółka - Berekfurdo 2020

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Berekfürdői Gyógy- és Strandfürdő - Berek tér 11, Berekfurdo   tel. +36 59 519 029 (basen), +36 59 319 162 (kemping) kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Berekfurdo - Kąpielisko termalne

format D: N47.3862052°,  E20.8416438°
format DM: 47° 23.172312'N, 20° 50.498628'E 
format DMS: 47° 23' 10.34''N, 20° 50' 29.92''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Choć mamy jako takie obeznanie w węgierskich kąpieliskach to nazwa Berekfurdo była nam do niedawna zupełnie obca. Dlatego po dotarciu na miejsce zdziwienie było duże, gdy okazało się że kompleks termalny stoi na wysokie poziomie i spodobał nam się najbardziej spośród basenów jakie odwiedziliśmy podczas tygodniowego pobytu u Madziarów. 
Mimo, że dominują baseny lecznicze to nikt nie powinien się nudzić - jest tu wszystko co powinno być, poza sztuczną falą. Ludzi dużo, ale bez tłoku, miejsca sporo, z rozłożeniem się w cieniu nie mieliśmy problemu.
Dla małych dzieci jest brodzik ze zjeżdżalnią i grzybkiem, mały plac zabaw na podłożu gumowym oraz karuzela i basen kulkowy pod namiotem ze zjeżdżalniami Wyglądał on całkiem fajnie, ale gdy chcieliśmy skorzystać późnym popołudniem, kiedy dzieci miały już dość wody, to okazało się że obsługa właśnie zamykała. Nie wiem czy zabawa tu jest dodatkowo płatna, bo nie było żadnych tabliczek, ale chyba tak. Co do brodzika to jest dobrze położony w cieniu drzew, posiada też z boku dach, ale jest i część w słońcu, więc każdy ma co chce. 
Najważniejszy basen rekreacyjny posiada zakręcony kształt i wygląda bardzo nowocześnie. Również ma częściowo ochronę przed słońcem, ale z prześwitami, co jest lepszym rozwiązaniem niż pełny dach. Jest tu grota z wodospadem, rwąca rzeka, 2 zjeżdżalnie. Jedna biała prosta i szybka, druga niebieska zakręcana rynna. Na tej drugiej niestety wymagana jest odpowiednia waga, Nasz 10-latek był za lekki i zjeżdżał bardzo powoli, wręcz zatrzymywał się. Obsługa jest w porządku i nie ingeruje w zabawę, pozwala dzieciom się wygłupiać, zjeżdżać w dwie osoby itp. Kolejki nie są odstraszające. Obie zjeżdżalnie mają przerwę w działaniu w środku dnia, zdaje się że godzinną. 
Drugi największy duży basen ma już tradycyjny wygląd. Połowa pełni chyba funkcję basenu pływackiego, choć bez torów wodnych. Drugie pół wyróżnia się usytuowanymi na brzegu rzeźbami. Spod ptasiego gniazda bije wodospad, a po bokach leci woda z pysków żółwi i węży. Wygląda to fantastycznie, ale że woda była zimna, więc praktycznie nie wchodziliśmy tu. 
Jak wspomniałem w Berekfurdo przeważają baseny lecznicze, ich powierzchnia jest naprawdę duża, nawet jak na standardy węgierskie. Są takie, w których się tylko siedzi i nie ma żadnych atrakcji, w innych są bąbelki i wodotryski. Na większości są tabliczki zakazujące wstępu dzieciom poniżej 14 lat, ale nie należy się tym przejmować, bo nikt zakazu nie egzekwuje. 
Jest też cześć kryta, gdzie umieszczono 2 baseny lecznicze, mały brodzik i basen z bąbelkami. Tutaj znajdziemy najbardziej gorącą i najciemniejszą wodę w całym kompleksie. 
Gastronomia to także atut tego miejsca. Jest wydzielona strefa ze wspólnymi stolikami (pilnowana przez ochroniarza!), gdzie w kilku okienkach można zamawiać albo dania obiadowe albo langosze albo gyrosy i fastfoody. Trochę brakuje drugiego okienka z obiadami, bo do tego jednego robi się kolejka, ale obok jest też osobna restauracja. Dania obiadowe z okienka jak hekk, 3 wersje gulasza oraz langosze sprawdzone i są bardzo smaczne.  Poza tym między basenami stoi jeszcze parę budek z napojami i lodami. 

Ogólnie polecamy Berekfurdo, dość daleko od Polski, ale warto odwiedzić. Można skorzystać z kempingu, który jest połączony z kompleksem - wyglądał bardzo porządnie.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
10 lat
Data pobytu
sierpień 2018
Basen rekreacyjny
Basen leczniczy nr 3
Karuzela i namiot z basenem kulkowym
Brodzik
Basen z rzeźbami
Zjeżdżalnie
Basen leczniczy nr 2
Basen leczniczy
Część kryta

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Berekfurdo w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Berekfurdo wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.