W bramie wieży

GYOR - Muzeum męczeństwa w wieży zamkowej

 
5.0 (1)
  2770 1

Piwnica - więzienie

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Muzeum męczeństwa w wieży zamkowej
  • Atrakcja całoroczna

Zamek biskupów w Gyor powstał w XIII/XIV wieku. Gotycka budowla przebudowana została przez włoskich architektów w XVI stuleciu. Potem była zajęta przez Turków, a pod koniec wieku odzyskana przez Węgrów. W XVIII w. bp Ferenc Zichy nadał jej obecny wygląd barokowej rezydencji. Najstarsze mury wieży bramnej datuje się na XIV i XV wiek. W 2004 r. utworzono w niej muzeum martyrologii, a w 2012 taras widokowy. Wystawa upamiętnia martyrologię biskupa Vilmosa Apora. W 1945 r. w podziemiach zamku urządził on schronienie dla mieszkańców Gyor, głównie kobiet i dziewcząt, które były masowo gwałcone przez żołnierzy armii sowieckiej. Został przez nich postrzelony i zginął w czasie Świąt Wielkanocnych 1945 r. W 1997 r. beatyfikowany przez Jana Pawła II. W 2015 r. przeprowadzono renowację wieży. Muzeum jest otwarte przez cały rok w godz. 10:00-18:00, a w wakacyjne weekendy do 20:00.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok na miasto
Widok na miasto
Zdjęcie
Piwnica - więzienie
W bramie wieży

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Boldog Apor Vilmos Emlékkiállítás - Káptalandomb 1, Gyor   tel. +36 30 255 13 63 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Gyor - Muzeum męczeństwa w wieży zamkowej

format D: N47.6892651°,  E17.6301764°
format DM: 47° 41.355906'N, 17° 37.810584'E 
format DMS: 47° 41' 21.35''N, 17° 37' 48.64''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
W Gyor odwiedziliśmy 4 muzea i to było najciekawsze. Jego siedziba  to wieża  zamku biskupiego  - jedyna część odnowionej rezydencji, którą udostępniono turystom.   
Dół wieży to hołd dla  biskupa  Apora  i ofiar sowieckich "wyzwolicieli", a na szczycie  znajduje się punkt widokowy. 
W  mrocznych kazamatach  oglądamy  miejsca i pamiątki ukrywających się tu ludzi. Jest to ciekawa i dająca do myślenia wystawa multimedialna -  panele  wyświetlają zdjęcia, filmy, słychać różne odgłosy. Prezentowane są wspomnienia biskupa - męczennika i etapy jego życia.  
Opisy, poza węgierskim  są również w języku angielskim, więc można dowiedzieć się  i poczuć grozę tego co działo się w mieście w  1945 r. za sprawą barbarzyńców ze wschodu.  Dzieci mogą się czuć nieswojo - jest ciemno i trochę straszno, ale nasz syn  niewiele z tego rozumiał.
Po drodze na górę znajduje się ekspozycja poświęcona zamkowi biskupiemu, można m.in. prześledzić poszczególne fazy budowy, zobaczyć dawne obrazy. 
Punkt widokowy pozwala spojrzeć na urokliwy Gyor z góry. Widzimy bazylikę, trochę starówki, baseny, połączenie  Dunaju i Raby.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
czerwiec 2015
Piwnica - więzienie
Widok na miasto
Zdjęcie
Widok na miasto
Piwnica - więzienie
W bramie wieży

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gyor w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gyor wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.