Brodzik koło wieży, a w tle basen pod szkłem

OROSHAZA - Kąpielisko termalne

 
6.0 (1)
  4639 1

OROSHAZA - Kąpielisko termalne

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Kąpielisko termalne
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Baseny w Orosházie znajdują się 3 km od centrum miasta, nad jeziorem Gyopáros, będącym połączeniem 3 mniejszych zbiorników. Źródło termalna wykorzystywane było tu już w II poł. XIX w. Miejscowy lekarz wybudował tu wtedy spa i otwarte kąpielisko. Jego znaczący rozwój nastąpił po II wojnie św., a obecny kompleks powstał w 2004 r. Składa się z aquaparku (Élményfürdő), kąpieliska parkowego (Parkfürdő) i saunaparku. Aquapark to 4 baseny wewnętrzne i 3 zewnętrzne + 2 zjeżdżalnie rurowe na powierzchni 6 tys. m2. Kąpielisko parkowe to dalszych 6 basenów, w tym jeden pod dachem, saunapark 8 rodzajów saun + basen do nurkowania. Lecznicze działanie wody określanej jako geoterma wodorowęglanowa alkaliczna z dużą zawartością potasu, chlorku sodu, żelaza ma wpływ na choroby reumatyczne, kręgosłupa, stawów i mięśni, dolegliwości ginekologiczne, wspomaga terapię powypadkowa. Wydobywana jest z 2 odwiertów na głębokości 890 m i ma temperaturę 52 st C . Obiekt oferuje również korty, boiska do siatkówki plażowej i piłki nożnej, wypożyczalnię sprzętu wodnego oraz wystawę w dawnej wieży ciśnień. Część aquaparkowa jest czynna prze cały rok (g. 10:00-20:00, a w pt i sb. do północy), część parkowa od 1.05 do 31.08 (g. 08:00 - 20:00).

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Nad jeziorkiem
Basen na jeziorze i wieża
Basen leczniczy pod szkłem
Podwójny brodzik w części otwartej aquaparku
Strefa dziecięca w aquaparku
Brodzik koło wieży, a w tle basen pod szkłem
Część aquaparkowa kryta

Filmy

Gyopárosfürdő imázsfilm

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Orosháza-Gyopárosfürdő - Fasor u. 3, Gyopárosfürdő   tel. +36 68 512 260 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Oroshaza - Kąpielisko termalne

format D: N46.5670984°,  E20.6279212°
format DM: 46° 34.025904'N, 20° 37.675272'E 
format DMS: 46° 34' 01.55''N, 20° 37' 40.52''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Kąpielisko odwiedziliśmy tuż przed sezonem w dzień powszedni. Rzadko zdarza mi się tęsknić za tłumem, ale w tym przypadku tak było. Obiekt po prostu zionął pustką! Dopiero po południu przybyło trochę więcej osób. Cały kompleks jest sporych rozmiarów i robi bardzo pozytywne wrażenie, przede wszystkim za sprawą  dużej ilości zieleni i jeziorka, w które wkomponowano baseny.
Najpierw poszliśmy do aquaparku. W środku są 4 baseny + jakuzzi, w tym rwąca rzeka, leczniczy i dziecięcy, który jest podzielony, więc  można uznać  że to 2 osobne baseny. W jednej części jest zjeżdżalnia-słonik, w drugiej  mikro-zjeżdżalnia i pajac tryskający wodą. Trochę skromnie, ale w części zewnętrznej jest podobne zestawienie - dwuczęściowy brodzik, tym razem z kulą, grzybkiem i drugą małą zjeżdżalnią. W sumie więc  sporo tych baseników, ale urozmaicenie jeśli chodzi o głębokość żadne - wszystkie są bardzo płytkie. Wadą jest też  usytuowanie wewnętrznej strefy dziecięcej przy drzwiach  wyjściowych,  co powoduje napływ zimnego powietrza na bawiące się dzieciaki. 
Aquapark posiada 2 porządne zjeżdżalnie, z wylotami wewnątrz i na zewnątrz budynku. Na tarasie są jeszcze 2 baseny rekreacyjne, głównie  z bąbelkami. Do dyspozycji gości darmowe leżaki. Niestety długo tu nie zabawiliśmy, bo gdy chmury zaczęły zasłaniać słońce robiło się chłodno.
Po przejściu do kąpieliska parkowego, można iść w lewo do basenu pływackiego i położonego za nim  mniejszego  basenu, zdaje się do nauki pływania (nie zaglądaliśmy tu) lub w prawo do kolejnej strefy basenowej, albo po prostu rozłożyć się na trawce nad malowniczym jeziorem z trzciną i liliami wodnymi, co też zrobiliśmy oczekując na odejście chmur. Są tu ustawione fajne drewniane huśtawki i trampolina. Jest ona płatna, ale nie u dozorującego chłopaka lecz w kasie basenów. Przy braku chętnych syn skakał sobie do woli. Na jeziorze można też popływać sprzętem wodnym.
Teren po prawej wygląda bardzo ciekawie za sprawą wysokiej wieży przypominającej latarnię morską. Dookoła niej rozłożone są różnorodne stoiska gastronomiczne, a na cyplu wysuniętym w jezioro zbudowano basen rekreacyjny. Wszystko razem prezentuje się wyśmienicie, szczególnie od strony basenu, szkoda tylko, że wieża była zamknięta - chyba tymczasowo, bo wisiała jakaś kartka.
Po drugiej stronie wieży stoi nowoczesny,   w pełni przeszklony budynek z basenem leczniczym. Woda tu jest  bardzo ciepła i prawie czarna, ale ratownik nie robi problemu rodzicom z maluchami i nasz dzieciak bardzo chętnie tu przebywał. Obok jest kolejny brodzik zewnętrzny, przypominający poprzednie - z grzybkiem, mikro-zjeżdżalnią i 2 zwierzętami. Niestety z jakiegoś powodu uparto się tu,  aby wszystkie baseny dziecięce miały 20-30 cm wody. Problemem jest też bezczelne oszczędzanie na atrakcjach - we wszystkich brodzikach  urządzenia  wodne znacznie częściej były wyłączone niż działały, a na zewnątrz  w  ogóle ich chyba nie włączali. Mam nadzieję, że to przez niską frekwencję i nie jest tak zawsze. Kompleks posiada jeszcze fajną piaszczystą plażę z trzcinowymi parasolami, również wciśniętą w jezioro (nikogo tam nie było, więc nie wiem czy kąpiel w jeziorze jest możliwa) oraz zewnętrzny basen termalny. 
Tak więc przedsezonowy okres i niezbyt wysoka temperatura powietrza nie pozwoliły nam w pełni skorzystać z tego co oferuje kąpielisko na wolnym powietrzu, ale podobało nam się tu, obiekt ma swój charakter, a dzięki części krytej można z niego korzystać przy każdej pogodzie.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
czerwiec 2014
Zdjęcie
Nad jeziorkiem
Basen na jeziorze i wieża
Basen leczniczy pod szkłem
Podwójny brodzik w części otwartej aquaparku
Strefa dziecięca w aquaparku
Brodzik koło wieży, a w tle basen pod szkłem
Część aquaparkowa kryta

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Oroshaza w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Oroshaza wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.