Budynek Liceum z wieżą

EGER - Magiczna Wieża

 
6.0 (1)
  6734 1

7

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Magiczna Wieża

Magiczna Wieża (Varázstorony) w Egerze to część barokowego budynku Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Egerze znajdującego się na starym mieście. Budynek ten, nazwany Liceum, powstał w XVIII w. dzięki hrabiemu i biskupowi Karolowi Esterhazemu, który dążył do utworzenia w nim uniwersytetu. Nie zgodziły się na to władze w Wiedniu (cesarzowa Maria Terasa i jej następca Józef II), bowiem nie chciano aby na Węgrzech działało więcej wyższych uczelni (niż 1 w Budzie), poza tym obawiano się nauczania studentów przez księży. Powstała więc szkoła średnia oferująca 4 fakultety. W wieży budynku (o wysokości 53 m) na 9. piętrze zainstalowano system optyczny zbliżony do peryskopu, złożony z ruchomych soczewek, rzucający obraz miasta na ekran położony horyzontalnie. Takie specyficzne obserwatorium to tzw. camera obscura (ciemny pokój) i obecnie są tylko 3 podobne na świecie (pozostałe w Adelajdzie i Edynburgu), ale w Egerze jest najstarsze (1776 r.). Pokazy odbywają się co pół godziny. 3 piętra niżej turyści mogą zwiedzić niewielkie Muzeum Astronomii i Magiczny Pokój - z interaktywnymi stanowiskami naukowymi. Dodatkowo dostępny jest też punkt widokowy. Wspólny bilet do nabycia na parterze Liceum. Osobno oferowany jest pokaz w planetarium. Placówka jest otwarta przez cały rok w zmiennych godzinach, w sezonie (V-VIII) od 9:30 do 17:30, po sezonie tylko w wybrane dni. Należy wejść min. na 1 godzinę przed zamknięciem.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Camera obscura
Muzeum Astronomiczne
Widok z tarasu
Magiczny Pokój
Hol wejściowy
Budynek Liceum z wieżą

Filmy

Líceum TV - Eger Camera Obscura
Magic Tower - Eger, Hungary

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Esterhazy Foiskola-Varázstorony - Eszterhazy tér 1., Eger   tel. +36 30 221 93 76 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Eger - Magiczna Wieża

format D: N47.9000755°,  E20.3758264°
format DM: 47° 54.00453'N, 20° 22.549584'E 
format DMS: 47° 54' 00.27''N, 20° 22' 32.98''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Zwiedzanie gmachu Liceum warto rozpocząć od holu wejściowego, który posiada niesamowitą akustykę. Dzieciaki mogą trochę poszaleć szukając miejsc gdzie tupniecie czy klaśnięcie da najbardziej zwielokrotnione echo, a dzięki licznym i grubaśnym filarom zabawa w chowanego też jest niezła.  
Potem czeka nas długa wspinaczka po schodach. Na jednym bilecie mamy aż 4 atrakcje:  muzeum astronomii, magiczny pokój, camera obscura,  taras widokowy i wszystkie znajdują się na najwyższych kondygnacjach budynku, a właściwie w jego wieży. 
Muzeum to zaledwie  jedno skromnie wyposażone pomieszczenie.  Stoi w nim kilkanaście zabytkowych teleskopów. Przez jeden z  nich możemy zaobserwować pająka. Na podłodze biały marmur wskazuje  linię południka przebiegającego przez budynek. Na korytarzu można jeszcze zobaczyć odtworzoną  pracownię astronoma, ale także nie jest to nic szczególnego.  Plus tylko za to, że dla Polaków  przygotowano opis na kartce, choć styl polszczyzny pozostawia wiele do życzenia.
Ciekawszy jest Magiczny Pokój, gdzie można przeprowadzić i zaobserwować kilka doświadczeń  naukowych. Co ok. 30 min odbywa się mały wykład z pokazem działania urządzeń w ciemności, a potem można z nich korzystać. Choć i ta sala jest skromna (zupełnie inna skala niż wielkie centra naukowo-rozrywkowe w Polsce jak  Hewelianum czy Młyny Wiedzy) to jednak przyciąga uwagę najmłodszych i zostaliśmy tu na 2 cykle zabawa + wykład. Można m.in. poeksperymentować z laserem, robić balon z worka, włączać różne efekty świetlne  itp.
Za to camera obscura to już atrakcja pierwszej klasy. Wyjątkowa rzadkość i robi wielkie wrażenie. Stoimy w  całkowitej ciemności dookoła stołu i obserwujemy na blacie życie miasta na zewnątrz i to w kolorze! Prowadzący  steruje soczewkami, tak aby przybliżyć różne punkty miasta i omawia je. Dla  obcokrajowców objaśnia niektóre rzeczy w j. angielskim. Najlepsze są widoki  elementów  ruchomych  jak  samochody czy ludzie. Polecam zabranie ze sobą zwykłej kartki papieru, aby podkładać je np. pod jadący autobus. Fajny efekt i zabawa dla dzieci. Mieliśmy szczęście, że nasza grupa liczyła tylko 8 osób, więc nikt nie musiał się przeciskać, aby wszystko widzieć. Pamiętam, że przed laty w tłumie było znacznie gorzej - niestety  średnica stołu jest dosyć mała.
Ostatnia atrakcja to punkt widokowy. Jest to obszerny taras na otwartym powietrzu, z widokiem w każdą stronę. Świetne miejsce aby popatrzeć z góry na  piękny Eger.  Do dyspozycji są 2 lunety bez żadnych opłat, szkoda tylko że tak wysoko ustawione, że mniejsze dzieci nie dają rady z nich korzystać bez podtrzymywania. Można tu np. spędzić czas oczekując na pokaz camera  obscura, bo taras mieści się obok niego.
W sumie więc Liceum z Magiczną Wieżą zapewnia minimum godzinę dobrej rozrywki, my spędziliśmy tam prawie dwie.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
sierpień 2014
7
Camera obscura
Muzeum Astronomiczne
Widok z tarasu
Magiczny Pokój
Hol wejściowy
Budynek Liceum z wieżą

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Eger w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Eger wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.