Widok ogólny

EGERSZALOK - Kąpielisko termalne Saliris

 
3.5 (2)
Hot   23638 1

EGERSZALOK - Kąpielisko termalne Saliris

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Kąpielisko termalne Saliris
  • Atrakcja całoroczna

Kąpielisko termalne w Egerszalok powstało wraz z ekskluzywnym kompleksem wypoczynkowo-leczniczym Saliris Resort w 2007 roku. Woda o temp. ok. 67 st C. pobierana jest z unikalnego źródła bijącego z wapiennego wzgórza, tworząc białe tarasy przypominające w mianiaturze słynne tureckie w Pamukkale. Źródło odkryto przypadkiem w 1961 r. przy okazji poszukiwania ropy naftowej, choć pierwsza wzmianka o tutejszej gorącej wodzie pochodzi już z 1730 r. Zawiera ona sód, siarkę oraz związki wapnia, magnezu i krzemu (np. kwas taurocholowy i kwas metakrzemowy), co szczególnie pomaga w schorzeniach stawów i w rekonwalescencji po operacjach. Woda uznana została przez ministerstwo zdrowia za leczniczą w 1992 r. Niewielkie kąpielisko termalne który tu początkowo zbudowano istnieje do dziś w postaci osobnego, choć także należącego do Saliris Resort kąpieliska Nosztalgia, położonego przy bezpłatnym parkingu. Główny kompleks oferuje w sumie 17 basenów krytych i otwartych o powierzchni wody 1900 m2, a także kilka łaźni: fińską, tureckę, rosyjską, parową, bio, kabinę aromatyczną. Baseny są czynne codziennie w godz. 10:00 - 20:00. Bilety wstępu dostępne są albo na 3 godziny albo na cały dzień. Specjalna zniżkowa oferta przygotowana jest na wstęp wieczorny od godz. 17 do 20, ale z wieloma wyjątkami (np. weekendy). Szczegóły pod podanym wyżej adresem WWW, gdzie można także zobaczyć aktualne procentowe zapełnienie kąpieliska (pasek z tytułem A fürdő telítettsége).

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Brodzik
Widok na źródło w wapieniach
Basen ze zjeżdżalnią i do skoków
Widok ogólny
Na zewnatrz
Jden z baseników w korytarzu do moczenia stóp

Filmy

Saliris Resort 2017 - Drón videó

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Spa & Gyógy- és Termálfürdő - Forrás u. 6, Egerszalók   tel. +36 36 688 500 , +36 36 688 661 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Egerszalok - Kąpielisko termalne Saliris

format D: N47.8541567°,  E20.3335909°
format DM: 47° 51.249402'N, 20° 20.015454'E 
format DMS: 47° 51' 14.96''N, 20° 20' 00.93''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
3.5(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
dorosłym się nawet podobało, ale dzieci zawiedzione. obiekt bardziej dla emerytów.
straszna drożyzna
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
10 i 15 lat
Data pobytu
lipiec 2019
BM
Ocena atrakcji
 
3.0
To chyba  najdroższe baseny na Węgrzech. Nasz pierwszy przyjazd  tutaj kilka lat temu, jeszcze za czasów budowy ośrodka zakończył się odwrotem - gdy zobaczyliśmy cennik przecieraliśmy oczy ze zdumienia. Za całodzienny bilet  zapłacilibyśmy   sumie 3x więcej niż w pobliskim  Egerze czy Mezokovesd! Niemniej jednak  nie żałowaliśmy przyjazdu, bo cały kompleks jest dość wyjątkowy i warto go zobaczyć nawet nie wchodząc do środka. Wielki hotel  z basenami na tarasie,  otoczony przez staw z nenufarami,  a obok  źródełko bijące  w wapiennych pokładach i spływające po białym wzgórzu - niecodzienny widok.
Obecnie   nadal jest bardzo drogo, wprowadzono jednak promocyjne wejście od godz. 17, więc przy okazji  pobytu w Egerze postanowiliśmy  z tego skorzystać, bo byliśmy bardzo ciekawi co oferuje to luksusowe kąpielisko.
Na miejscu okazało się, że  dużo osób  korzysta z tej promocji. Darmowy parking jest jednak ogromny i pomieści wszystkich  chętnych (odległość od wejścia ok. 200 m). Trochę przeraziła nas kolejka do kas, ale że jest ich kilka to posuwa się bardzo szybko.
Szatnie i hala basenowa nie wyróżniają się niczym od podobnych obiektów. Obchodząc na początku cały kompleks  szukaliśmy atrakcji godnych  tej wysokiej ceny  no i  nie znaleźliśmy! 
Są może ze 2-3 unikatowe rzeczy, jak np. korytarz z rządem  baseników z płytką wodą o różnej temperaturze i kamieniami na dnie.  Przejście po nich znakomicie wpływa na nasze zdrowie. Niemniej jednak  jest to coś z czego skorzystamy maks. kilka razy, a dzieciaki pewnie w ogóle, bo kamienie kłują w stopy, a w najzimniejszym basenie woda je zamraża.
Dla dzieci są 2 baseny w tym jeden brodzik dla najmłodszych z dosyć dużą zjeżdżalnią o kształcie tęczy (synowi nie spodobała się) i drugi dla nieco starszych z bardzo fajną rurą,  wyglądająca jakby była wydrążona w skale (to była chyba największa tutejsza atrakcja). Dorośli też mogą z niej zjeżdżać, bo innych zjeżdżalni brak. Obok jest głęboka niecka do skoków  i trochę to dziwne usytuowanie, bo skaczący zachlapują  wszystkich dookoła.
Robiąca wrażenie liczba 17 basenów w rzeczywistości  wydaje się przesadzona - nie odczuliśmy, że jest ich aż tyle.  A ich atrakcyjność z punktu widzenia rodziny z dzieckiem jest na marnym  poziomie, bo służą głównie do odpoczynku i masaży wodnych.  Mają one często ułożenie  piętrowe, tzn.  część jest wygrodzona i położona nieco wyżej bądź niżej, co zwiększa powierzchnię brzegów, przy których  relaksują się kuracjusze, więc tłoku nie ma.
Podczas naszego pobytu pogoda była fatalna, padał deszcz, więc baseny na zewnątrz były raczej tylko dla masochistów. Tam również nie dostrzegłem  nic specjalnego, ale część była w remoncie, a pozostałe  działały na pół gwizdka, tzn. była tylko woda i żadnych wodotrysków. Był też zamknięty  bar i nieczynna mała strefa dla dzieci. Podłoże  jest wybetonowane i  nie ma mowy o rozłożeniu namiociku. Własnego ręcznika chyba też nie - trzeba korzystać z leżaków i krzeseł, które są dostępne za darmo na miejscu.
Tak więc bawiliśmy się tylko w krytej część kompleksu i 2,5 godziny wystarczyły nam w zupełności. Wszyscy byli średnio zadowoleni, a dłużej siedzielibyśmy już na siłę. 
Nie wiem więc skąd się bierze tak wysoka samoocena tego kąpieliska.  Być może  ma to uzasadnienie w dużych walorach  leczniczych  tutejszej wody, może przy ładnej pogodzie baseny zewnętrzne stanowią jakąś super atrakcję - na pewno przyjemnie tam siedzieć w słoneczku patrząc na wapienne wzgórze  i spływająca wodę. Jest ogólnie ładnie i kolorowo, ale uważam, że standardowe ceny jakie tu ustalono są całkowicie oderwane od rzeczywistości.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
sierpień 2014
Zdjęcie
Brodzik
Widok na źródło w wapieniach
Basen ze zjeżdżalnią i do skoków
Widok ogólny
Na zewnatrz
Jden z baseników w korytarzu do moczenia stóp

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Egerszalok w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Egerszalok wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.