Jedna z komnat

GYULA - Zamek średniowieczny

 
5.0 (1)
  3894 1

GYULA - Zamek średniowieczny

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek średniowieczny
  • Atrakcja całoroczna

Zamek w nadgranicznym mieście Gyula powstał na przełomie XIV i XV wieku z inicjatywy rodu Maróthy. Następnie właścicielami był m.in. nieślubny syn króla Macieja Korwina - Jan oraz Jerzy Hohenzollern, margrabia brandenburski, późniejszy książę raciborski, pan dóbr bytomskich i założyciel Tarnowskich Gór. W XVI wieku zbudowano zachowany do dziś okrągły bastion dla broni artyleryjskiej. Warownia był w tym okresie kilkakrotnie bezskutecznie oblegana przez Turków, aż w końcu sułtan Sulejman Wspaniały zdobył ją w 1566 roku po 2-miesięcznym oblężeniu. Na początku XVIII wieku wojska austriackie walczące z tzw. powstaniem kuruców (powstanie chłopstwa przeciw Habsburgom pod przywództwem magnata Franciszka II Rakoczego) zniszczyły zewnętrzne obwarowania, które nie zostały już nigdy odbudowane. W latach 50-tych XX wieku rozpoczęto restaurację uszkodzonych murów, ale muzeum otworzono dopiero w latach 90-tych. Obecny zamek nie posiada oryginalnej wysokości - pierwotnie był wyższy. Można w nim zwiedzić 24 sale i wejść na wieżę . Jest najlepiej zachowanych zamkiem średniowiecznym typu nizinnego zbudowanym z cegły na terenie Europy Środkowej. Można go zwiedzać przez cały rok, w lipcu i sierpniu w godz. 9:00-19:00, po sezonie krócej.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok z wieży
Widok z murów na dziedziniec
Zamek z boku, widać Rondellę
Kaplica zamkowa
Jedna z komnat

Filmy

Wonders of Hungary - Gyula Castle

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Gyulai var - Várkert 1, Gyula   tel. +36 66 650 218 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Gyula - Zamek średniowieczny

format D: N46.6461886°,  E21.2858767°
format DM: 46° 38.771316'N, 21° 17.152602'E 
format DMS: 46° 38' 46.28''N, 21° 17' 09.16''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Zamek położony jest za basenami termalnymi. Wygląda ciekawie - wysoka ceglana bryła o kanciastych bokach z wieżą po środku. Obwieszona flagami, prawdopodobnie rodów rycerskich albo współczesnych bractw, nad którymi góruje oczywiście flaga węgierska. Widać, że nie mają tu dylematów dyrektora naszego Wawelu (niejakiego Jana Ostrowskiego), który bronił się jak mógł przed wystawieniem na królewskiej rezydencji  polskich barw narodowych. 
Przy warowni stoi okrągła budowla zwana Rondellą. Jest to bastion, w którym można zobaczyć malutką wystawę pocisków armatnich. Resztę obiektu zajmuje knajpka ze stolikami na wolnym powietrzu, w której można było wieczorami oglądać mecze Mistrzostw Świata 2014 w Brazylii. Część stolików jest pod dachem, chroniącym przed deszczem i słońcem.  
Zabytek zwiedza się samodzielnie, wędrując po 2 kondygnacjach zabudowań zamkowych i tarasie na koronie murów.
Oglądamy szereg pomieszczeń wyposażonych w dawne przedmioty  i meble, m.in. salę rycerska, sypialnię, kuchnię, kaplicę (bez wyposażenia),  jest też warsztat kowala,  pokój z pamiątkami po turkach i kilkanaście innych  sal. Ekspozycja raczej skromna i czasem zabytkowe rzeczy uzupełnione są stylizowanymi, ale zwiedzanie gotyckich komnat jest przyjemne, szczególnie w upalne dni.
Bogata jest natomiast wystawa dawnej broni - to jedyna "gablotkowa" ekspozycja" na zamku. Można zobaczyć   piękne okazy broni palnej i białej, jest tu też terminal komputerowy, więc dzieciaki mogą się  czymś zająć. W jednej salce są jeszcze dla nich i dla dorosłych  kostiumy, przystosowane do robienia sobie  zdjęć w historycznych szatach.
Najwyższy poziom służy do spaceru po murach i oglądania okolicy z góry. Jednak wysokość nie jest zbyt duża w porównaniu do rosnących wokoło drzew i dopiero po wejściu na wieżę odsłania się ciekawszy widok, ale i tak nie jest on porywający. Najlepiej widać fragment  dawnej fosy, czyli obecnie staw, po którym można popływać rowerem wodnym.
W sumie to dobrze zagospodarowany zabytek, można się oderwać od teraźniejszości. Szkoda, że  my trafiliśmy akurat na jakąś imprezę i wewnętrzny dziedziniec był "zagracony" podestem z ławkami i rusztowaniami, co trochę psuło klimat...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
czerwiec 2014
Zdjęcie
Widok z wieży
Widok z murów na dziedziniec
Zamek z boku, widać Rondellę
Kaplica zamkowa
Jedna z komnat

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gyula w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gyula wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.