PANNONHALMA - Arboretum i ogród zielny

PANNONHALMA - Arboretum i ogród zielny

 
5.0 (1)
  3061 1

ogrod-main

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Arboretum i ogród zielny
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Mnisi w opactwie Pannonhalma uprawiali zioła od początku istnienia klasztoru. Ogrody w obecnym kształcie powstały jednak dopiero w 1. poł. XIX wieku. Część z nich (22 ary) wydzielono jako ogród botaniczny (arboretum), na reszcie uprawiano zioła. Rosło tu wtedy 80 gatunków drzew i krzewów, obecnie jest ich ponad 400, w odmianach bardzo rzadkich na Węgrzech. Żyje tu także spora populacja ptaków. Ogrody są miejscem relaksu i wypoczynku, a także lekcji edukacyjnych i badań naukowych. Pod koniec XX wieku przy ogrodach powstała destylarnia lawendy wraz z 3-hektarową uprawą, w której nie wykorzystuje się żadnych środków chemicznych. Produkcja roczna to ok. 110 litrów oleju. Z ogrodami związany jest nowoczesny system ogrzewania biomasą. Dostarcza on energię do klasztoru w wyniku spalania pozostałości rolnych i leśnych, nie wykorzystując paliw kopalnych. Jest on dostępny do zwiedzania dla grup zorganizowanych. Arboretum jest otwarte codziennie w godz. 9:00 do 20:00 (V-IX) i 10:00-17:00 (X-IV). Ogród zielny i destylarnia codziennie w godz. 10:00-17:00 (V-VIII), po sezonie do 16:00 i z wyjątkiem poniedziałków, zamknięte w miesiącach XII-II. Wstęp bezpłatny.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Pole lawendowe
Wiata w arboretum
Destylarnia
Mały staw w arboretum
Arboretum
PANNONHALMA - Arboretum i ogród zielny

Filmy

májkDRÓN - Levendulás, Pannonhalmi Főapátság.

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Opactwo - Pannonhalmi Főapátság Vár 1., Pannonhalma   tel. +36 96 570 191 (informacja, rezerwacje;+36 96 570 100), opactwo kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Pannonhalma - Arboretum i ogród zielny

format D: N47.5528714°,  E17.7640601°
format DM: 47° 33.172284'N, 17° 45.843606'E 
format DMS: 47° 33' 10.34''N, 17° 45' 50.62''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Atrakcje przyrodnicze  towarzyszące opactwu Pannonhalma  znajdują się po drugiej strony drogi  do klasztoru (wejście na przeciw bramy wjazdowej). Dwie dróżki opadają stromo w dół (wózki odpadają), w lewo dojdziemy do arboretum, w prawo do ogrodów zielnych.  My najpierw poszliśmy do ogrodów. 
Po zejściu w  dół widzimy wielkie pole lawendowe. Roślina kwitła, więc pole wyglądało i pachniało niesamowicie. Jest to główne ziele, które wykorzystuje się tu przemysłowo, tzn. destyluje i przetwarza w różne produkty. Można oglądnąć jak przebiega cały proces - na widoku są maszyny, rury, zbiorniki, które do tego służą, a na tablicach  jest opis w języku angielskim. Na miejscu działa  sklepik z gotowymi produktami jak herbaty, nalewki, kosmetyki, ale nie są to tanie rzeczy.
Poza tym mamy tu małe, ale wonne ogródki z różnymi ziołami, które można rozpoznawać właśnie po zapachu  oraz oczko wodne z pięknymi  nenufarami. Przy destylarni  lawendy  stoi budynek przetwarzania biomasy, ale nie jest przeznaczony dla turystów indywidualnych.
Arboretum to duży park sąsiadujący z polem lawendowym. Niestety tylko na górze jest jego plan, więc zobaczyliśmy go dopiero gdy wychodziliśmy. Przypomina zwykły las, choć widać, że powstał  przy pomocy ludzkich rąk na stoku góry klasztornej. Przecina go sieć ścieżek, ozdobne pnącza oplatają pnie drzew, co jakiś czas rosną egzotyczne krzewy i drzewa z podpisami na tabliczkach, są miejsca z naprawdę pięknymi widokami, ale ogólnie  jest to po prostu ładny las. Widać, że obecnie nie ingeruje się tu za bardzo w przyrodę, bo rozmieszczone co jakiś czas ławki powoli zarastają trawą i krzewami. Najciekawsze w parku było odkrywanie takich zaszytych pośród roślinności elementów, oprócz ławek można się natknąć na  kapliczkę, stawiki, rzeźbę. Są tu też budynki wiat i toalet. Natomiast po środku znajduje się dość duża  polana, gdzie bawiły się dzieciaki, chyba z jakiejś  grupy kolonijnej. Poza nimi nie było w parku nikogo,  panowała więc przyjemna cisza i spokój, słychać było tylko świergot ptaków. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
czerwiec 2015
ogrod-main
Pole lawendowe
Wiata w arboretum
Destylarnia
Mały staw w arboretum
Arboretum
PANNONHALMA - Arboretum i ogród zielny

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Pannonhalma w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Pannonhalma wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.