EGER - Miasto pod miastem

EGER - Miasto pod miastem

 
4.5 (2)
  8865 1

EGER - Miasto pod miastem

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Miasto pod miastem
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę

"Miasto pod miastem" (Város a város alatt) tworzą piwnice, które pod Egerem zaczęły powstawać w końcu XVII w. Gdy Turcy opuścili Eger, biskupi będący jego właścicielami postanowili nie odbudowywać swej siedziby na terenie wzgórza zamkowego, lecz niżej w centrum miasta. Jako budulec posłużył tuf riolitowy, wydobywany z okolic zakupionej parceli. Wyrobiska pozostawiały tunele, które wykorzystywano do przechowywania wina, a były go tu ogromne ilości (ok. 12 mln litrów rocznie), ponieważ biskupi pobierali dziesięcinę najchętniej właśnie w tej formie. Mieszkańcy Egeru również posiadali swoje podziemne składowiska i były one połączone. Szacuje się, że 643 piwnice tworzyło łącznie 147 km korytarzy. Wiele z nich zawaliło się w XX w, inne zostały podzielone. Wina leżały tu jeszcze w 1947 r., potem zostały skonfiskowane przez komunistyczne władze. W latach 60-tych część z piwnic uratowano wzmacniając betonem. Od tej pory nie można już było trzymać w nich wina, ponieważ szlachetna pleśń związana ze składami wina nie może rozwijać się na betonie. W 2007 roku piwnice zostały wybrane do grona 7 cudów architektonicznych Węgier. Obecnie dostępne dla turystów piwnice to kilkusetmetrowy fragment z pierwotnie 4 km głównego korytarza. Są one prawie puste, ale planuje się zorganizowanie wystawy interaktywnej oraz 24 scenek z historii miasta z wykorzystaniem figur woskowych. Do 2014 r. wykonano 1 z nich. Problemem pozostaje woda z podziemnego źródła, która zatrzymuje się w piwnicach. Zwiedzanie przez cały rok w godz. 10-19 (IV-IX) i 10-17 (X-III). Temperatura w środku: 12 st. C.
Uwaga! Od 2017 roku atrakcja zmieniła właściciela, program zwiedzania i siedzibę. Aktualnie wejście jest przeniesione ok. 150 m na północ od bazyliki, zwiedzanie jest znacznie droższe, ale obejmuje także multimedialną podróż w czasie (Időalagút) przez ważne dla miasta wydarzenia, trwa ok. 90 minut.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Korytarz z dawnymi sprzętami
Pomost nad mokrym korytarzem
Korzenie
Ciekawe nacieki
Podziemny korytarz
EGER - Miasto pod miastem

Filmy

VÁROS A VÁROS ALATT

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Város a Város Alatt / Idoalagut - Városfal u. 1, Eger   tel. +36 70 414 5004 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Eger - Miasto pod miastem

format D: N47.901629°,  E20.371655°
format DM: 47° 54.09774'N, 20° 22.2993'E 
format DMS: 47° 54' 05.86''N, 20° 22' 17.96''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
4.5(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Wiele się zmieniło. Teraz to jest "Podróż w czasie". Bajery, lasery itp. Fajne, choć nie tanie.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
lipiec 2019
ML
Ocena atrakcji
 
4.0
Choć już kilku razy odwiedziliśmy Eger, to  nie znaliśmy tej atrakcji, mimo że wejście znajduje się w popularnej części  miasta, przy schodach do bazyliki. Można się tutaj schronić podczas dokuczliwych  upałów - przez ok. 40 minut będziemy przebywać w chłodnym, ale całkiem  przyjemnym klimacie. Zarzuciliśmy wszyscy coś na ręce i było w sam raz, część turystów miała jednak całkowicie odsłonięte ręce oraz nogi i  nie szczękali zębami. 
Piwnice zwiedza się z przewodnikiem. Bardzo miło, że pomyślano o Polakach i na wejściu otrzymaliśmy  kilka kartek z ogólnym  opisem w naszym języku oraz szczegółami dotyczącymi poszczególnych charakterystycznych miejsc podziemi. Są to wybetonowane i dosyć szerokie piwnice, przypominające schrony wojskowe.  Tylko mały fragment jest oryginalnym korytarzem bez betonu. Wilgotność jest bardzo duża, w wielu miejscach stoi woda i czasem chodzi się po drewnianych pomostach. Nie ma  za wiele do oglądania, ale natura wytworzyła kilka ciekawostek jak np. forma naciekowa o wyglądzie wodospadu, która w tutejszym mikroklimacie narasta w ekspresowym tempie - ok. 300  razy szybszym niż w naturalnej jaskini albo niesamowite korzenie drzewa, które przedostały się do piwnicy i pobierają stąd wodę.
Zagospodarowanie przez człowieka w roku 2014 sprowadzało się do scenki z figurą górnika, składowiska beczek, wystawy dawnych  narzędzi i gdzieniegdzie leżą też jakieś stare detale architektoniczne  - na razie więc wygląda to marnie, ale ma być lepiej.  Pod koniec jest wnęka, gdzie dzieciaki  mogą się  nieco pobawić w rzucanie do celu. Na pewno zainteresują ich też drewniane rynny, którymi odprowadzana jest w korytarzach  woda - przypomina to  płynącą  rzekę na wysokości ok. 1 metra.
W sumie atrakcja nie najwyższych lotów, ale zobaczyć warto. Polecam zabranie latarki, aby dokładnie przyjrzeć się korzeniom czy naciekom.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
sierpień 2015
Zdjęcie
Korytarz z dawnymi sprzętami
Pomost nad mokrym korytarzem
Korzenie
Ciekawe nacieki
Podziemny korytarz
EGER - Miasto pod miastem

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Eger w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Eger wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.