Ciuchcia wąskotorowa

MISZKOLC-LILLAFURED - Dzielnica turystyczna

 
4.0 (1)
  13461 1

MISZKOLC-LILLAFURED - Dzielnica turystyczna

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Dzielnica turystyczna
Lillafured to obecnie dzielnica Miszkolca sięgająca Gór Bukowych, oddalona o ok. 12 km od centrum miasta i posiadająca ok. 500 mieszkańców. Nadanie turystycznego charakteru mała wioska zawdzięcza ministrowi rolnictwa Andrásowi Bethlenowi, który w 1892 roku uległ urokowi tutejszego jeziora Hamori.
Nowej miejscowości nadano nazwę od imienia jego żony Lilli Vay. W 1927 roku u stóp jeziora rozpoczęto budowę wielkiego pałacu-hotelu Palota w stylu neorenesansowym. Samo jezioro jest sztuczne i powstało na początku XIX wieku.
Przez dzielnicę biegnie trasa kolejki wąskotorowej (Lillafüredi Állami Erdei Vasút), powstałej w 1920 roku jako środek transportu drewna z Gór Bukowych. W okolicy jest kilka jaskiń, w tym 2 zagospodarowane turystycznie.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Jezioro Hamori
Fragment Wiszących ogrodów
Stylizowane mury obronne pałacu przy wejściu do jaskini
Ścieżka wzdłuż jeziora
Miejsce po wodospadzie
Ciuchcia wąskotorowa

Filmy

Wonders of Hungary - Lillafüred

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Informacja turystyczna - Széchenyi István út 16, Miskolc   tel. +36 46 350 425 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Miszkolc-Lillafured - Dzielnica turystyczna

format D: N48.1047001°,  E20.6225855°
format DM: 48° 6.282006'N, 20° 37.35513'E 
format DMS: 48° 06' 16.92''N, 20° 37' 21.31''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Lillafured to znany węgierski kurort, który trzeba odwiedzić, ale zostać tam na dłużej wg mnie nie ma po co. Wszystkie atrakcje (a jest ich całkiem dużo) rozłożone są przy zwykłej drodze prowadzącej w głąb Gór Bukowych. Brak tu porządnego deptaka do spacerów czy chociaż alejki z kawiarniami. Są tylko place z kilkoma barami i straganami, z tego co widziałem zamykane już o godz. 19. Znakiem rozpoznawczym Lillafured jest wspaniały pałac na tle gór i jeziora. Budowla robi  wielkie wrażenie, ale jest atrakcją turystyczną  jedynie jako element krajobrazu -  to tylko zwykły hotel, tyle że duży i stylowy. Ciekawy widok mamy z łódki, którą można wypożyczyć na brzegu jeziora Hamori, tuż pod pałacem. Z tym że pożyczają tam tylko łodzie (za ok. 600 Ft), które wymagają nieco doświadczenia we wiosłowaniu, nie było żadnych rowerów czy kajaków. 
Nad jeziorem biegnie ścieżka dla pieszych i rowerzystów. Warto się przejść, bo przyroda bardzo ładna. Po drodze jest kilka ławek i łagodnych zejść do wody. Być może  w sezonie ludzie zażywają tam kąpieli, a dzieci na pewno mogą się trochę pochlapać. 
Wzdłuż jeziora nad ścieżką prowadzą też tory, którymi jeździ kolejka wąskotorowa. Jej stacja wraz z okolicą  jest centralnym punktem turystycznym miejscowości. Można nią pojechać w dwa kierunki: w stronę jeziora lub w stronę zamku Diosgyor. Obie trasy maja po kilka kilometrów, pierwsza trwa 20 minut, druga blisko 30. My wybraliśmy pierwszą i żałowaliśmy. Atrakcją na pewno jest trasa wzdłuż jeziora i przez tunel, ale po dojechaniu nie wiedzieliśmy co mamy ze sobą zrobić. Stacja końcowa to  wieś Garadna, gdzie jest restauracja i łowisko pstrągów. Ale wtedy nawet o tym nie widzieliśmy, miejsce było puste, a restauracja wydawała się zamknięta. Nie było stąd żadnych szlaków ani innych atrakcji, tylko kilka domów i droga,  kupiliśmy więc bilet i wróciliśmy do Lillafured. Może w sezonie warto zaplanować tę trasę jako wycieczkę na dobrą rybę, ale dla nas ta przejażdżka nie należała do udanych,  syn nawet zasnął z nudów po drodze.
Wokół pałacu jest jeszcze kilka ciekawostek, np. Wiszące ogrody. Jest to wielce szumna nazwa na  tarasy pałacowe. Nie ma tu jakiejś wyszukanej roślinności, po prostu kilka poziomów murów stylizowanych na zamkowe, między którymi można spacerować. Czasem okryte są przez pnącza, gdzie nigdzie rosną jakieś krzewy  i drzewa, może są one rzadkie albo egzotyczne, trudno powiedzieć laikowi, ale naprawdę nie wiem co uzasadnia nazwanie tego miejsca jak jeden z cudów świata. Być może najwyższy na Węgrzech wodospad, ale niestety z jakiegoś powodu zablokowano do niego dopływ wody, można więc było tylko oglądnąć miejsce skąd woda  spada i puste koryto potoku. Obok  wodospadu stoi baszta stylizowana na obronną, a przy niej wejście do jaskini Anna. To już porządna atrakcja turystyczna, podobnie jak położona przy wyjeździe z Lillafured inna jaskinia - św. Stefana (obie opisano osobno). 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
4 lata
Data pobytu
czerwiec 2012
Zdjęcie
Jezioro Hamori
Fragment Wiszących ogrodów
Stylizowane mury obronne pałacu przy wejściu do jaskini
Ścieżka wzdłuż jeziora
Miejsce po wodospadzie
Ciuchcia wąskotorowa

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Miszkolc-Lillafured w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Miszkolc-Lillafured wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.