MISZKOLC-LILLAFURED - Jaskinia Anna

MISZKOLC-LILLAFURED - Jaskinia Anna

 
4.0 (2)
  11324 1

MISZKOLC-LILLAFURED - Jaskinia Anna

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Jaskinia Anna
  • Atrakcja na złą pogodę
  • Atrakcja całoroczna

Jaskinia Anny (Anna-barlang) została odkryta w 1833 r. przy okazji doprowadzania podziemnym szybem wody do pieca żeliwnego nad jeziorem Hamor. Mimo zachwytów nad jej pięknem m.in. poety Sándora Petőfiego, w drugiej połowie XIX wieku została zapomniana. Ponownego otwarcia dokonano w 1912 r., a od 1927 r. po odkryciu nowych korytarzy i elektryfikacji utworzono trasę turystyczną i wykonano wejście, które funkcjonują do dziś. Jest to jaskinia wapienna powstała w wyniku rozpuszczania skał przez wodę ok. 40 000 lat temu. Posiada długość 568 metrów, z czego dla turystów udostępniono 400 m. W jaskini żyje 28 gatunków stawonogów oraz nietoperze. Jest otwarta od 1 kwietnia do 30 września w godzinach 10-17, w październiku do 16, a potem tylko 1 wejście dziennie o 12. Wstęp o pełnych godzinach (ostatnie zawsze na godzinę przez zamknięciem). Temperatura panująca wewnątrz to ok. 10 st. C.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
MISZKOLC-LILLAFURED - Jaskinia Anna

Filmy

Lillafüred: Vízesés/ Anna-barlang

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Anna-barlang - Miskolc-Lillafured, tel. +36 (46) 334-130  
Współrzędne geograficzne*:
Miszkolc-Lillafured - Jaskinia Anna

format D: N48.104915°,  E20.6246669°
format DM: 48° 6.2949'N, 20° 37.480014'E 
format DMS: 48° 06' 17.69''N, 20° 37' 28.80''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
4.0(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
3.0
Chcąc schronić się przed ponad 30 stopniowym upałem wybraliśmy się do jaskini św. Anny. Zaparkowaliśmy gdzieś na poboczu i poszliśmy w kierunku, w którym wskazywały strzałki. Niestety nie kierują one precyzyjnie i bardzo trudno było nam znaleźć wejście do jaskini. Okazuje się, że leży ona u podnóża hotelu - zamku stojącego tuż przy wjeździe do Lillafured (nie da się go nie zauważyć). Należy wejść do ogrodów tego miejsca i podążać w dół w stronę wodospadu lub zejść brukowanym chodnikiem przed hotelem. Wejście mieści się tuż przy wodospadzie.
Jaskinia w środku bardzo ładna, choć trochę monotonna. Niestety nie ma przewodnika w języku innym niż węgierskim, dlatego przez 30 minut czuliśmy się jak na "tureckim kazaniu". Wewnątrz jest chłodno ale wystarczyła nam tylko bluza. Na nogach mieliśmy klapki i nie zmarzliśmy. W planach mieliśmy jeszcze wizytę w jaskini Stefana ale z powodu bariery językowej odpuściliśmy sobie. Bilet dla 5-osobowej rodziny kosztował nas 4300 forintow.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
od 6 do 14 lat
Data pobytu
sierpień 2018
B
Ocena atrakcji
 
5.0
"Anna" była drugą odwiedzoną przez nas jaskinią w Lillafured. Nie żałowaliśmy zwiedzania jednej po drugiej, bo są one zupełnie innego typu, ale równie atrakcyjne. Położona jest przy słynnym, bo największym wodospadzie na Węgrzech (niestety był  zupełnie pozbawiony wody!), pod pałacem będącym wizytówką Lillafured i w pobliżu nie za bardzo jest gdzie zaparkować samochód. Płatne parkingi są kawałek pod górę, mały darmowy przy bocznej drodze wzdłuż jeziora.
Jaskinię zwiedza się z przewodnikiem przez ok. 25 min. Nasza grupka była niewielka więc było fajnie, bez tłoku. Jest to ważne, bo korytarze w jaskini są wąskie, nie ma w niej wielkich przestrzeni. Najbardziej przypominało mi to podziemną  trasę kredową w Chełmie.  Oczywiście nic nie rozumieliśmy z tego co mówiła przewodniczka, nie było tez żadnych informatorów dla obcokrajowców. Skupiliśmy więc na oglądaniu ścian jaskini, które posiadają fantastyczną strukturę i zadziwiające nacieki, przy czym nie są to spotykane zwykle w tego typu miejscach stalaktyty i stalagmity, jak wspomniałem ta jaskinia jest trochę inna.  Można też zauważyć odciski i skamieliny roślin oraz zwierząt.  Ogólnie bardzo nam się podobało.  Synowi przydała się latareczka z laserem -  miał z nią niezłą zabawę. Korytarze są oświetlone lampkami przy podłożu, a u góry oświetlają   tylko miejsca warte oglądnięcia - jest to bardzo dobrze pomyślane. Wędrówka korytarzami jest bezpieczna i panuje przy tym odpowiedni nastrój.
W jaskini jest chłodno, ale nie ma zbyt dużej wilgoci czy kałuż, więc turyści nie ubrudzą się.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
4 lata
Data pobytu
czerwiec 2012
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
MISZKOLC-LILLAFURED - Jaskinia Anna

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Miszkolc-Lillafured w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Miszkolc-Lillafured wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.