Malowidła na sklepieniu

EGER - Biblioteka Archidiecezjalna

 
3.0 (1)
  4182 1

Malowidła na sklepieniu

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Biblioteka Archidiecezjalna
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Egerska Biblioteka Archidiecezjalna powstała w 1793 r., z inicjatywy biskupa Karola Esterhazyego. W zamierzeniach miała to być część przyszłego uniwersytetu, który jednak nie powstał z przyczyn politycznych. W tej sytuacji fundator nazwał jego niedoszłą siedzibę Liceum, utworzył w niej szkołę średnią, a biblioteka z księgozbiorem ponad 20 tys pozycji z 4 dziedzin: prawa, medycyny, teologia, nauki humanistyczne została przekazana do użytku publicznego. Do dzisiaj przechowuje się w niej działa pisane w 30 językach świata, a liczba pozycji wzrosła do 135 tys. Do najcenniejszych należą średniowieczne kodeksy, starodruki i jedyny na Węgrzech rękopis Mozarta. Salę biblioteki zdobi wysokiej klasy XVIII-wieczne malowidło na sklepieniu autorstwa J. Krackera i J. Zacha przedstawiające uroczyste rozpoczęcie Soboru Trydenckiego. W 4 rogach sklepienia przedstawiono różne etapy rokowań soborowych. Meble biblioteczne pochodzą z tego samego okresu, a wykonane są z białego dębu bez użycia gwoździ. Drewniane reliefy ukazują 24 wybitnych przedstawicieli nauki, w tym Kopernika i Galileusza. Biblioteka znajduje się na 1. piętrze budynku i jest otwarta dla turystów codziennie oprócz poniedziałków, w sezonie (V-IX) od godz. 9:30 do 15:30, po sezonie krócej i niekiedy tylko w weekendy.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Malowidła na sklepieniu

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

BIBLIOTHECA ESZTERHAZYANA - Eszterházy tér 1., Eger   tel. +36 30 328 30 30 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Eger - Biblioteka Archidiecezjalna

format D: N47.9000539°,  E20.3755474°
format DM: 47° 54.003234'N, 20° 22.532844'E 
format DMS: 47° 54' 00.19''N, 20° 22' 31.97''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
3.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
3.0
Biblioteka to jedno z miejsc udostępnionych do zwiedzania w  potężnym  gmachu egerskiego Liceum, ale to mniej atrakcyjne. To znaczy z punktu widzenia przeciętnego turysty, bo pewnie historyk sztuki czy bibliofil wpadnie w zachwyt.  Do zwiedzenia  jest zaledwie jedna duża sala, ale nie byle jaka, bo wspaniale wyglądająca oraz wypełniona po sufit starymi woluminami. 
Niestety nie uwiecznimy tego na zdjęciach, bo obowiązuje całkowity zakaz fotografowania. Nie da się też wejść na piętro. Tak więc można jedynie obejść salę dookoła, z bliska przyjrzeć się wystawionym w gablotkach dziełom, a przede wszystkim podziwiać niesamowite sklepienie z malowidłem soboru trydenckiego oraz inne ozdobne detale. Sala jest naprawdę piękna, ale żądanie za jej oglądnięcie 15 zł to jakieś nieporozumienie. 
Jest to bowiem  atrakcja na ok. 10 minut, a z dziećmi nie ma nawet po co  wchodzić. 
Dobrze, że przynajmniej  przygotowano opis po polsku, więc można dowiedzieć się czegoś więcej niż 2 zdania, które zawierają zwykle przewodniki.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
sierpień 2014
Malowidła na sklepieniu
Malowidła na sklepieniu

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Eger w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Eger wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.