Skrzydło renesanowe

SAROSPATAK - Zamek Rakoczego

 
6.0 (1)
  6322 1

SAROSPATAK - Zamek Rakoczego

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek Rakoczego
  • Atrakcja całoroczna

Zamek w Sarospatak, zwany Zamkiem Rakoczego, leży u podnóża Gór Zemplińskich i jest najcenniejszym zabytkiem późnorenesansowym na Węgrzech. Znajduje się na banknocie 500-forintowym. Wraz z fortyfikacjami miejskimi zbudował go Péter Perényi w XVI wieku nad rzeką Bodrog zaczynając od potężnej pięciopiętrowej wieży mieszkalnej nazwanej później Czerwoną Wieżą. Od XVII w. okolicą władał ród Dobo, później był posagiem Zuzanny Lorántffy. Biorąc ją za żonę zamek przejął Jerzy (György) Rakoczy I i znacznie go rozbudował. Nastąpiły czasy świetności miasta i budowli. Od drugiej połowy tego wieku rozpoczął się jednak okres buntów przeciw władzy Habsburgów na Węgrzech. Jednym z jego centrów był tutejszy zamek, a liderem właściciel Franciszek (Ferenc) Rakoczy II - późniejszy węgierski bohater narodowy. Narady spiskowców odbywały się w tajnym pokoju ze sklepieniem zdobionym różami i wieżyczką-balkonem o nazwie Sub Rosa. W latach 1683 - 1703 zamek był kilkukrotnie zdobywany i oblegany przez którąś ze stron. Jego stan został poważnie nadwątlony, aż w końcu wybuchł w nim wielki pożar. Po klęsce powstania, w 1727 Ferenc Rakoczy II sprawdził do Sarospatak trynitarzy. 7 lat później pod zamkiem stanął ich klasztor, a wyposażenie pochodziło z kościoła zamkowego. Później zamek stanowił rezydencję dla austriackiej arystokracji, mieszkali tu np: Trautsohnowie, Bretzenheimowie, Windisch-Grätzowie, którzy dokonali przekształceń w XVIII i XIX stuleciu. Powstałe po II wojnie św. muzeum oferuje zwiedzanie na osobne lub łączone bilety Czerwonej Wieży z przewodnikiem i samodzielne zabudowań zamkowych z wystawą "Wspaniały wiek Rakoczych" oraz Odlewni armat Rakoczego i . Przy zamku stoi dawny klasztor trynitarzy z XVIII w., obecnie należący do Muzeum Rakoczego i mieszczący instytucje kulturalne, sale konferencyjne, restaurację oraz wystawy czasowe. Muzeum jest otwarte codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godz. 10:00-18:00. Parking darmowy. Zamek ma zaplanowany remont w latach 2017/2018, który jednak nie wyłączy go z ruchu turystycznego.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Na ganku strażniczym wieży
Muzeum z wystawą o Rakoczych
Czerwona Wieża z murów obronnych
Dziedziniec z Czerwoną Wieżą
Widok z wieży
Skrzydło renesanowe

Filmy

Visit Hungary - Wonders of Hungary: Rákóczi Castle, Sárospatak
FS PHOTO-VIDEO-DRONE - Sárospataki vár drone video

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zamek i Muzeum Rakoczego - Szent Erzsébet út .19, Sárospatak   tel. +36 47 311 083 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Sarospatak - Zamek Rakoczego

format D: N48.3162312°,  E21.5686645°
format DM: 48° 18.973872'N, 21° 34.11987'E 
format DMS: 48° 18' 58.43''N, 21° 34' 07.19''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Zamek znajduje się w centrum Sarospatak,  w ładnym parku w obrębie  fortyfikacji miejskich. Trzeba zarezerwować sporo czasu, aby oglądnąć wszystko co się tu znajduje. Najpierw po prawej mijamy dawny klasztor zakonu trynitarzy, po lewej stoi zamek, a nieco dalej po prawej przeszklony budynek, który odtwarza istniejąca tu niegdyś odlewnię armat.  Idąc na prawo  wzdłuż murów,  baszt i bastionów dojdziemy do historycznego placu zabaw, ale tę część dawnego miasta znamy tylko z planu zamieszczonego przy wejściu.  Bardzo chcieliśmy się tam przejść i zobaczyć jak  wykonano ten plac zabaw, ale w międzyczasie przeszła ulewa i szkoda nam było już tracić czas  na atrakcję z której dzieciak i tak by nie skorzystał. 
Klasztor podobno oferuje jakieś wystawy, ale obecnie to głównie restauracja. Odlewnia armat z tego co podpatrzyliśmy przez szyby to stanowiska z makietami, które przedstawiają etapy produkcji artylerii w dawnych czasach. Widać było  przewodnika, który je omawia, a że podeszliśmy tam po zwiedzaniu zamku  wiedzieliśmy już, że placówka jest słabo przygotowana na gości z zagranicy, więc odpuściliśmy - zapewne bez znajomości języka  nie ma po co wchodzić. 
Zamek jest jednak zabytkiem, który zwiedzić trzeba koniecznie.  Budowla zwraca  uwagę dość unikatowym wyglądem -  4 renesansowe skrzydła kontrastują z potężną   kamienną wieżą w narożu.  Choć wieża wygląda na bardzo, starą, to aż taka leciwa nie jest, bo pochodzi z XVI wieku, ale  robi duże wrażenie. Żeby zwiedzić całość obiektu trzeba kupić bilet łączony na wystawę  poświęconą właścicielom zamku z rodu Rakoczych + wspomniana wieża zwana Czerwoną Wieżą. Jest co prawda jeszcze bilet do kazamat  bastionu, ale podczas naszej wizyty nie był dostępny. Dla Polaków nie ma żadnych udogodnień. Dostaliśmy tylko ulotkę  po angielsku. Szokuje cena biletu na wykonywanie zdjęć we wnętrzach, która jest wyższa od i tak drogiego biletu łącznego i wynosi 35 zł!! Ktoś tam upadł na głowę! Nie warto jednak za to płacić, bo ciekawe zdjęcia i tak zrobimy bez opłat na zewnątrz - z dziedzińca, z murów obronnych i z wieży.
Czerwoną Wieżę zwiedza się w grupie z przewodnikiem. Zaczynamy od ciemnych piwnic,  są wąskie korytarze, przejścia, jest więc interesująco, szkoda tylko że z opowiadań przewodniczki nic nie można zrozumieć. Na ścianie wiszą na szczęście czasem jakieś kartki informacyjne po angielsku, coś tam jeszcze można wyczytać z ulotki.  Po wejściu wyżej, niektóre komnaty miały jakieś szczątkowe wyposażenie. W  reprezentacyjnej  sali rycerskiej przewodniczka demonstrowała jej właściwości akustyczne i na koniec  specjalnie dla nas zaśpiewała "Szła dzieweczka do laseczka" po węgiersku!!  Bardzo miły akcent, poza tym wielokrotnie próbowała zabawiać naszą małą córkę, więc ta pani z pewnością lubi Polaków.
Po zwiedzeniu wnętrz wieży wychodzimy na jej szczyt. Jest tam dziedziniec, a powyżej biegną jeszcze mury z  gankiem strażniczym z  fantastycznym tarasem widokowym. Widoki były naprawdę  super, szczególnie, że jak wspomniałem zbliżała się ulewa i na niebie jeszcze było słońce, ale już zbliżały się  ciemne chmury. Można podziwiać cały zamek i miasteczko, rozległą górzystą okolicę.
Wystawa o Rakoczym przeznaczona jest do zwiedzania samodzielnego. Mieści się w jednym z renesansowych skrzydeł, posiada ono ozdobną loggię  Lorántffy, nazwaną na cześć żony Jerzego Rakoczego, na którą warto zwrócić uwagę, bo jest bardzo cennym zabytkiem na Węgrzech. W środku to typowe muzeum historyczne, nie wyróżnia się ani na plus ani na minus od podobnych placówek. Jest sporo eksponatów, niektóre całkiem ciekawe, ale bez multimediów. Dotyczą zarówno życia codziennego w zamku jak i walki Ferenca Rakoczego o niepodległość Węgier. Fajna jest makieta, która pozwala zobaczyć jak wyglądał przed wiekami Sarospatak otoczony murami obronnymi. 
Tyle jest płatnego zwiedzania, na koniec przeszliśmy przez bramę przy Czerwonej Wieży na fortyfikacje - biegnie nimi ciekawy szlak spacerowy po murach i bastionach no i mamy stąd nieco inne spojrzenie  na warownię. Stoi tu też budynek piekarni, która być może w sezonie coś oferuje, ale w czerwcu była zamknięta. 
Ogólnie zamek to wspaniały zabytek, ale Węgrzy nie do końca wykorzystują jego potencjał dla gości z zagranicy, brakuje mi jednej  rzeczy, dzięki które zwiedzanie byłoby pełne - audioguida w języku polskim.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
1 i 9 lat
Data pobytu
czerwiec 2017
Zdjęcie
Na ganku strażniczym wieży
Muzeum z wystawą o Rakoczych
Czerwona Wieża z murów obronnych
Dziedziniec z Czerwoną Wieżą
Widok z wieży
Skrzydło renesanowe

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Sarospatak w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Sarospatak wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.