Widok z ganku strażniczego

BOLDOGKOVARALJA - Zamek średniowieczny Boldogko

 
6.0 (1)
  4688 0

BOLDOGKOVARALJA - Zamek średniowieczny Boldogko

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek średniowieczny Boldogko
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Miejsce na medal 2017

Zamek Boldogkő stoi na skalistym wzgórzu (245 m n.p.m.) będącym niegdyś wulkanem. Jest częścią Obszaru Chronionego Krajobrazu Zemplen. Początki budowli sięgają XIII w., kiedy to po inwazji mongolskiej któryś z możnych rodów rycerskich (Tomajów lub Abów) wzniósł ufortyfikowaną wieżę mieszkalną. Gdy w 1312 r. król Karol Robert Andegeweński pokonał w walce o władzę możnowładców pod przywództwem Abów, przejął ich majątek, w tym zamek Boldogkő. Władca przekazał go potem Drugethom - zaufanemu rodowi francusko-włoskiemu. Rozbudowali oni niewielką warownię o skrzydło pałacowe i budynki na zamku górnym. Aż do końca XV wieku zamek był wielokrotnie przekazywany przez królów węgierskich różnym rodom rycerskim. Dokonano kolejnych rozbudów, powstał m.in. zamek dolny z wieżą bramną. W XVI w. warownia stała się przedmiotem walk o koronę między Janem Zapolyą a Ferdynamndem I Habsburgiem, była kilkakrotnie oblegana i zdobywana przez którąś ze stron. W kolejnym stuleciu stała sie własnością rodu Bebeków, którzy podrabiali tu monety - piec do ich wytapiania znaleziono podczas prac archeologicznych. W zamku zamieszkiwał Balassi Bálint - wybitny poeta węgierski napisał tu słynny wiersz "Borivóknak való" - "Do winopijców". Podczas walk z Turkami w XVII twierdza była bezpieczna z powodu peryferyjnego położenia, stała się więc siedzibą dowódców wojsk antytureckich. Zamek był ponownie kilkakrotnie oblegany w czasie tzw. buntu kuruców, ale powstańcom antyhabsburgskim nie udało się go zdobyć. Dopiero w 1678 r. zajęli go po tym jak cesarz nakazał zniszczyć okoliczne zamki, aby nie mogły być wykorzystane przeciw niemu. Boldogkő nie ucierpiał jednak za bardzo i był jednym z ośrodków powstania antyhabsburgsiego. Cesarz odzyskał go pod nieobecność dowódcy bez użycia broni w 1685 r. W 1701 r. na rozkaz Habsburga wysadzono w powietrze wieże, część pałacu i mury obronne. Od tej pory pozostaje w ruinie. Przejęli go później jezuici i traktowali jako spichlerz na zboże. Pod koniec XIX w. właścicielem była rodzina Pechy, która wykonała prace remontowe, które nieodwracalnie zatarły niektóre gotyckie elementy zamku. Prace konserwatorskie przeprowadzono w latach 60-tych XX w. oraz w 2002 r. Przystosowały one ruiny do zwiedzania dla turystów (zbudowano taras widokowy). W 2009 r. wykonano kolejne prace restauracyjne, odtworzono m.in. dawny młyn. Zabytek jest otwarty przez cały rok, w sezonie (od kwietnia) od 8:00 do 20:00, po sezonie do 18:00, w zimie do 16:00. Parking płatny w ścisłym sezonie.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Sala z makietami
Widok z wieży obserwacyjne
Widok ze wsi
Piwnica
Wieża z pomostem na skale
Widok z ganku strażniczego

Filmy

John Fehe - Boldogkő Castle /  Boldogkői Vár - Hungary 4K

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Boldogkő vára - Boldogkőváralja   tel. +36 20 249 0767 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Boldogkovaralja - Zamek średniowieczny Boldogko

format D: N48.3451088°,  E21.2317124°
format DM: 48° 20.706528'N, 21° 13.902744'E 
format DMS: 48° 20' 42.39''N, 21° 13' 54.16''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Do zamku znaki kierują już z głównej drogi za granicą słowacko-węgierską. Gdy jednak wjechaliśmy do Boldogkőváralja znaki się urwały, i mimo  że zamek był dobrze widoczny  to nie bardzo było wiadomo jak dojechać pod same mury. Okazało się, że trzeba skręcić w pierwszą drogę w lewo na początku wsi.  Parking  w czerwcowy dzień powszedni nie był płatny. 
Boldogkő należy do tego typu warowni, który wydaje mi się najatrakcyjniejszy z punktu widzenia turysty - sporych rozmiarów średniowieczne ruiny posadowione wysoko na skale. Właściwie z każdego miejsca wyglądają fantastycznie i robią duże wrażenie. Charakterystyczny jest drewniany pomost prowadzący po skale na wieżyczkę obserwacyjną.  Jest to niesamowicie efektowny widokowo element zamku. Z wieżyczki można podziwiać rozległy krajobraz,  teren dookoła to  malownicza równina z polami, winnicami, wioskami otoczona  w oddali górami. 
W zamku można przejść  się po dziedzińcach, ganku strażniczym na szczycie murów, zobaczyć piwnice z małą wystawą archeologiczną, narzędzi tortur i minerałami,   odtworzony młyn. W głównym budynku także są wystawy. m.in. militariów, a przede wszystkim ciekawą  ekspozycję makiet pól bitewnych. Scenki zawierają opisy w j. angielskim i niemieckim, można się więc dowiedzieć co oglądamy. Makiety są wykonane bardzo wiernie, oprócz  licznego miniaturowego wojska mamy budynki, zwierzęta i dokładnie odwzorowanie przyrody z drzewkami, rzekami. Jest też makieta zamku w czasach świetności. Zwiedzanie zajmuje więc spokojnie godzinę.
Dodatkowo zabytek posiada niezły sklepik z kilkoma fajnymi gadżetami dla dzieci w dobrych cenach.
Zdecydowanie warto tu wstąpić jadąc do Tokaju lub Sarospatak albo po prostu, gdy przekraczamy granicę węgierską w Tornyosnémeti i mamy do dyspozycji trochę czasu.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
1 i 9 lat
Data pobytu
czerwiec 2017
Zdjęcie
Sala z makietami
Widok z wieży obserwacyjne
Widok ze wsi
Piwnica
Wieża z pomostem na skale
Widok z ganku strażniczego

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Boldogkovaralja w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Boldogkovaralja wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.