AGGTELEK  - Jaskinia Baradla

AGGTELEK - Jaskinia Baradla

 
6.0 (1)
  9716 1

AGGTELEK  - Jaskinia Baradla

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Jaskinia Baradla
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
  • Miejsce na medal 2014

Jaskinia Baradla położona jest na granicy Węgier ze Słowacją, w powstałym w 1985 r. Parku Narodowym Aggtelek (Aggteleki Nemzeti Park). Ogółem na jego terenie znajduje się ok. 280 jaskiń. Baradla jest najdłuższą z nich i drugą na terytorium Węgier - posiada ponad 25 km długości, z tego 1/5 na terenie Słowacji (pod nazwą Domica). Jej zagospodarowanie na cele turystyczne nastąpiło już w latach 30-tych XX-wieku, a w obecnej formie jest dostępna po rekonstrukcji tras pod koniec XX i na początku XXI stulecia. W 1995 r. została wpisana na listę dziedzictwa światowego UNESCO.
Jaskinia powstała 1,5 - 2 mln lat temu w wyniku ruchów skorupy ziemskiej i niszczącego działania podziemnych wód w wapiennych skałach triasowych sprzed 200 mln lat. Stwierdzono, iż żyje w niej 500 gatunków zwierząt, w tym unikatowe malutkie białe raki oraz 20 typów nietoperzy.
W lipcu 2019 r. w jaskini odkryto skarb z epoki brązu. W pobliżu potoku, pod chodnikiem, po którym chodzą turyści znajdowało się 59 przedmiotów, m.in. ozdoby i wisiory w kształcie ogona jaskółki, fragmenty pięknie zdobionej ceramiki, a także ludzkie szczątki i kości zwierzęce składane jako rytualna ofiara, co świadczy że jaskinia Baradla mogła być kilka tysięcy lat temu ważnym ośrodkiem kultu.
Obiekt  można zwiedzać z 3 wejść po stronie węgierskiej i 1 ze słowackiej. Wejście w Aggtelek jest najpopularniejsze i jedyne naturalne (w skale), dostępne dla zwiedzających przez cały rok (w sezonie 5 tur dziennie, poza sezonem 4). Trasa turystyczna z tej miejscowości określana jest jako krótka (1 km), nie ma ograniczeń wiekowych. Temperatura panująca w jaskini to 10 st. C.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Skała z wejściem do jaskini
Podziemny potok Styks
Trasa w jaskini
Widoki w jaskinii
AGGTELEK  - Jaskinia Baradla

Filmy

Wonders of Hungary: Baradla Cave, Aggtelek

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Baradla-barlang - Baradla oldal 1, Aggtelek   tel. +36 48 503 000 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Aggtelek - Jaskinia Baradla

format D: N48.4717354°,  E20.4954816°
format DM: 48° 28.304124'N, 20° 29.728896'E 
format DMS: 48° 28' 18.25''N, 20° 29' 43.73''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Jaskinia położona jest z dala od popularnych miejscowości turystycznych na Węgrzech. Niemniej jednak warto zjechać z głównych dróg, aby zobaczyć ten fenomen przyrodniczy. Nam akurat pogoda pokrzyżowała plany, więc postanowiliśmy szybciej wrócić do domu zahaczając o Aggtelek. 
Dojazd jest dobrze oznaczony, a duży darmowy parking  powinien pomieścić wszystkich chętnych. Stoi przy nim kilka obiektów gastronomicznych.  My korzystaliśmy z  pierwszego, który  posiada  dużą trampolinę (płatną) i w którym właściciel nawet mówi trochę po polsku, ale zadowoleni z jedzenia nie byliśmy.
Wejście do jaskini znajduje się w ogromnej i niesamowicie wyglądającej skale, a  bilety dostępne są w stojącym pod nią budynku.  Trzeba pamiętać że zwiedzanie jest możliwe  tylko  o określonych godzinach (zwykle pełnych). Mimo sporej ilości aut na parkingu, tłoku nie było w ogóle, bez problemu dostaliśmy bilety na 15 minut przed startem, a wraz nimi 4-stronicowy opis jaskini i trasy  w j. polskim (zawiera on trochę błędów, ale ogólnie bardzo przydatny). 
Obok skały  znajduje się informacja turystyczna,  kawiarnia, lody, a także ciekawe tablice informacyjne, m.in. o okolicznych atrakcjach, więc jest się czym zająć podczas oczekiwania na wejście. 
W sumie nasza grupa liczyła zaledwie ok. 10 osób,  warunki zwiedzania były więc świetne. Chodzenie po jaskini nie stanowi żadnej trudności,  jest ona wysoka i szeroka przejścia są przestronne. Podłoże wybetonowano, więc jest wilgotno i mokro, ale nie ma błota. Choć trasa jest krótka to przejście zajmuje ok. 1 godzinę. Nawet najmłodsze dzieci dadzą radę, trzeba tylko mieć ciepłe ubranie, bo mimo długich spodni i ciepłej bluzy, w połowie drogi naszemu synowi zrobiło się jednak zimno.  
Oglądamy prawdziwe bogactwo różnorodnych form naciekowych. Są wielkie stalagmity, stalagnatowe kolumny jak i malutkie niczym igiełki stalaktyty.  Prawie przez całą trasą towarzyszy nam odgrodzone barierką koryto podziemnego potoku, w którego lustrze odbija się wnętrze jaskini, tworząc jeszcze ciekawsze widoki, tak więc miejsce to jest po prostu przepiękne!
Warto mieć własne, mocne latarki aby samemu wyławiać z ciemności co ciekawsze obiekty - ta czynność bardzo zajmuje dzieci. Dzięki otrzymanemu opisowi odnaleźliśmy pozostałości skamieniałych muszli i dowiedzieliśmy się, że ciemne nacieki to pozostałość ludzi pierwotnych, którzy palili tu ogniska! 
Clou programu to największa sala, gdzie ze względu na właściwości akustyczne  urządzane są koncerty. Przewodnik prezentuje ich próbkę puszczając  1 utwór  z płyty, wykorzystywane są przy tym światła, które oświetlają dynamicznie różne części jaskini. Oczywiście, brzmi i wygląda to fantastycznie!
Wyjście z jaskini położone jest kilkaset metrów od wejścia, po drugiej stronie ulicy. Trzeba o tym pamiętać w przypadku opadów i bo jeśli nie będziemy mieć odpowiedniej odzieży to zmokniemy.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
czerwiec 2014
Zdjęcie
Skała z wejściem do jaskini
Podziemny potok Styks
Trasa w jaskini
Widoki w jaskinii
AGGTELEK  - Jaskinia Baradla

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Aggtelek w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Aggtelek wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.