MISZKOLC-LILLAFURED - Jaskinia św. Stefana

MISZKOLC-LILLAFURED - Jaskinia św. Stefana

 
5.0 (2)
  9448 1

MISZKOLC-LILLAFURED - Jaskinia św. Stefana

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Jaskinia św. Stefana
  • Atrakcja na złą pogodę
  • Atrakcja całoroczna

Jaskinia św. Stefana (Szent Istvan - Barlang) została odkryta w 1913 roku. Jak głosi tradycja do głębokiej na 15 metrów dziury w ziemi, pośród krzaków wpadł pies. Jego wycie sprowadziło ludzi, którzy zobaczyli, że nie jest to zwykła dziura lecz rozległe podziemne korytarze. Od tego czasu grota była badana przez naukowców, a w 1931 roku po zainstalowaniu oświetlenia udostępniono ją do zwiedzania. Trasa liczy ok. 340 metrów (2x170 m). Oprócz walorów turystycznych jaskinia posiada również unikalne właściwości wspomagające leczenie schorzeń dróg oddechowych oraz działa korzystnie na układ nerwowy. W wydzielonej części odbywają się seanse terapeutyczne dla astmatyków. Jaskinia jest otwarta przez cały rok w godz. 9:00 - 18:00 w sezonie (1.04 - 30.09) i 9:00 do 15:00 poza sezonem (1.10 - 31.03). Zwiedzanie o pełnych godzinach, grupa musi liczyć 10 osób. Nie dotyczy to wejść o godz. 11 i 14. Temperatura panująca wewnątrz to 10-12 st. C.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
MISZKOLC-LILLAFURED - Jaskinia św. Stefana

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Szent Istvan Barlang - Miskolc - Lillafured   tel. +36 46 334 130 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Miszkolc-Lillafured - Jaskinia św. Stefana

format D: N48.1005785°,  E20.6217542°
format DM: 48° 6.03471'N, 20° 37.305252'E 
format DMS: 48° 06' 02.08''N, 20° 37' 18.32''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
5.0(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Świetne miejsce, warto głębiej pooddychać, bo powietrze w jaskini ma działanie lecznicze. Szkoda, że taka krótka
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
lipiec 2019
ML
Ocena atrakcji
 
5.0
Jest to jedna z dwóch jaskiń w centrum Lillafured.  Znajduje się przy głównej ulicy przecinającej tę dzielnicę Miszkolca. Obok jest płatny parking, ale można zatrzymać się za darmo kawałek dalej na poboczu przy końcu miejscowości.  
Pod jaskinią  kręciło się sporo ludzi, w tym wycieczka dzieci, więc nie udało nam się wejść od razu po zakupie biletu. Wydaje się, że św. Stefan jest znacznie bardziej popularny od jaskini Anny, albo trafiliśmy na złą porę. 
W budynku wejściowym mieści się sklepik, gdzie zakupiliśmy dla syna latareczkę z laserem. Był to bardzo dobry pomysł, bo bawił się nią  przez cały czas zwiedzania.  Jaskinia nie jest długa i oglądnięcie z przewodnikiem zajmuje niecałe pół godziny.  Duża część trasy prowadzi po schodach. Dookoła nich, a także w kilku większych komorach oglądamy bardzo efektowne formy naciekowe - różnych rozmiarów stalaktyty i stalagmity. Są miejsca wyglądające jak skamieniałe wodospady, a w innych na standardowo żółto-brązowych skałach w ciekawy sposób osadziły się warstwy białego wapienia. 
Tak więc widoki bardzo fajne, poza tym turystów traktują tu poważnie i wszystko można uwiecznić na zdjęciach, bo o dziwo tej jaskini nie przeszkadza fotografowanie! W przeciwieństwie np. do chęcińskiego Raju, gdzie jest to prawie przestępstwem...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
4 lata
Data pobytu
czerwiec 2012
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
MISZKOLC-LILLAFURED - Jaskinia św. Stefana

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Miszkolc-Lillafured w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Miszkolc-Lillafured wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.