Widok z przystani przy wieży

POROSZLO - Ścieżka przyrodnicza Vizi Setany

 
6.0 (1)
  2587 1

POROSZLO - Ścieżka przyrodnicza Vizi Setany

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ścieżka przyrodnicza Vizi Setany

Ścieżka przyrodnicza Vizi Setany powstała w 2005 roku na środku jeziora Cisańskiego (Tisza), 500 m od brzegu miejscowości Poroszlo. Należy do Parku Narodowym Hortobágy, znajdującego się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Drewniane pomosty długości ponad 1500 m połączyły 3 wyspy. Na trasie umieszczono 2 wiaty do obserwacji ptaków oraz 1-metrową wieżę widokową. Postawiono też tablice informacyjne nt. flory i fauny jeziora Cisańskiego. . W 2015 r., po rocznej przerwie technicznej pomosty zostały wyremontowane. Do niedawna dostęp do ścieżki zapewniało swoimi łodziami pobliskie Centrum Ekologiczne, ale aktualnie Park Narodowy współpracuje z prywatnym portem Fuzfa, który dowozi turystów swoimi łodziami odpływającymi o pełnych godzinach. Odległość do pokonania łodzią to 1 km. Atrakcja jest dostępna codziennie od 1 kwietnia do 31 października w godz. 9:00-19:00 (15.06-31.08), po sezonie krócej.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Pomost przy końcu trasy okrężnej
Wieża widokowa
Widok z wieży
Widok z wiaty obserwacyjnej
Widok z przystani przy wieży
Zarośnięte Jezioro Cisańskie

Filmy

László Fodor - Tisza-tavi Vízi Sétány és Tanösvény, Poroszló 2022  Tavasz

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Tisza-tavi Vízi Sétány - Poroszló   tel. +36 30 299 0178 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Poroszlo - Ścieżka przyrodnicza Vizi Setany

format D: N47.6425903°,  E20.6636711°
format DM: 47° 38.555418'N, 20° 39.820266'E 
format DMS: 47° 38' 33.33''N, 20° 39' 49.22''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
My dostaliśmy się tam na piechotę z darmowego parkingu w centrum miasta, bo całe jezioro jest otoczone deptakiem dla rowerzystów i pieszych prowadzącym po wale. 
Niedaleko jest jednak parking przy jakimś hotelu czy restauracji i chyba tam można się zatrzymać najbliżej portu.
Co godzinę odpływają z niego ok. 10-osobowe łodzie (zabierają również wózki bez potrzeby składania) i cumują przy początku ścieżki, oznaczonej dużym napisem Vizi Setany, który  widać podczas zwiedzania pobliskiego Centrum Ekologicznego.
Po przypłynięciu mamy nieograniczony czas na spacer czy obserwowanie ptaków. Obsługa trasy radzi aby cały czas skręcać w lewo, wtedy na pewno obejdziemy całość ścieżki i warto się do tego zastosować. Gdy chcemy wrócić idziemy do początku  trasy i zabiera nas jedna z łodzi, które krążą w tę i z powrotem do portu (czasem trzeba poczekać kilkanaście minut). Organizacja jest więc dla turystów bardzo wygodna.
Kolejny plus to utworzenie części trasy okrężnej, więc wracając nie musimy iść tą samą drogą. Inna sprawa, że ścieżka  wiedzie pośród szuwarów i po pewnym czasie i tak staje się monotonna, a wręcz trochę nudna. Tylko miejscami mamy prześwit w trzcinie i widok na otwartą przestrzeń, wtedy można podziwiać piękno jeziora Cisańskiego. Odradzam zwiedzanie w palącym słońcu, bo my trafiliśmy na takie warunki i  dało nam to nieźle w kość, cienia jest tu bowiem bardzo mało. 
Jednak  ogólnie atrakcja jest świetna, spędziliśmy tu 2 godziny.  Po drodze mamy 2 wiaty, z których można wypatrywać ptaków (trzeba mieć lornetkę) lub po prostu traktować jak punkty widokowe. Wspomniana wieża nie jest wcale najlepszym z nich, bo umiejscowiono ją w terenie zarośniętym (tutaj pewnie można wypatrzyć ciekawe gatunki ptactwa). Obok wieży znajduje się mała przystań i jest tam dojście nad wodę, widzieliśmy przepływające kajaki, łódki, a także kaczki i 1 łabędzia. W tak interesującym miejscu powinny być ławki, ale niestety jest tu tylko zamykana furtka i mieliśmy chyba szczęście, że ktoś przed chwilą przypłynął, dlatego pozostała otwarta. Przewodnik już czekał aż wyjdziemy, aby ją zamknąć. Ławki są za to pod koniec trasy okrężnej (czyli na początku, jeśli ktoś najpierw pójdzie w prawo) wraz z WC, jest to specjalne miejsce wyznaczone na odpoczynek.
Podczas powrotu sternik nieco ożywia zmęczonych pasażerów prezentując możliwości łodzi i wciskając gaz do dechy - bardzo fajne zwieńczenie wycieczki!
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
10 lat
Data pobytu
sierpień 2018
Zdjęcie
Pomost przy końcu trasy okrężnej
Wieża widokowa
Widok z wieży
Widok z wiaty obserwacyjnej
Widok z przystani przy wieży
Zarośnięte Jezioro Cisańskie

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Poroszlo w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Poroszlo wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.