Spokojny potok przy końcowym przystanku

SZILVASVARAD - Dolina Szalajki

 
6.0 (1)
Hot   15665 2

SZILVASVARAD - Dolina Szalajki

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Dolina Szalajki
  • Atrakcja całoroczna
  • Miejsce na medal 2010

Szilvasvarad to dwutysięczne miasto w środku Gór Bukowych, które to posiadają status Parku Narodowego. Miejscowość słynie ze stadniny rzadkiej rasy koni - lipicanów oraz hodowli pstrąga zaopatrującej w ryby region Miskolca i Egeru, jednak głównym magnesem dla turystów jest Dolina Szalajki. Ciągnie się ona przez 4 km wzdłuż potoku Szalajka wypływającego u podnóża gór, który tworzy po drodze malownicze wodospady. Inne atrakcje doliny, to muzeum leśnictwa (Erdeszeti Muzeum), skansen (Szabadteri Erdei Muzeum), jaskinia Istállóskő, jeziorka z pstrągami, minizoo (Vadaspark). Można ją zwiedzić pieszo, rowerem, konno, wozem konnym lub kolejką wąskotorową (Szilvásváradi Erdei Vasút). Kolejka kursuje co ok. godzinę od 8.30 do 18.30.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Jazda kolejką
Wodospad Fátyol
Skansen
Jeziorko na szlaku
Malownicze jeziorko
Kolejny mały wodospad
Staw rybny i wodospadzik
Spokojny potok przy końcowym przystanku

Filmy

Szilvásvárad - Szalajka-völgy | Drone footage | 4K

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Kolejka (Szalajka-Fatelep) - Szalajka út 2, Szilvásvárad   tel. +36 36 355 197 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Szilvasvarad - Dolina Szalajki

format D: N48.0949213°,  E20.393672°
format DM: 48° 5.695278'N, 20° 23.62032'E 
format DMS: 48° 05' 41.72''N, 20° 23' 37.22''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Do Szilvasvarad przyjechaliśmy z Egeru. Jeśli ktoś chce się oderwać od basenów i zabytkowej starówki to bardzo dobry pomysł na całodniową  wycieczkę. 
Na początku  trzeba zapłacić haracz na wielkim parkingu przed stacją kolejki wąskotorowej. Nie pamiętam dokładnie kwoty, ale opłata jest niemała. 
Leśna kolejka jest fajną atrakcją, a  przy tym pozwala przejść szlak nawet z małym dzieckiem, ponieważ  można w jedną stronę zapakować wózek do wagonu, a z powrotem zejść łatwym spacerkiem z górki, podziwiając przyrodę. Wagoniki są trochę inne niż dotychczas widzieliśmy, bo całkowicie odkryte. Ludzi była cała masa, ale obsługa widząc to podstawiła 2 dodatkowe wagony, więc wszyscy się pomieściliśmy, choć część osób i tak musiała stać. Jazda jest krótka, ledwie kilkanaście minut, a podczas jazdy niewiele widać poza lasem. Stacja docelowa znajduje się pod słynnym wodospadem Fátyol. Można go zobaczyć w  folderach turystycznych, jako jeden z  symboli węgierskiego województwa Heves. Jest trochę nietypowy, bo woda spada bardzo łagodnie po wielu skalnych stopniach, ale  naprawdę uroczy. W ogóle cały potok Szalajka jest bardzo malowniczy i 4-kilometrowa wędrówka z powrotem do miasta  to czysta przyjemność. Można też kawałek podejść pod górę, my byliśmy z wózkiem, więc nie próbowaliśmy. Zresztą nie byliśmy w pełni doinformowani i dopiero po powrocie dowiedzieliśmy się, że są tam jeszcze fajne atrakcje jak źródło Szalajki bijące z ziemi, punkt widokowy i jaskinia Istállóskő, gdzie odnaleziono ślady  po ludziach pierwotnych. Niestety poziom informacji w polskich przewodnikch jest mizerny, a jeśli nie znamy węgierskiego na miejscu niczego się nie dowiemy.
Idąc w dół kilkakrotnie widzimy jeszcze małe wodospady, piękne lasy, jeziorka i stawy pełne ryb. Po drodze jest  mały skansen (wstęp  bezpłatny) przybliżający życie miejscowych ludzi z pracy w lesie. Są więc narzędzia, urządzenia i opisy pracy drwali, wypalaczy węgla drzewnego, cegieł.  Można zobaczyć  piece, kamienną chatę, a także drewno mające 10 milionów lat. Gdyby cokolwiek było napisane po angielsku byłoby to całkiem interesujące, dobrze że jest przynajmniej kilka rysunków.
Dalej jest muzeum lasu, ale to już odpuściliśmy, a pod koniec minizoo z jeleniowatymi, muflonami i wiewiórkami.  W międzyczasie można posilić się pstrągiem z frytkami z miejscowej hodowli. Podczas naszego pobytu działał chyba tylko jeden bar wyglądający dosyć marnie, ale rybka była przepyszna. Obecnie może ich być już więcej, bo stawów jest sporo.
Szlak doliną potoku Szalajka jest określany jako jedno z najładniejszych miejsc na Węgrzech i faktycznie możemy to potwierdzić. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
piękne widoki
wspaniałe wodospady
pyszna świeża ryba
dzięki ciuchci szlak łatwy do pokonania
- Wady
kilka atrakcji wymaga podejścia w górę, co z wózkiem może być trudne
Wiek dziecka/i
1 rok
Data pobytu
sierpień 2009
Zdjęcie
Jazda kolejką
Wodospad Fátyol
Skansen
Jeziorko na szlaku
Malownicze jeziorko
Kolejny mały wodospad
Staw rybny i wodospadzik
Spokojny potok przy końcowym przystanku

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Szilvasvarad w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Szilvasvarad wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.