VÖRÖS-TÓ - Jaskinia Baradla

VÖRÖS-TÓ - Jaskinia Baradla

 
6.0 (1)
  5201 1

Jaskinia

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Jaskinia Baradla
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Jaskinia Baradla to ponad 25-kilometrowa grota położona na terenie 2 obszarów chronionych: węgierskiego Parku Narodowego Aggtelek i Parku Narodowego Słowacki Kras. Jaskinię wydrążały podziemne cieki wodne 1,5-2 mln lat temu. Ze względu na wyjątkowe cechy przyrodnicze, w 1985 r. została wpisana na listę UNESCO. Odkryto ją już w XVI wieku, a pierwsze badania przeprowadzono 2 stulecia później. Przed II wojną św. zainstalowano wewnątrz oświetlenie elektryczne. Archeolodzy odnaleźli ślady pobytu ludzi z epoki neolitycznej, m.in. narzędzia, a z epoki brązu i żelaza biżuterię, broń oraz pozostałości pochówków. Turyści mogą zwiedzać jaskinię z 3 miejsc po stronie węgierskiej i 1 ze słowackiej. Trasa turystyczna z Vörös-tó (Czerwone Jezioro) określana jest jako średnia i ma długość 2,3 km. Prowadzi do Jósvafö i częściowo pokrywa się z trasą krótką rozpoczynającą się w tej miejscowości. Zarówno wejście jak i wyjście do jaskini są wykonane sztucznie. Po drodze można oglądnąć największy stalagmit na Węgrzech nazwany Obserwatorium o długości 19 m i wadze 800 ton oraz największą sale w całej Baradli - Sale Olbrzymów (rozmiar: 130x40x27 m).
W lipcu 2019 r. w jaskini odkryto skarb z epoki brązu. W pobliżu potoku, pod chodnikiem, po którym chodzą turyści znajdowało się 59 przedmiotów, m.in. ozdoby i wisiory w kształcie ogona jaskółki, fragmenty pięknie zdobionej ceramiki, a także ludzkie szczątki i kości zwierzęce składane jako rytualna ofiara, co świadczy że jaskinia Baradla mogła być kilka tysięcy lat temu ważnym ośrodkiem kultu.
W cenie biletu wstępu zapewniony jest przejazd z powrotem na parking przy początku trasy. Warunki panujące w jaskini to temperatura 10 st. C i wilgotność 95-100%. Dzięki zawartości radonu w powietrzu, nawet godzinny pobyt na podziemnej trasie ma pozytywny wpływ dla osób cierpiących na choroby układu oddechowego.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Trasa biegnie pomostem
Zdjęcie
Kolumna naciekowa
VÖRÖS-TÓ - Jaskinia Baradla
VÖRÖS-TÓ - Jaskinia Baradla

Filmy

VÖRÖS-TÓ - Jaskinia Baradla

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Baradla-barlang - Vöröstó   tel. +36 48 503 000 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Vörös-tó - Jaskinia Baradla

format D: N48.4725402°,  E20.5389961°
format DM: 48° 28.352412'N, 20° 32.339766'E 
format DMS: 48° 28' 21.14''N, 20° 32' 20.39''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
To druga wizyta w Jaskini Baradla. Tym razem wybraliśmy dłuższą trasę z wejścia położonego mniej więcej po środku drogi między miejscowościami Aggtelek i Jósvafö o nazwie Czerwone Jezioro (Vöröstó). Wbrew nazwie nie ma tu żadnego jeziora, tzn. pewnie jest, ale gdzieś dalej i nie widać go z parkingu (darmowego).
Wejście w zupełnie innej formie niż w Aggtelek, zamiast naturalnej skały mamy tu pawilon wybudowany w celu obsługi ruchu turystycznego. Jest w nim kasa, sklepik,  trochę tablic informacyjnych i zdjęć. Na najniższej kondygnacji znajduje się korytarz poprowadzony do jaskini. 
Wędrówka po grocie pełnej stalaktytów i stalagmitów jest fascynująca. Podobnie jak w Aggtelek nie kosztuje to zbyt wiele wysiłku, podłoże jest wybetonowane, przejścia szerokie. Jest jednak znacznie więcej schodów do pokonania,  wspinamy się m.in. aby zobaczyć w całości największy węgierski stalagmit. Ogólnie, widoki są niezapomniane, natura stworzyła tu krajobrazy  z innego świata. I wszystko można dowolnie uwieczniać na zdjęciach czy filmach, także przyświecać sobie własną latarką (zamontowane oświetlenie jest czasowe). Leśne dziadki spod Kielc (z jaskini Raj) zeszliby na zawał, gdyby zobaczyli jaką turyści mają tu  swobodę!!
Porównując z trasą w Aggtelek, ta pierwsza podobała mi się odrobinę bardziej, choć była krótsza. Być może to kwestia tego, że za drugim razem, praktycznie to samo miejsce robi już mniejsze wrażenie. Główna różnica na korzyść Aggtelek to podziemne potoki, które są wypełnione wodą a w Voros-to są one wyschnięte. Nie wiem, czy to kwestia pory roku (w Aggtelek byliśmy na wiosnę), czy jest tak zawsze.  Długość trasy de facto różni się nieznacznie.  W Vöros-to spore odcinki to sztuczne tunele przy wejściu i wyjściu, a trasa trwa 2 godziny dlatego, że na koniec musimy wrócić autokarem do punktu startowego. Także tutaj możemy poznać wspaniałą akustykę panującą w jaskini. Stojąc z boku w ciemności słuchamy muzyki i oglądamy z góry poszczególne części Sali Olbrzymów, które są punktowo podświetlane.  Jest to więc spektakl typu światło - dźwięk, do samej sali się nie schodzi. Na plus Voros-to przemawia większa liczba nacieków o charakterystycznych kształtach, które posiadają swoje nazwy.
Dziwną sprawą  jest, że w Aggtelek potrafili przygotować opis po polsku, a w Voros-to już nie - w kasie dostaliśmy  kartki po angielsku.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
sierpień 2014
Jaskinia
Trasa biegnie pomostem
Zdjęcie
Kolumna naciekowa
VÖRÖS-TÓ - Jaskinia Baradla
VÖRÖS-TÓ - Jaskinia Baradla

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Vörös-tó w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Vörös-tó wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.