Kawiarnie na głównym placu

GYOR - Miasto

 
5.0 (1)
  6189 1

Główny plac

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Miasto
Kategoria

Gyor to ponad 130 tysięczne miasto w płn.-zach. część Węgier u ujscia Raby i Rabcy do Dunaju. Stolica komitatu (województwa)
Győr-Moson-Sopron. Powstało wokół opuszczonej rzymskiej fortecy. Król węgierski Stefan I utworzył tu biskupstwo w XI w.. W XIII w. miasto było pustoszone przez Mongołów i Czechów. Po klęsce Węgrów w bitwie pod Mohaczem w 1526 r. dowódca wojskowy miasta uznał, że obrona nic nie da i kazał go spalić aby Turcy nie zdobyli łupów. Całe miasto zostało odbudowywane w stylu renesansowym. W 1594 zostało ponownie zdobyte przez Turków, ale 4 lata później odzyskane. Potem nastąpiły czasy prosperity, a Gyor zyskało status "wolnego miasta królewskiego". Na pocz. XIX w. tzw. V Koalicja Antyfrancuska toczyła tu walki z Napoleonem Bonaparte, który rezydował na zamku i zniszczył miejskie fortyfikacje.
Burzliwa historia miasta sprawiła, iż średniowieczne pamiątki przetrwały reliktowo, a miasto słynie z zabudowy barokowej. Murowany zamek istniał już w XIII w., a bazylika w XI, obecna pochodzi z XVII stulecia,

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Ulica na starówce
Kawiarnie na głównym placu
Kolejna oryginalna fontanna
Ciekawa fontanka - pomnik
Uliczka nocą
Wnętrze bazyliki

Filmy

Wonders of Hungary: Győr

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Informacja turystyczna -Baross Gábor út 21, Győr   tel. +36 96 311 771 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Gyor - Miasto

format D: N47.6886126°,  E17.6386382°
format DM: 47° 41.316756'N, 17° 38.318292'E 
format DMS: 47° 41' 19.01''N, 17° 38' 19.10''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
W Gyor spędziliśmy 4 dni i miasto przypadło nam do gustu.  Najpierw jednak o uciążliwościach.
Starówka nad Dunajem ma zamknięty dostęp dla aut nieuprawnionych. Wybierając nocleg w jej obrębie trzeba się liczyć z pewnym utrudnieniem w postaci rampy i potrzeby porozumienia się z operatorem na odległość. Zwykle przebiegało to jednak sprawnie, podajemy nazwę kwatery i  nazwisko i rampa się otwiera. Kolejny problem to parking. Nasz pensjonat miał go za bramą, do której nie można było przekazać kluczy, więc każdorazowe skorzystanie z auta wymagało dwukrotnego wyjścia recepcjonistki w celu otwarcia i zamknięcia za nami bramy. 
Dwa główne miejsce do odwiedzenia z dziećmi  to baseny i zoo. Baseny rozłożone są przy starówce, ale nie zachwycają (opis w osobnej relacji), a do zoo nie zdążyliśmy pójść, bo w okolicy było sporo ciekawych miejsc,  tak że zabrakło nam czasu.
W mieście jest sporo zabytków od wieku XVII. Starsze są tylko pozostałości gotyckiego zamku, głównie wieża zamkowa w dolnych partiach i piwnice.  Reszta z XV-wieczną  kaplica jest niedostępna, bo po przebudowie w pałac służy jako rezydencja biskupów. 
Miejscowe muzea są połączone i można je wszystkie zwiedzić na jeden bilet 2 lub 3-dniowy. Porywające nie są, ale parę zwiedzić warto.  Prócz tego piękną bazylikę. Z zewnątrz trzeba natomiast zobaczyć ratusz, położony co dziwne, poza ścisłym centrum. Potężny gmach robi wrażenie, a zobaczyliśmy go przypadkiem jadąc autem. 
Gyor posiada 2 duże place.  Szechenyi Ter to wielki wybetonowane miejsce w samym centrum z pomnikiem - Kolumną Maryjną. Po środku znajduje się fontanna chodnikowa, a dookoła stoliki kawiarniane i restauracyjne. Dzieci mogą więc np. pojeździć na rowerku, a  przede wszystkim pochlapać się w wodzie, a rodzice odpocząć pod parasolkami. Jedno skrzydło placu zajmuje bardzo popularny  fastfood. 
Drugi plac to Dunakapu Ter położony bliżej Dunaju. Tutaj nic nie było i nic się nie działo, ale stała budka z lodami. To chyba kolejny  kultowy punkt, bo kolejka była tu zawsze ogromna. Warto jednak stanąć, bo lody pyszne a gałki wielkie.
W mieście można jeszcze znaleźć kilka ciekawych miejsc, jak fontanny, pomniki czy wąskie klimatyczne zaułki.
Ogólnie miasto  bardzo ładne, z fajną atmosferą,  będące dobrą bazą wypadową do zwiedzania okolicy, także dla miłośników dwóch kółek, bo dookoła widzieliśmy dużo ścieżek rowerowych.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
czerwiec 2015
Główny plac
Ulica na starówce
Kawiarnie na głównym placu
Kolejna oryginalna fontanna
Ciekawa fontanka - pomnik
Uliczka nocą
Wnętrze bazyliki

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gyor w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gyor wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.