Widok z wieży

MISZKOLC - Zamek Diosgyor

 
6.0 (2)
  11494 0

MISZKOLC - Zamek Diosgyor

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek Diosgyor
  • Atrakcja całoroczna

Zamek Diósgyőr leży dziś w granicach Miszkolca, choć niegdyś był to teren osobnego miasta o takiej samej nazwie. Warownię zbudował król Bela IV w XIII w., prawdopodobnie na miejscu starszego zamku zniszczonego podczas najazdu Mongołów. W 1364 r. była to ulubiona rezydencja króla Polski i Węgier Ludwika I Andegaweńskiego, zwanego u nas Węgierskim, który znacznie rozbudował tę budowlę. W XV i XVI wieku zamek był posagiem i rezydencją 6 królowych, począwszy od córki Ludwika I - Marii. Stąd spotykana jest nazwa Zamek Królowej. W czasach świetności posiadał 50 komnat. W XVI w. czyli okresie zmagań węgiersko - tureckich, warownia przechodziła remonty i prace fortyfikacyjne, które jednak okazały się niewystarczające dla tak potężnej budowli i od 1596 r. dostała się pod okupację turecką, choć nigdy nie była celem bezpośredniego ataku. Największe zniszczenia na zamku poczynili sami Węgrzy, gdy w 1672 r. powstańcy antyhabsburscy (kurucowie) odbili go zbrojnie i zburzyli. W 1953 r. przystąpiono do prac archeologicznych, restauracji i częściowej rekonstrukcji ruin, która trwała przez następne dziesięciolecia. Diósgyőr pełni na Węgrzech rolę jednego z najważniejszych zabytków narodowych, o czym świadczy fakt, że umieszczono go na banknocie 200-forintowym (wycofanym już z obiegu), także drużyna piłkarska z Miszkolca nosi jego nazwę. W 2014 r., kosztem 2,7 mld forintów, wykonano rekonstrukcję zabytku, pozostawiając w ruinie tylko jedną wieżę, zniszczoną przez piorun. Obiekt otwarty jest przez cały rok.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Muzeum figur woskowych
Ruiny w pełnej krasie
Ekspozycja zamkowa
Widok ze ścieżki zewnętrznej
Gry dla dzieci
Panel interaktywny
Gry dla dzieci
Widok z wieży

Filmy

Jozsef Kantor - Diósgyőri vár, drónnal 2020
Rekonstrukcja zamku - boon.hu

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Adres:
Diósgyőri Var - Var u. 24, Miskolc
tel. +36 46 533 355 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Miszkolc - Zamek Diosgyor

format D: N48.0981051°,  E20.6891762°
format DM: 48° 5.886306'N, 20° 41.350572'E 
format DMS: 48° 05' 53.18''N, 20° 41' 21.03''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
6.0(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Dzięki informacjom na Waszej stronie odwiedziliśmy zamek będąc na wakacjach w okolicy.  Zamek bardzo nam się podobał.  Bilet dla 5-osobowej rodziny kosztował nas 2800 forintów. Podobało nam się? że pracownicy zamku ubrani byli w stroje z dawnej epoki przez co stwarzali fajny klimat. W wielu komnatach były ekrany dotykowe gdzie np. u zielarki można było uwarzyć sobie jakiś eliksir czy zagrać w memo lub w odgadywanie nazw ziół.  Obsługa nie stoi w każdy pomieszczeniu przez co można czuć się swobodnie, nie mówią nic gdy dzieci dotykały niektórych rzeczy.  W podcieniach były rozłożone gry zręcznościowe dla dzieci, a obsługa zachęcała do zabawy. Nie udało nam się wejść do podziemi, w których były figury woskowe. Obecnie jest tam jakiś składzik na różności i pan z obsługi poinformował nas, że nie jest to udostępnione do zwiedzania. Obok zamku trwają wykopaliska. Można jednak obejść zamek prawie dookoła. Obiekt jest przystosowany dla niepełnosprawnych. Jest podjazd, a wewnątrz winda. W kasie biletowej można za kaucją pobrać elektroniczny przewodnik w języku polskim, i korzystać z niego podczas zwiedzania wpisując cyfrę z drzwi komnaty.
Polecam.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
Od 6 do 14 lat
Data pobytu
Sierpień 2018
Panel interaktywny
Gry dla dzieci
Gry dla dzieci
B
Ocena atrakcji
 
6.0
Miszkolc właściwy ma mało zabytków i atrakcji, za to jego przyłączone dzielnice są bardzo ciekawe. Jedną z nich jest Diosgyor z ruinami średniowiecznego zamku. Leży on z dala od centrum, ale  po drodze do Lillafured - najważniejszej po Tapolcy dzielnicy turystycznej, która jest oznaczona na drogach, więc trafić w miarę łatwo. 
Nie są to jakieś zabytkowe murki w środku miasta lecz potężne, malownicze ruiny robiące spore wrażenie. W dodatku związane ze wspólnym polsko-węgierskim królem Ludwikiem, więc myślę, że warto  je  zobaczyć.
Warownia otoczona jest głęboką, suchą fosą. Ponad nią  do bramy prowadzi długi most i schody. Przed wejściem do zamku górnego dzieciaki mogą pobiegać między  murami o różnej wysokości, pobawić się przy armatach.   Znajduje się tu też  muzeum figur woskowych. Jest to loch z kilkoma pomieszczeniami, w których urządzono scenki historyczne, np. średniowieczny targ czy turniej rycerski. Woskowe postacie wyglądają całkiem fajnie, są  ubrane w historyczne stroje i stoją w dynamicznych pozach. Jeśli drzwi do lochu są zamknięte trzeba poczekać na przewodnika z wycieczką.
Za fosą częściowo po murach obronnych prowadzi ścieżka. Widać z niej skaliste wzniesienie,  na którym postawiono zamek. Wysokie kamienne mury  stojące na białych skałach wyglądają bardzo efektownie. Niestety nie dało się okrążyć zamku, bo przejście było zamknięte, prawdopodobnie część ścieżki wymagała remontu. 
Dziedziniec budowli otoczony jest 4 wieżami, brak już budynków zamkowych, zostały one tylko zarysowane kamiennymi ścianami.  Jedną wieżę  pozostawiono  w stanie ruiny, trzy inne zrekonstruowano i nadają się do zwiedzania oraz jako tarasy widokowe (posiadają barierki na górze), ale z jakiegoś powodu wpuszczano tylko na jedną. Widok super, bo wieża jest bardzo wysoka. Z jednej strony mamy kraniec Gór Bukowych, z drugiej miasto, a przede wszystkim świetną panoramę całych ruin. 
Zamkowe ekspozycje umieszczone są pod lub na wieżach. Jest to przede wszystkim dawne uzbrojenie, stroje rycerskie, machiny oblężnicze,  fajna scenka oblężenia, a także pięknie zdobiony gotycki piec Andegawenów. Nie ma tego wiele, ale powinno zainteresować dzieci, przynajmniej naszego malucha zajęło na chwilę. 
Tak wiec zamek jest ciekawą atrakcją i właściwie to nie podobała mi się tylko jedna rzecz - zbyt duża ingerencja w oryginalny zabytek. Zwiedzając  ruiny napotykamy na beton, współczesne posadzki, cegły a  nawet asfalt!
Podczas naszych odwiedzin trwały przygotowania do jakiegoś koncertu czy spektaklu, więc spora część dziedzińca była zastawiona krzesłami i sceną. Taka impreza w nocnej scenerii starego zamczyska była ponętna, ale zrozumienie czegokolwiek po węgiersku przekracza nasze możliwości, więc nawet nie interesowaliśmy się co to będzie.

W czerwcu parking pod samym zamkiem był darmowy, ale w ścisłym sezonie może być inaczej, bo czytałem że bezpłatny  parking jest 2 minuty od zamku. Tuż obok znajduje się kąpielisko termalne. Można więc najpierw pozwiedzać a potem odpocząć nad wodą, niestety odbiega ono od tego do czego przywykliśmy u Madziarów. Pozwolono mi, choć nie chętnie,  wejść na rekonesans. Pogoda była niepewna, więc ludzi nie było wcale, a baseny zauważyłem tylko dwa i to małe: jeden dla dorosłych i jeden dla dzieci. W wodzie żadnych atrakcji, zjeżdżalni itp., a cena biletów wysoka. Trudno zrozumieć jak  takie coś  się utrzymuje, skoro w okolicy jest tyle znacznie lepszych basenów...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
4 lata
Data pobytu
czerwiec 2012
Zdjęcie
Muzeum figur woskowych
Ruiny w pełnej krasie
Ekspozycja zamkowa
Widok ze ścieżki zewnętrznej
Widok z wieży

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Miszkolc w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl


Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Miszkolc wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.