Salamandra nad muzeum

SZINPETRI - Gigantyczna książka

 
3.0 (1)
  4069 1

Zbliżenie na książkę

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Gigantyczna książka
  • Atrakcja całoroczna

Największa książka świata została ukończona w 2010 roku przez Bélę Varga i Gábora Varga (ojca i syna). W tym samym roku została zapisana w Księdze Rekordów Guinnessa. W 2012 roku utraciła swój tytuł na rzecz nieco większej księgi z Dubaju. Atrakcja jest położona we wsi Szinpetri, sąsiadującej z miejscowością Josvafo, znaną z jednego z wejść do jaskini Aggtelek. Książka ma wymiary 4,2 m x 3,8 m (okładka) i waży 1420 kg. Posiada 346 stron poświęconych Parkowi Narodowego Aggtelek. Prywatne muzeum, które ją udostępnia, posiada również własny młyn wodny i przedstawia ekspozycję o dawnym druku, Gutenbergu i wytwarzaniu papieru. Obiekt jest udostępniony od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-17:00.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Koło młyńskie napędza to urządzenie
Działające koło mlyńskie
Salamandra nad muzeum
Zbliżenie na książkę

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

A világ legnagyobb könyve - Dózsa Gy. 100, Szinpetri   tel. +36 48 464 220 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Szinpetri - Gigantyczna książka

format D: N48.4821253°,  E20.6194218°
format DM: 48° 28.927518'N, 20° 37.165308'E 
format DMS: 48° 28' 55.65''N, 20° 37' 09.92''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
3.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
3.0
Reklamy wokół Parku Narodowego Agttelek wyglądają zachęcająco -  okładka wielkiej księgi i opierająca się o nią malutka postać - największa książka świata. Rzeczywistość wygląda jednak trochę inaczej. 
Atrakcja umieszczona jest w bardzo ładnych prywatnych zabudowaniach nad rzeką i przy stawie, których część zamieniono na muzeum. Uroku okolicy dodaje wzgórze, na którego zboczu widać wielki rysunek salamandry  czyli symbolu miejscowego parku narodowego.  
Po wykupieniu biletu czekaliśmy dłuższą chwilę aż przewodnik skończy oprowadzać wcześniejszą grupę. Oprócz nas nie było nikogo, ale  po chwili dojechało parę osób. 
Księga rzeczywiście imponuje wielkością tylko szkoda, że traktuje się ją jak świętość! Jest odgrodzona barierką i jedna połowa wisi na linach, druga leży. Jest nie tylko unieruchomiona, ale  nie można jej nawet dotknąć, o zmianie strony nie wspominając! A fajnie byłoby sprawdzić z jakiego papieru jest zrobiona i zobaczyć przynajmniej parę stron, a tak  turyści mogą jedynie podejść i zrobić sobie zdjęcie.
Obok leżała jednak mniejsza wersja wielkiej księgi, wydawałoby się że właśnie po to aby zwiedzający dokładnie mogli się z nią zapoznać, ale nie. Ona także jest niedotykalna, tylko przewodnik (w rękawiczkach!) mógł ją dotknąć i nawet łaskawie  przerzucił  kartkę. 
Jest to jakieś kompletne kuriozum, nie rozumiem sensu tworzenia tak beznadziejnej ekspozycji!
Na szczęście to nie wszystko co można tu oglądnąć. W drugiej części budynku mamy wystawę poświęconą drukarstwu. Można zobaczyć stare maszyny  i akcesoria drukarskie i co najciekawsze, prezentowane jest działanie koła młyńskiego, które napędza dawne urządzenie do wytwarzania papieru. Oglądamy to zarówno z zewnątrz jak i  wewnątrz budynku. 
Przewodnik cały czas coś opowiada, być może interesująco, ale tylko po węgiersku. Jednak  czasami próbował nam przekazać istotne informacje  mieszaniną niemieckiego i angielskiego. Wszelkie plansze i podpisy także tylko w j. węgierskim. 
Zwiedzanie trwa ok. 30 minut.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
sierpień 2014
Zbliżenie na książkę
Koło młyńskie napędza to urządzenie
Działające koło mlyńskie
Salamandra nad muzeum
Zbliżenie na książkę

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Szinpetri w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Szinpetri wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.