Biblioteka

PANNONHALMA - Opactwo benedyktyńskie

 
6.0 (1)
  4122 1

PANNONHALMA - Opactwo benedyktyńskie

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Opactwo benedyktyńskie
  • Atrakcja całoroczna

Opactwo benedyktyńskie w Pannonhalmie powstało w 996 roku z inicjatywy księcia z rodu Arpadów - Gejzy. Jest to najstarszy obiekt sakralny na Węgrzech. W XIII w. oparł się najazdowi Mongołów Dżyngis Chana. Wtedy też powstał obecny kościół klasztorny pw. św. Marcina (jako trzecia budowlą stojąca w tym miejscu). W kolejnym stuleciu opatem klasztoru był książę piastowski Władysław Biały. W XV w. opactwo znacznie rozbudował król Maciej Korwin. Pod koniec XVI w. na ponad 40 lat zajęli je Turcy i zamienili na meczet. W XVIII w. przebudowano je w stylu barokowym, a rozbudowa w następnym stuleciu wzbogaciła klasztor o bibliotekę i 50-metrową wieżę. Obecnie biblioteka posiada zbiór 400 tys. woluminów, w tym dokument z XI w. z najstarszym zachowanym tekstem w j. węgierskim. Od początku XIX stulecia benedyktyni zastali zobowiązani do prowadzenia działalności edukacyjnej, która trwa do dzisiaj. W 1939 r. dobudowano budynek gimnazjum i internatu. W 1996 Pannonhalmę odwiedził papież Jan Paweł II, a zabytek został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dla turystów opactwo udostępnia trasę turystyczną po kościele i bibliotece. Wstęp przez cały rok, w sezonie (VI-VIII) od godz. 9:00 do 18:00, z przerwami na nabożeństwa i modlitwy zakonników. Dla grup zorganizowanych udostępniono również winiarnię.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Mury obronne
Dziedziniec
Portal klasztorny
Kościół
Biblioteka

Filmy

Wonders of Hungary: Pannonhalma Archabbey

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Opactwo - Pannonhalmi Főapátság Vár 1., Pannonhalma   tel. +36 96 570 191 (informacja, rezerwacje;+36 96 570 100), opactwo kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Pannonhalma - Opactwo benedyktyńskie

format D: N47.5533638°,  E17.7614315°
format DM: 47° 33.201828'N, 17° 45.68589'E 
format DMS: 47° 33' 12.11''N, 17° 45' 41.15''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Opactwo to wielka budowla, którą można  zobaczyć z odległości wielu kilometrów. Wygląda bardzo dostojnie na szczycie samotnej góry.  Darmowy parking utworzono trochę niżej, aby przed bramą wjazdową nie było ruchu samochodowego. Część parkingu  jest zadaszona i bez problemu  udało nam się znaleźć miejsce  w cieniu. Do opactwa dostajemy się bezpośrednio z parkingu  przez budynek centrum turystycznego z kasą, który posiada naziemne przejście nad drogą prowadzące wprost do parku klasztornego - zrobiono to  bardzo zmyślnie. 
Po wyjściu z lasku widać przysłonięte przez drzewa potężne mury obronne, klasztor był bowiem budowlą ufortyfikowaną.  Tutaj stoi  budka z  lodami i kawą, jest też toaleta.
Opactwo zwiedza się samodzielne z audio-przewodnikiem w języku polskim, który dostajemy w bocznej bramie.  Sprzęt działa bardzo dobrze, a informacje są ciekawe. Odpowiednie teksty uruchamiają się automatycznie po wejściu w strefę czujników rozmieszczonych na całej trasie.  Byliśmy  zdziwieni jak bardzo nasz 7-latek zasłuchał się w nie i chętnie zwiedzał cały obiekt. 
Dla turysty zabytek składa się z dziedzińca, fragmentu klasztoru, kościoła z kryptą oraz biblioteki. Reszta budowli jest niedostępna.
Dziedziniec pełni funkcję punktu widokowego,  rozciąga się stąd piękny widok na okolicę  (niestety na wieżę wstępu nie ma). W mrocznych, monumentalnych wnętrzach  można poczuć atmosferę świątyni z 1000-letnią historią. Popsuło ją nieco  pojawienie się wycieczki z przewodnikiem, która zakłóciła absolutną ciszę tam panującą.  Wspaniałe są sklepienia, polichromie, witraże, portale. Równie pięknie wygląda biblioteka, bardzo bogato dekorowana sztukaterią i malowidłami, wypełniona po sufit starymi księgami. Widzieliśmy podobną w Egerze, ale ta jest znacznie większa. Na koniec jest sklepik i wystawa zdjęć, ale mało ciekawa. 
Pozostaje pewien niedosyt, że do oglądnięcia jest jedynie niewielki procent opactwa (pełni ono jak przed wiekami funkcje - klasztorne i edukacyjne), ale ponieważ audio-przewodnik każe się zatrzymywać bardzo często, to  zwiedzanie  trwa  ok. 1 godziny. Samo przejście trasy turystycznej bez wsłuchiwania się w informacje może zająć tylko 20-30 minut. 
Dodatkowo można obejść cały klasztor dookoła oraz przejść na drugą stronę drogi, gdzie w dole znajduje się  arboretum i ogród zielny.

Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
czerwiec 2015
Zdjęcie
Mury obronne
Dziedziniec
Portal klasztorny
Kościół
Biblioteka

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Pannonhalma w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Pannonhalma wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.