DEBRECZYN - Ogród botaniczny

DEBRECZYN - Ogród botaniczny

 
3.0 (1)
  7907 1

DEBRECZYN - Ogród botaniczny

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ogród botaniczny
  • Atrakcja całoroczna

Pierwszy ogród botaniczny powstał w Debreczynie (oryg. Debrecen) na początku XIX wieku. Na nowo zorganizowano go w latach 30-tych XX wieku, na cele naukowe i pokazowe. Wybuch wojny przerwał prace rozwojowe i powiększające obiekt. Po zniszczeniach został jednak ponownie odtworzony przez pracowników Katedry Botaniki miejscowego uniwersytetu. W latach 80-tych zaczęto tworzyć wielką kolekcję kaktusów. Obecnie liczba gatunków roślin przekracza 8000 (w tym 2500 kaktusów, a najdroższe z nich wyceniane są nawet na 30 tys. euro), a powierzchnia ogrodu to 12 ha. Egzotyczne gatunki takie jak bananowce, ananasy, awokado hodowane są w szklarniach i palmiarni otwartej w 1975 r. Placówka jest otwarta dla zwiedzających w godzinach 8:00-18:00 (marzec-październik) i 8:00-16:00 (okres zimowy). Budynki szklarniowe z palmiarnią czynne są tylko w dni powszednie do godz. 15:00 a w piątek do 12:00.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Zdjęcie
Zdjęcie
Fontanna przed uniwersytetem
DEBRECZYN - Ogród botaniczny

Filmy

Orchideák a Botanikus kertben

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Egyetemi Botanikus Kert - Móricz Zsigmond út , Debrecen   tel. +36 52 512 900 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Debreczyn - Ogród botaniczny

format D: N47.5568166°,  E21.6214957°
format DM: 47° 33.408996'N, 21° 37.289742'E 
format DMS: 47° 33' 24.54''N, 21° 37' 17.38''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
3.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
3.0
Jest to skromny ogród botaniczny, żeby nie powiedzieć 'ogródek', znajdujący się na tyłach Uniwersytetu debreczyńskiego. Składa się z głównej, wybrukowanej alei biegnącej przez cały obiekt oraz paru bocznych  alejek ziemnych. 
Najładniejszy jest rejon małego stawu po lewej stronie od wejścia. Myśleliśmy, że będzie więcej takich miejsc, ale niestety nie. Jest trochę kwiatów, ciekawych roślin i drzew, ale ogólnie bez rewelacji. Na końcu ogrodu stoją szklarnie i palmiarnia. Jest w nich przede wszystkim cała masa kaktusów i sukulentów, ale bez jakichś spektakularnych okazów. Są też bananowce, ale nie miały owoców i inne egzotyczne drzewka. Niestety z budynkami tymi jest pewien problem - panuje w nich tak nieznośny klimat (skrajny ukrop), że nie da się zbyt długo wytrzymać. Żona z synem po wyjściu z jednej szklarni, nie dała już rady wejść do innej, więc resztę oglądnąłem szybko sam, zalewany potem. Pamiętam też, że jedna szklarnia albo jej część była zamknięta. 
Nasze wrażenia z ogrodu botanicznego były więc raczej średnie - można pospacerować, ładny kawałek zieleni, ale nic szczególnego. Dla dziecka znacznie bardziej ciekawa była wielka fontanna przed budynkiem  uniwersytetu. Oba obiekty są dobrym punktem orientacyjnym, bo rzucają się w oczy z ulicy. My właśnie zatrzymaliśmy w ich rejonie i podeszliśmy do ogrodu ok. 0,5 km na piechotę. Być może da się podjechać autem pod sam ogród, ale jest to raczej wewnętrzny teren uczelniany, niedostępny dla normalnego ruchu.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
3 lata
Data pobytu
lipiec 2011
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Fontanna przed uniwersytetem
DEBRECZYN - Ogród botaniczny

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Debreczyn w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Debreczyn wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.