Jeden z korytarzy

KOMAROM - Fort Monostor

 
6.0 (1)
  3042 1

KOMAROM - Fort Monostor

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Fort Monostor
  • Atrakcja całoroczna

Fort Monostor (Sandberg) w Komarom powstał w 2. poł. XIX w. na prawym brzegu Dunaju. Zwany jest "przedsionkiem Wiednia", ponieważ miał bronić stolicy Cesarstwa. Największą budowlą ośmiobocznej twierdzy jest 3-kondygnacyjny Bastion Dunaj, na którego dziedzińcu odbywają się dziś imprezy. Całość zajmuje 70 ha i jest największą nowożytną twierdzą Europy Środkowej. Stanowi część rozbudowanych fortyfikacji dla ok. 200 tys. żołnierzy, obejmujących kilka obiektów po obu stronach rzeki i podzielonego obecnie miasta (na część węgierską i słowacką). Ze względu na strategiczne i graniczne położenie, miejsce to było ufortyfikowane już w średniowieczu (zamek), a od XVI w. stanęła tu pierwsza twierdza (Dunaj oddzielał Węgry Habsburgów od części zajętej przez Turków). Monostor, nigdy nie został sprawdzony w boju, dlatego przetrwał w nienaruszonym stanie, lecz z braku remontów wnętrza są zdewastowane. Po II wojnie św. fort na 45 lat zajęta armia sowiecka i utworzyła w nim wielki magazyn amunicji. W XXI w. otwarto w nim muzeum. Obiekt jest dostępny dla turystów przez cały rok (w poniedziałki tylko częściowo) w godz. 9:00 - 18:00, po sezonie krócej.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Wystawa przy bramie
Pojazdy wojskowe na zewnątrz
Mały dziedziniec w bastionie
Strzelnica
Odtworzona sypialnia wojskowa
Jeden z korytarzy

Filmy

John Feher - Komárom - Fort Monostor - Fort Csillag - Fortress Komárno - 4K

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Monostori Erőd - Duna-part 1, Komárom   tel. +36 34 540 582 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Komarom - Fort Monostor

format D: N47.7498722°,  E18.095071°
format DM: 47° 44.992332'N, 18° 5.70426'E 
format DMS: 47° 44' 59.54''N, 18° 05' 42.26''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Jeśli zamierzamy zwiedzić w pełni twierdzę Monostor trzeba zarezerwować sporo czasu i sił.  Choć wygląda niepozornie, bo dla kamuflażu  przysypano ją ziemią i przysłonięto roślinnością, to budowla jest ogromna. W odróżnieniu od  np. Twierdzy Kłodzkiej, tutaj po wejściu  za bramę widzimy mnóstwo przestrzeni - dziedziniec  ograniczony jest murem  obronnym z rzędami okienek, ale biegnie on na bardzo rozległym obszarze.
Na razie w pełni zaadaptowano tylko malutką część pomieszczeń. Nie przeszkadza to jednak eksplorować  ciemne korytarze fortu z własnymi latarkami. 
Do przejścia  są kazamaty, stajnie, koszary. Długie i monotonne co wcale nie znaczy to, że nudne, wręcz przeciwnie. Można poczuć się jak w grze komputerowej, gdzie penetruje się mroczne korytarze budowli opanowanej przez potwory czy innych obcych.  W niektórych salach zaaranżowano scenki z życia żołnierzy wraz z podkładem muzycznym, szkoda że nie ma ich więcej.  Po dłuższym marszu wchodzimy do zagospodarowanej części, gdzie przygotowano multimedialną wystawę. Jest ona świetna i ponownie pozostaje niedosyt, że taka niewielka.  Filmik pokazujący historię  fortu jest zrobiony bardzo pomysłowo, tak by zainteresować  dzieci.
Kolejny długi korytarz także jest fajnie, choć skromnie zaaranżowany,   zawiera tablice informacyjne i różne elementy - a to jakiś mebel, albo skrzynie, albo zdjęcia  a to stanowisko ogniowe, gdzie można samemu pocelować ze strzelby przez okienko.
Fort niby posiada oznaczone trasy, ale niestety nie  jest to wcale czytelne i nie wiadomo dokąd tak naprawdę idziemy.   Opisy są kilkujęzyczne, w tym angielskie, ale  brak dokładnych informacji, planów i zestawienia miejsc które trzeba odwiedzić to spory minus. Muzeum się jednak rozwija, można więc mieć nadzieję, że z każdym rokiem będzie ulepszane.
Błądzić po forcie można godzinami, odkryjemy wiele małych dziedzińców, przejść i wysokich  murów obronnych, kompletnie niewidocznych z dziedzińca. Wchodziłem na dostępne górki (czyli zarośnięte budowle forteczne) aby znaleźć punkt widokowy na Dunaj, ale nie znalazłem takowego. Rzekę zobaczyliśmy dopiero z głównego Bastionu Dunaj, ale że  weszliśmy tylko na 2. piętro to widok z okna  był średni.  Gdzieś pominęliśmy  wyjście na dach a tam dopiero jest podobno super widok.
Idąc na lewo od bramy dojdziemy do muzeum. Jest tam ekspozycja historyczna i militarna. Tradycyjna, bez multimediów.    Kawałek dalej mamy muzeum chleba, którego obecność  dziwi w takim  miejscu. Na wolnym powietrzu urządzono też małą ekspozycję pojazdów wojskowych.  Wszystko to oglądaliśmy na końcu i już na przyspieszonych obrotach, wymęczeni wędrówką po twierdzy.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
czerwiec 2015
KOMAROM - Fort Monostor
Wystawa przy bramie
Pojazdy wojskowe na zewnątrz
Mały dziedziniec w bastionie
Strzelnica
Odtworzona sypialnia wojskowa
Jeden z korytarzy

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Komarom w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Komarom wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.